Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
„A barátság olyan érték, amit ápolni kell”
2017.06.13. 14:19
Kötetlen találkozóra került sor ma délelőtt Székesfehérváron. Dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke városunkban fogadta Jan Dziedziczakot, Lengyelország Külügyminisztériumának a Lengyelség, parlamenti és konzuli ügyekért, kulturális diplomáciáért felelős államtitkárát. A találkozó elején a Katyń Emlékkeresztet közösen koszorúzták meg, majd egy belvárosi sétát követően rövid tanácskozásra kerül sor a Városházán.
Közösen helyezett el koszorút a Katyń Emlékkeresztnél Jan Dziedziczak, Lengyelország Külügyminisztériumának a Lengyelség, parlamenti és konzuli ügyekért, kulturális diplomáciáért felelős államtitkára, Halina Csúcs, az Országgyűlés Lengyel szószólója, valamint Mateusz Stąsiek a KÜM Polonia főosztályvezetője ma délelőtt. A lengyel vendégeket Székesfehérváron dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke fogadta, akik szintén közösen koszorúztak az emlékkeresztnél.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester megköszönte az államtitkár látogatását városunkban, majd arról beszélt az emlékműnél, hogy milyen szép példája ez annak az összefogásnak, ami a lengyel-magyar barátságot jellemzi. Egy lengyel történelmi tragédiára emlékezünk itt, annál az emlékkeresztnél, amelyet két fehérvári civil szervezet kezdeményezésére állított fel az önkormányzat. Az egyik a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, míg a másik egy helyi lokálpatriótákat magában foglaló szervezet. Beszélt arról is, hogy Opole testvérvárosa Székesfehérvárnak, és a megyék között is baráti együttműködés van. Szólt arról is, hogy a gesztust a lengyelek irányunkba viszonozták a tavalyi évben: Opoleban egy emlékoszlopot állítottak fel az 1956-os magyar forradalomra emlékezve. Így, amikor lengyel barátok érkeznek hozzánk, akkor itt, míg, ha magyarok tesznek látogatást Opoleban, akkor ott van lehetőség leróni a tiszteletet. Azt kívánta, hogy ezt a barátságot a jövőben is őrizni és ápolni tudjuk, hiszen a világ és Európa folyamatait nézve, ez nagyon nagy kincs.
Jan Dziedziczak, Lengyelország Külügyminisztériumának a Lengyelség, parlamenti és konzuli ügyekért, kulturális diplomáciáért felelős államtitkára megköszönte a fehérváriaknak, hogy őrzik a Katyńi emléket, valamint a lengyelek felé tanúsított magatartásukat is. Hangsúlyozta, hogy országainkat ezer éve igaz barátság köti össze, és egy ilyen autentikus barátság valóban igazi kincs, amit ápolni kell. S tudja, hogy a székesfehérváriak ezt teszik, akár ennél a keresztnél is. Míg a magyarok történetét ők is őrzik Lengyelországban: Opoleban és sok más helyen is. A barátság olyan érték, amit ápolni kell – emelte ki.
A Katyń Emlékkereszt azt a mészárlást szimbolizálja – mondta -, amely a II. világháború idején történt, és amelynek során a szovjetek meg akarták semmisíteni a lengyel népet, és annak a legjavát, vagyis az értelmiségieket. Mint mondta, nem adták fel, továbbra is léteznek, ugyanúgy, ahogy a magyarok. Két olyan nép egymás mellett karöltve, aki nem engedi idegenek befolyását. Elmondta, hogy a két nép közötti barátságot mind a magyar hatóságok, mind a fehérváriak és az itt élő lengyel kisebbség is szimbolizálja, aki méltón képviseli itt Székesfehérváron Lengyelországot.
A koszorúzásnál cserkészek is közreműködtek, és mint kiderült az államtitkár maga is 1993 óta cserkész – ezt a bejelentését a fiatalok lengyel csatakiáltással köszöntötték.
Ezt követően a delegáció tagjainak a város polgármestere, valamint a megyei közgyűlés elnöke megmutatta Székesfehérvár Belvárosának nevezetességeit, majd a találkozó a Városházán folytatódott. A Dísztermet, valamint a Szent Korona hiteles másolatát közösen nézték meg, ezt követően kötetlen beszélgetésre került sor aktuális közéleti és európai kérdéseket érintve.
A megye és a város vezetőivel való találkozáson részt vett Marcin Sokołowski, a budapesti Lengyel Nagykövetség konzulja és Andrzej Straszewski, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke is.