Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A kommunizmus áldozataira emlékeztek
2019.02.25. 18:21
Ma van a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat hagyományosan közösen szervezett megemlékezést az Ötvenhatosok terén. Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere emlékbeszéde előtt a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai adtak műsort az eseményen, amely koszorúzással zárult.
A kommunista diktatúrák áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és a középfokú oktatási intézményekben. 1947-ben ezen a napon a szovjet hatóságok köztársaság-ellenes összeesküvés vádjával letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
Székesfehérváron hagyományosan az Ötvenhatosok terén szervezett közös emlékünnepséget a város Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat. Az eseményen részt vettek a közhivatalok, a honvédség, a fegyveres és rendvédelmi szervek, az egyházak, a pártok, a hagyományőrző civil szervezetek és a felsőoktatási intézmények vezetői, képviselői.
A Himnusz elhangzását követően a Székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai adtak emlékező műsort. Dalokkal, táncos műsorelemekkel, versrészletekkel, történelmi áttekintésekkel idézték meg a kommunista rendszer kísértetét, az irreális egypártrendszer nyomasztó zsarnokságát, az államosításokat és a munkatáborba hurcoltak sorsát.
A ciszteresek műsorát követően Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András mondott emlékező beszédet. Úgy fogalmazott: „Ahogy a vírusok a testet, úgy rombolják a hamis eszmék a gondolkodást, a lelket. Mindezek a kórokozók pedig nem tűntek el, köztünk élnek, arra várnak, hogy feledésünkön, tévedéseinken, közömbösségünkön vagy hanyagságunkon erőre kapjanak! Immunizálni kell tehát a lelket is, szükséges az, hogy minden kor minden gyermeke megkapja az igazság cseppjeit és minden felnőtt felelősséget érezzen ezért!” Hozzátette: „Fasizmus, antiszemitizmus, kommunizmus, egy tőről fakadó, mérgező gyümölcsei a gondolkodásnak! Hirdetik az ember ember általi elnyomását, eltiprását, elpusztítását! Ezek az eszmék egy tőről fakadnak, nem véletlen, hogy a barnák és a vörösök időnként boldogan ölelik át egymást! Nem tolerálható, nem megtűrhető eszmék, és éppen ezért kell őket ismernünk, ezért kell rájuk emlékezni – ahogyan a gyilkos kórok elleni védőoltásoknak is eljön a maguk ideje!" Dr. Cser-Palkovics András ezt követően a Kommunizmus Fekete Könyvében dokumentált történések alapján idézte fel a kommunista ideológia százmillió áldozatát, majd beszéde végén arra a döbbenetes tényre hívta fel a figyelmet, hogy a kommunizmus szellemi atyjának, Marxnak a szobrát az Európai Bizottság elnöke avatta fel: „Persze neki Luxemburgban nem kellett átélnie a kommunizmust, nem kellett átélnie se Lenint, se Sztálint, se Rákosi terrorját, se 1953-at, 1956-ot vagy éppen 1968-at. Százmillióknak viszont igen. Tisztelegjünk a kommunizmus milliónyi áldozatának emléke előtt, és tegyünk fogadalmat: nem engedjük többet, hogy úrrá legyen rajtunk vagy gyermekeinken!” – mondta.
A megemlékezés hagyományosan koszorúzással zárult. Közösen helyezte el az emlékezés virágait dr. Cser-Palkovics András polgármester, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Simon László, a Fejér Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.
Ugyancsak koszorúztak a Magyar Honvédség Parancsnokság, a Székesfehérvári Rendőrkapitányság és a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság, az egyházak, a pártok, a Székesfehérvári Tankerületi Központ, a székesfehérvári egyetemek és a hagyományőrző civil szervezetek vezetői, képviselői.
Az esemény zárásaként, egy-egy szál virág elhelyezésével több résztvevő lerótta kegyeletét a kommunizmus áldozatai előtt.