Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A helyi termelők és bevásárlóközösségek erősödtek a járvány ideje alatt
2021.05.13. 13:38
Az egészség, a bizalom, a közösség megtartó ereje, a fenntarthatóság és a helyi termelők szerepe jól láthatóan felerősödött az elmúlt egy évben – derül ki abból a kutatásból, amelynek során arra voltak kíváncsiak, mennyiben változtak meg a fogyasztói szokások a pandémia alatt a helyi élelmiszerekkel kapcsolatban, és melyik forma volt a legsikeresebb. Székesfehérváron már nyolc éve működik sikeresen a Jancsárkert Egyesület vásár-, piac- és közösségi tér, és egyre bővül a tavaly augusztusban elindult Fehérvár Éléstár Bevásárló Közösség termelői és vásárlói köre.
A Lo-Káli kutatócsoport és a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont munkatársai kutatást végeztek, amelynek során arra voltak kíváncsiak, mennyiben változtak meg a fogyasztói szokások a pandémia alatt a helyi élelmiszerekkel kapcsolatban, és melyik forma volt a legsikeresebb. A tudatosvasarlo.hu honlapon megjelent elemzésből kiderül, fontos lett az embereknek a tudatos, egészséges táplálkozás, és az is, hogy közeli, biztonságos helyről érkezzen az élelmiszer.
"A helyi élelmiszer már a koronavírus-járvány előtt egyre keresettebb alternatíva volt, leginkább azért, mert ez a beszerzési mód fenntarthatónak és méltányosnak tűnt azzal, hogy helyi gazdáktól érkeznek a szezonnak megfelelő termények és minőségi termékek." – olvasható az elemzésben. A fenntarthatóság, az egészséges táplálkozás és a helyi termelőkkel való együttműködés vezérelte közel egy évtizede a Jancsárkert termelői piac elindítását is Székesfehérváron. Az alapítók egy olyan „kertben” gondolkodtak, ahol gyümölcs, zöldség, virág terem, alkalmas munkára, kikapcsolódásra, beszélgetésre, finom falatok elfogyasztására, szórakozásra. Az évek során olyan helyi közösség épült fel, amely tartósan és folyamatosan kapcsolatban áll a termelőkkel. A piacnapokhoz kapcsolódóan tematikus programokat is szerveztek az egészségmegőrzés, vagy éppen a gasztronómia témakörében.
A most megjelent elemzés szerint az elmúlt időszakban a beszerzési formák közül a bevásárlóközösség tűnik a legsikeresebbnek: nőtt a vásárlók száma, valamint az egyes vásárlások mennyisége is. A kutatócsoport munkatársai a rövid ellátási láncok sikerének egyik okát a szolidaritásban látják – emelte ki közösségi oldalán a Fehérvár Éléstár Bevásárló Közösség. A 2020 augusztusa óta működő közösség termelői a Jancsárkertben minden héten csütörtökön várják a rendelésre összekészített pakkokkal vásárlóikat. Vallják, az egészségtudatos élet mellett a helyi termékek fogyasztásának elősegítése sok szinten hozzájárul a környezettudatos életvitelhez.