Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A holokauszt áldozataira emlékeztek a megyeszékhelyen
2016.04.15. 13:26
Közös tiszteletadással emlékezett meg a holokauszt magyarországi áldozatairól Székesfehérvár Önkormányzata és a Székesfehérvári Izraelita Hitközség. A többéves hagyományokra visszatekintő eseményt a Zsinagóga emlékműnél tartották, ahol a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjai adtak műsort. Emlékező beszédet mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester és Neubart István, a hitközség elnöke.
A magyar kormányzat 2000-ben határozott arról, hogy április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja legyen. 1944-ben a náci megszállókkal együttműködő magyar közigazgatás és rendvédelem tagjai ezen a napon kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását a korabeli Magyarország kárpátaljai területén. Az ezt követő hónapokban zsidó vallású emberek százezreit hurcolták koncentrációs táborokba, a határtalan könyörtelenségnek hatszázezer magyar, ezen belül csaknem háromezer székesfehérvári és környékbeli zsidó ember esett áldozatul.
Székesfehérvár Önkormányzata és a Székesfehérvári Izraelita Hitközség hagyományosan közös megemlékezést szervezett a Zsinagóga emlékműnél, a Rákóczi út – Várkörút kereszteződésében. Ezen a helyen állt 1864 és 1944 között a zsinagóga, melyet a háborút követően romboltak le, az emlékművét 2004-ben avatták fel.
A Himnusz elhangzását követően a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjai adtak műsort Radnóti Miklós „Nem tudhatom…” című verse és egy alkalomhoz illő furulyadallam előadásával.
Ezt követően dr. Cser-Palkovics András polgármester beszéde hangzott el, majd a holokauszt borzalmairól és áldozatairól emlékezett meg beszédében Neubart István, a Székesfehérvári Izraelita Hitközség elnöke.
A beszédeket követően Mányi-Szabó Ferenc mondott gyászimát, majd Neubart István, dr. Cser-Palkovics András, Márton Roland önkormányzati képviselő, és Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke közösen koszorúztak az emlékműnél. A résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait és köveit, majd a Szózattal zárult az esemény.
Székesfehérváron 2014 novemberében avatták fel a Holokauszt áldozatainak emlékművét az Óvoda utcai Izraelita temető előtti, felújított téren. A város nevében Földi Zoltán önkormányzati képviselő koszorút helyezett el pénteken délelőtt az emlékműnél.