Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A járás polgármesterei egyeztettek a fejlesztési lehetőségekről a Városházán
2016.02.22. 13:25
A járásbeli települések polgármesterei találkoztak hétfőn a Városháza Dísztermében. Dr. Cser-Palkovics András polgármester bemutatta a város Integrált Területi Programját, majd ezt követően beszélgetés zajlott az elkövetkező évek fejlesztési lehetőségeiről. A találkozón jelen volt dr. Simon László kormánymegbízott, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, valamint Dancs Norbert, a Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatalának vezetője.
Székesfehérvár Integrált Területi Programját (ITP) mutatta be dr. Cser-Palkovics András a járás polgármestereinek a Városházán.A polgármester kiemelte a helyi gazdaság fejlesztésének, a foglalkoztatás növelésének és az életminőség javításának prioritását. „Székesfehérvár csak akkor tud gyarapodni, ha a környező települések is gyarapodnak. Napi kapcsolat van városunk és a járásban élők között: a munkahelyek, a szociális, az oktatási és az egészségügyi intézmények vonatkozásában. Fontos, hogy egyrészt az európai uniós forrásokból, másrészt a Modern Városok Program keretében közösen tudjuk fejleszteni az egyes szolgáltatásokhoz kapcsolódó intézményeket.”
Dr. Cser-Palkovics András a város ITP-jének célrendszerét összefoglalva beszélt a kulturális, szabadidős idegenforgalmi alapú gazdasági funkciók fejlesztéséről, a városi infrastrukturális- és mobilitás fejlesztésről, a kötelezően ellátandó önkormányzati szolgáltatások egységesen magas színvonalra emeléséről, valamint az energiahatékonysági fejlesztésekről. A költségvetés elfogadása után az első pályázatokat a város benyújtotta a minél gyorsabb forráslehívások érdekében. A Terület- és Településfejlesztés Operatív Program (TOP) tekintetében 2016-ban nagyarányú pályázati kiírás várható, ami az előkészítéseket sürgeti. A Program célja, hogy a lehető legtöbb kifizetés még ebben az esztendőben megtörténjen. Ez azt jelenti, hogy a 2016-17-es év fordulóján a pályázatok zömét be kell nyújtani, majd a következő időszakban a szükséges kivitelezési munkákat is végre kell hajtani, mondta dr. Cser-Palkovics András. Az Operatív Programban ez különösen nagy felelősséget ró az önkormányzatokra és a megyei jogú városokra. A közös érdek az, hogy a gazdaság fejlesztésére pályázott összegek mihamarabb felhasználásra kerüljenek.
Dr. Cser-Palkovics András kiemelte a Modern Városok Programot: ennek keretében olyan fejlesztések valósulnak meg, amelyek nem kizárólag Székesfehérvárnak jelentenek fejlődést, hanem a térség számára is fontosak. A város és a térség életminőségének javítása érdekében kitűzött cél a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház belgyógyászati és onkológiai célú fejlesztése; az oktatási célú fejlesztéseket támogatja a középfokú oktatási intézmények megfelelő elhelyezését, a korszerű képzései körülményeket biztosító, művészeti és sportfunkciókat is integráló campus. A Fekete Sas Szálló rekonstrukciója a város kulturális életét és turisztikáját, a Zichy-liget projekt pedig az élhetőség javítását szolgálja; az életminőség javítását célozza továbbá a városi lakókörnyezet ökológiai és környezeti terheltségét csökkentését szolgáló program mintegy 185 hektáron. Fejlesztéseket terveznek a Velencei-tó és környezete térségében, valamint a multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnok, valamint a Székesfehérvár-Börgönd repülőtér és ipari terület fejlesztései is érintik a térség településeit.
Dr. Simon László kormánymegbízott a kormányhivatal szerepét illetően az intézkedések általános támogatásáról, a pályázatok segítéséről beszélt.
Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke közös feladatként nevezte meg a pályázatokkal kapcsolatos egyeztetéseket. Mint elmondta, a megye fejlesztési lehetőségeinek komplex áttekintését követően, a járás igényeit látva elindulhat a területpolitikai fejlesztés és a rendelkezésre álló források elosztásának megtervezése: a cél, hogy a megye mind a 108 települése számára jusson a TOP forrásaiból.
A megye a kistelepülések hátrányos helyzetének kompenzálásra létrehozott egy területfejlesztéssel foglalkozó céget, amelynek a szakemberállománya a pályázatok előkészítési feladataiban nyújt segítséget minden település számára. Hangsúlyozta, hogy a TOP-on kívül megvalósítható projektekben is partnerként segít a megye olyan egyéb lehetőségeket, pályázatokat tekintve, amelyek a települések fejlődését célozzák. Dr. Molnár Krisztián a fehérvári járásban megvalósuló útfejlesztéseket emelte ki, a sürgető beavatkozások miatt ezeknek a pályázatoknak a benyújtására márciusban sor kerül.
A kötetlen beszélgetés során több település polgármestere is megosztotta gondolatait a résztvevőkkel – többek között a foglalkoztatási és energiatakarékossági programmal, a kerékpárutak fejlesztésével, a multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnokkal kapcsolatban tettek fel kérdést.
A Terület- és Településfejlesztés Operatív Programot 2015 februárjában fogadta el az Európai Bizottság. A 2014-20-as új uniós ciklusban 1230 milliárdos kerettel rendelkező TOP kiterjed a Közép-magyarországi régión kívüli összes megyére és megyei jogú városra. A TOP a vállalkozások és a lakosság számára vonzó környezet kialakítását és az eltérő területi igényeket figyelembe véve a térségek belső erőforrásaira építő fejlesztéseket támogatja, valamint segíti a helyi foglalkoztatási képesség javítását.
A területi operatív program végrehajtásának keretében a megyék és a megyei jogú városok Integrált Területi Programjai a helyben megvalósítandó területfejlesztési feladatokat tartalmazzák: ezek olyan „programlisták”, amelyek az összehangolt területi fejlesztések végrehajtásának alapjai a 2014-2020 programozási időszakban.