Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A finn köztársasági elnök nyitotta meg az emlékszobát az iszkaszentgyörgyi kastélyban
2012.09.05. 22:07
Sauli Niinistö, a Finn Köztársaság elnöke ünnepélyes keretek között nyitotta meg azt az iszkaszentgyörgyi Pappenheim-kastélyban megrendezett kiállítást, mely az 1944-ben itt működött finn nagykövetségre emlékeztet.
A VI. Finnugor Világkongresszusra hazánkba érkezett Sauli Niinistö finn köztársasági elnök Jari Vilén nagykövet kíséretében Gáll Attila, Iszkaszentgyörgy polgármestere meghívására látogatott el szerdán a Fejér megyei településre, az Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastélyba, ahol megnyitotta a Finn Emlékszobát, valamint Yrjö Liipola, a hazánkban harminc évet élt finn szobrászművész alkotásainak állandó kiállítását.
A finn államfőt Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának tagja köszöntötte, aki elmondta, hogy az emlékszoba mostani megnyitását emléktábla avatása előzte meg az ugyancsak a kastélyban működő iskola falán, és felhívta a figyelmet a kiállítási tárgyak a két nép számára közös történelmi értékére. „A mai ünnepi alkalom példát mutat és útravalót ad mindannyiunknak, az emberi sorsokban is megnyilvánuló kapcsolatokról, kis népek közös sorsáról, barátságáról.” – zárta köszöntőjét Vargha Tamás.
A kiállítás megnyitásán ünnepi beszédet mondott Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, Iszkaszentgyörgy országgyűlési képviselője. Beszédében megemlékezett a történelmi előzményekre, illetve felhívta a figyelmet a megyében található kastélyok fejlesztésére: „A kastély jövője az iszkaszentgyörgyiek elkötelezettségén alapul, és a kormány azon szándékán, hogy a kulturális örökség javait ápolja és továbbörökítse. A Fejér megyében lévő kastélyoknak teret kell nyerniük a nemzet kulturális életében” – hangsúlyozta Törő Gábor.
Az emlékszobán a finn nemzeti színű szalagot Sauli Niinistö finn köztársasági elnök és a kiállítást rendező Ari Kupsus vágta át. A finn államfő beszédében megköszönte az iszkaszentgyörgyieknek és a Pappenheim családnak, hogy a világháború nehéz időszakában befogadták az északi állam követségét. Örömét fejezte ki, hogy Iszkaszentgyörgynek virágzó kapcsolata van a lappföldi Savukoskival, mely példája lehet a két nép barátsága jövőbeli ápolásának.
A képre kattintva galéria nyílik>>>
A Magyar Állam tulajdonában álló és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vagyonkezelésében lévő kastély üresen álló barokk szárnyának két szobája szolgál Finn emlékszobaként: az egyik, mint dolgozószoba, a másik mint követségi szalon, lévén, hogy a II. világháborúban Budapest bombázása miatt a Finn Nagykövetség Iszkaszentgyörgyre, a kastélyba költözött. A MNV Zrt. közel 14 millió Ft-ból újíttatta fel a kastély kiállításnak helyet adó észak-keleti barokk szárnyát, méltó helyszínt biztosítva ezzel a kiállításnak, melyet az Ari Kupsus Galéria rendezett.