Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A hősök emléke legfontosabb örökségeink egyike
2012.05.29. 09:49
Mi, magyarok összetartozunk egyebek mellett azért is, mert voltak közös hőseink, akik harcoltak és meghaltak értünk – mondta a magyar hősök emlékünnepe alkalmából rendezett koszorúzási ünnepségen Hende Csaba honvédelmi miniszter május 27-én, a budapesti Hősök terén. Az eseményen Dr. Hende Csaba meghívására részt vett Vargha Tamás, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága tagja, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke is.
Ünnepi beszédében Hende Csaba honvédelmi miniszter felidézte: szinte csak viharos évszázadok állnak mögöttünk, amelyek során a megmaradás feltétele volt a fegyveres harc a haza, a szabadság és a nemzet védelmében. Az előttünk járó magyarok magától értetődő természetességgel jártak ezen az úton, áldozatuk pedig bennünk nyeri el értelmét, hiszen hozzásegítette a nemzetet ahhoz, hogy túlélje a háborúk pusztítását, és mindent újrakezdhessen. Minderre kötelességünk emlékezni, hiszen legfontosabb örökségeink egyike – jelentette a tárcavezető.
Vajon mikor ért véget a háború? – tette fel a kérdést Hende Csaba. Hiszen a hős tűzszerészek ma is minden nap találnak második világháborús bombákat, és e munkálatok akár még további fél évszázadig is eltarthatnak. A Hősök terétől rövid sétára a mai napig találhatunk golyóverte házfalakat, és annak is csak Isten a megmondhatója, hogy az ötvenöt évvel a fegyverszünet után élve hazatért néhai Toma András volt-e az utolsó magyar hadifogoly. Hende Csaba emlékeztetett egy hónappal ezelőtti látogatásra az oroszországi Rudkinóban, ahol tizenkilencezer-háromszázötven magyar honvéd alussza örök álmát a hősi temetőben: itt temettek újra nemrég öt magyar hősi halottat, Baumgartner Ödönt, Éder Lajost, Joó Jánost és két ismeretlen társukat. „Akik ott állhattunk, valóban átéltük, mit jelent sok száz és ezer kilométerre az otthontól, hogy magyar és orosz katonák együtt tisztelegnek a hősök előtt, akik meghozták a hazáért a legnagyobb áldozatot” – mondta Hende Csaba.
A miniszter leszögezte: a magyar állam örök kötelessége őrködni a hazáért meghalt hősök sírja felett, legyenek azok akárhol is. E gondoskodás jegyében törlesztett sok évtizedes adósságot a hősi temetőkre és temetési helyekre vonatkozó új törvényi szabályozás, a www.hadisir.hu honlap pedig új lehetőséget adott mindenki számára, hogy információkhoz juthasson hősi halált halt hozzátartozóiról. „Sajnos nem dolgozik mindenki a békéért” – tette hozzá Hende Csaba. „Ismerjük azokat, akik a múltat átírva akarják kézbe venni a jelent, az emlékmű-gyalázókat, akik azt remélik, hogy bekerülhetnek a szellemi karanténból a közéletbe vagy akár a hatalomba. Akár szélsőjobbról, akár szélsőbalról érkeznek, egyaránt veszélyeztetik a szabadságot, a békét, a demokráciát, a nemzet életét.” A jóakaratú emberek, akik gondozzák hőseink és mártírjaink emlékét, tisztában vannak vele: az előbb említett cselekedetek a legnagyobb bűnök közé tartoznak, amiket békében el lehet követni a magyar nemzet ellen. A magyarok országa azonban erős törvényeiben és lelki immunrendszerében, és gondoskodik minden magyar ember jogainak, biztonságának, emberi méltóságának megőrzéséről – a halottakéról éppúgy, mint az élőkéről.
A miniszter rámutatott: a nagy háborúk és az elnyomás százada, a hosszú huszadik század véget ért, és az újtól azt reméljük, a béke és a szabadság évszázada lesz. Azonban nem puszta vágy az a remény, hogy a béke erősebb a háborúnál, az élet a halálnál, az emlékezés pedig a feledésnél, hiszen az elmúlt húsz évben számos jóakaratú ember munkája igazolja ezt. Hende Csaba köszönetet mondott mindenkinek, aki segít valóra váltani a reményt. Mint fogalmazott, a nemzet kötelessége emlékezni hőseire, akik egymáshoz vezetnek el minket, mert csak együtt élhetünk teljes életet mi, magyarok. „Összetartozunk egyebek mellett azért is, mert voltak közös hőseink, akik harcoltak és meghaltak értünk. Isten nyugosztalja és részesítse őket örök boldogságban!” – zárta beszédét a tárcavezető.
Az ünnepi beszédet követően a megjelentek koszorúkat helyeztek el az ismeretlen katona sírjánál.
www.honvedelem.hu