MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A Fesztiválligetben ropták a megye néptáncosai
2015.08.24. 10:36

A XX. Nemzetközi Néptáncfesztivál harmadik napja délután a megye néptáncosainak fellépésével, majd pedig térzenével folytatódott a Belvárosban. Magyar és német nemzetiségi ritmusok, formációk szórakoztatták a nagyközönséget a Fesztiválligetben, ahol a Dunaújvárosi Vasas Néptáncegyüttes, a Sárrét Táncegyüttes, a Vértesacsai Német Nemzetiségi Táncegyüttes és a Zselic Táncegyüttes - mint a fesztivál díszvendége, Kaposvár képviselői - léptek fel.



 A jubileumi XX. Nemzetközi Néptáncfesztivál pénteki programjai keretében délután a Fesztiválliget fellépői között ott voltak a megye együttesei – a Dunaújvárosi Vasas Néptáncegyüttes előkészítő és felnőtt csoportja, a Sárrét Táncegyüttes Szabadbattyánból, a Vértesacsai Német Nemzetiségi Táncegyüttes – és a díszvendégekként meghívott somogyi Zselic Táncegyüttes művészei. Majoros Róbert, a házigazda Alba Regia Táncegyüttes művészeti vezetője elmondta: „A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál nagyszínpadán nagyon színvonalas és különleges nagy együttesek lépnek föl, de mindig fontosnak tartottuk, hogy a megyei kisebb együtteseknek is lehetőséget adjunk. Most először egy kisebb színpadon, azonban mégis egy külön rendezvényként be tudnak mutatkozni ezek a csoportok, és a közönség számából is jól látni, hogy van erre igény Fehérváron, az emberek szívesen jönnek. Tegnap ugyan a rossz idő miatt beszorultunk a Táncházba, de a nézőtér ott is tömve volt. A somogyi Zselic Táncegyüttes tagjai régi jó barátaink, a megyeiek közül kicsit kilógnak – de annyira színes viselettel és különleges táncokkal készültek, hogy a nagyszínpad után a közönség még biztosan szívesen nézi a produkciójukat itt, a Fesztiválligetben is.” A fesztivál kisszínpadán szombaton is folytatódnak a megyei együttesek bemutatói, újabb magyar és nemzetiségi csoportok fellépésével.
 A várossal szinte egyidős Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes 1952-ben alakult, tagjai az induló Vasmű munkásai, technikusai és a város diákjai voltak, a hagyományos magyar népi kultúra megőrzését, a városi közösség kialakítását tűzték ki célul. Mára egy családból több generáció is a Vasas együttesben táncol-táncolt, továbbörökítve a néptánc iránti szeretetet. Fontosnak tartják a Kárpát-medencei autentikus hagyomány ápolását és az erre a folklórra épülő tematikus-táncszínházi darabok színpadra állítását is. A pénteki Fesztiválliget fellépésén többek között a legkisebbek Falucsúfolót mutattak be, valamint a Táncok a pusztából című koreográfia szórakoztatta a fesztiválozókat.
 
 A szabadbattyáni Sárrét Táncegyüttes 1964-ben alakult meg helyi fiatalokból. A csoport létszáma csekély, és tagjai – bár különböző generációkhoz tartoznak – a népzene és a néptánc szeretetéből, valamint elhivatottságukból kifolyólag egy egységes és szilárd közösséget alkotnak. Céljuk a magyar néptánckincs tanulása, ápolása, tovább adása és ízléses formában színpadra vitele. A Zichy liget kisszínpadán Nyárádmagyarósi táncokkal léptek fel.
 Az 1973 óta működő Vértesacsai Német Nemzetiségi Tánccsoport tagjai az évek során a vértesacsai táncok mellé más tájegységek táncait is elsajátították, koreográfiáikat eredeti ünnepi acsai sváb ruhában mutatják be. Jelenleg 80 táncosuk van, akikkel négy korcsoportban foglalkoznak. Gyakran lépnek fel a környékbeli falvakban és az ország más tájegységeire is kapnak meghívásokat. Táncházat szerveznek havi rendszerességgel, ahol kézműves tevékenységet is folytatnak. A fehérvári megyei bemutatón vidám polkákat mutattak be: volt Döngölös Polka, Zenész Polka és Vidám Tánc is szerepelt a repertoárjukban.
 
 A Zselic Táncegyüttes a somogyi Zselici dombságban, Szennán alakult 20 esztendeje. Elsődleges számukra a helyi táncok, hagyományok, viseletek részletekbe menő, igényes bemutatása, törekvés és igény arra, hogy saját táncaikat, hagyományaikat minél magasabb színvonalon tudhassák magukénak és hogy ezt megmutassák minden érdeklődőnek. eredeti darabok, vagy azoknak tökéletesen hű másai. A zseliciek repertoárjában többek között a Szemesi szóló és a Vizivári és berzencei táncok szerepeltek a Somogy vidékének hagyományaiból.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP