Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás

KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
101 éve ért véget az elsővilágháború az Osztrák-Magyar Monarchia számára
2019.11.04. 08:59

Pontosan százegy éve, 1918. november 3-án a Giusti-villában, Padova közelében írták alá a Monarchia képviselői azt a fegyverszüneti egyezményt, amely nemcsak az első világháború végét jelentette hazánk számára, de az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlását is. Az évforduló alkalmából Székesfehérváron a Fekvő katonánál koszorúzással emlékeztek meg a nagy háborúban elesettekről.
1918. november 3-án a Padova melletti Giusti-villában írta alá az Osztrák-Magyar Monarchia és az Antant azt a fegyverszüneti egyezményt, amely pontot tett a Monarchia első világháborús szereplésére, és egyben annak felbomlását is jelentette. A csak november 4-én három órakor életbe lépett okmány értelmében – többek között – a csapatoknak azonnal be kellett szüntetniük az ellenségeskedést, a Monarchia hadseregét, a békeállományú hadosztályon kívül, le kellett szerelni. Az osztrák hadvezetés a béke aláírását követően azonnal értesítette csapatait a fegyverszünet részleteiről, az olasz csapatok azonban a pótjegyzőkönyv szerint cselekedtek és még egy napig harcoló félként léptek fel. A háború utolsó napján több, mint 300000 monarchiabeli katona esett olasz hadifogságba.

A mai napon a százegy évvel ezelőtt aláírt padovai békéről és a Nagy Háborúban elesett magyar katonákról Székesfehérváron a Fekvő katona emlékműnél koszorúzással emlékeztek meg. Katonai tiszteletadás mellett koszorút helyezett el a Hősök terén Spányi Antal megyés püspök, Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében Róth Péter alpolgármester, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Molnár Krisztián, valamint Sándor Zsolt dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnokságának törzsfőnökhelyettese, valamint a katonai és civil szervezetek képviselői és Székesfehérvár polgárai.
A néma koszorúzás végén, a szeptember 1-jén elindult „Emlékezés hangja” program keretében ma este is felcsendült a Takarodó dallama. A civil kezdeményezésre életre hívott, 18 hónapos programmal a Krajczáros Alapítvány a fehérvári katonahősök emléke előtt tiszteleg.
ÖKK