MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A környezetünk kincs- Opolei szakmai csoport látogatása Fejérben
2016.10.25. 10:55

A Fejér Megyei Önkormányzat és Opole vajdaság együttműködése keretében a „Biodiverzitás védelmében elnyert uniós pályázatnak köszönhetően 24 fős lengyel csoport érkezett három napos tanulmányútra a Fejér Megyei Önkormányzat testvérmegyéjéből, Opole vajdaságból Székesfehérvárra. A Megyeháza Címertermében rendezett keddi műhelykonferencián a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba, a Fehér Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte az opolei vendégeket, akik e témában szerevezett megyei programokon gyűjtenek tapasztalatokat, jó gyakorlatokat Fejér megyében.  



„Biodiverzitás az Opolei Vajdaságban – a természeti örökség kincse” című uniós projekt keretében érkeztek lengyel szakemberek Fejér megyébe. Kedden délelőtt Székesfehérváron, a Megyeházán szervezett műhelykonferencián Tanka Csaba, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte a Marsali Hivatal munkatársaiból, a Wroclawi Természeti Egyetemei és községi hivatalok képviselőiből és közigazgatási vezetőiből álló 24 fős lengyel csoportot. Külön Szachowicz Mariolát, a Marsali Hivatal Mezőgazdasági és Faluk Fejlesztési Főosztályvezetőt, a delegáció vezetőjét.
 
Mindig nagy öröm számunkra, ha lengyel vendégek érkeznek hozzánk, hiszen a népeink barátsága évszázadokra tekint vissza. Ez a barátság szerencsére nem szakadt meg, már több, mint 1 évtizede ápoljuk testvérmegyei kapcsolatainkat. Folyamatosan törekszünk azokat megújítani, újabb alapokra helyezni. Feladataink és céljaink most is összekötik országainkat - köszöntötte a lengyel vendégeket a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke. Tanka Csaba úgy fogalmazott: Kivételesen jó érzés olyanok közt lenni, akiknek fontos az élőlények, az állatok jóléte, a természet tisztelete és védelme. Megyeházánk szívesen tárja kapuit, örömmel ad teret főként az olyan kapcsolatépítő tanácskozásoknak, amelyek hozzájárulnak egy szebb, színesebb, egészségesebb világ megteremtéséhez. Remélem, hogy ez alatt a rövid idő alatt sikerül egy kicsit jobban megismerni Fejér megyét, melyhez segítséget nyújtanak a munkatársaink által szervezett programok is. Azt gondolom, ezek a kapcsolatok nyitnak utat az európai eszmének, egy-egy ország – térség vagy település sajátos értékeinek megismeréséhez és cseréjéhez. Bízom benne, hogy közös terveinket, elképzeléseinket a jövőben is sikerül majd együttes erővel megvalósítanunk. – tette hozzá, végül eredményes szakmai munkát és kellemes időtöltés kívánt a vendégeknek.
 
A delegáció vezető Szachowicz Mariola főosztályvezető megköszönte a Fejér Megyei Önkormányzat támogatását és a szíves fogadtatásukat. „A delegáció tagjai olyan emberek, akik a biodiverzitás területén eredményeket szeretnének elérni és sokat tettek és tesznek a környezetvédelemért, hogy azt megőrizzék a következő generáció számára. A csoport tagjai falufelújítási programon vettek részt és az uniós projekt keretében, mely évek óta foglalkozik a falvakban élők életszínvonalának növelésével. Arra törekedtek, hogy a falusiak össze tudjanak fogni e cél eléréséhez. De olyan időket élünk- folytatta a főosztályvezető, hogy a környezetvédelemért is tenni kell. 2015. óta foglalkozik a Marsali Hivatal Mezőgazdasági főosztálya a biodiverzitással kapcsolatos programokkal, melyekkel nemcsak a falun, hanem a városban élő fiatalokat, tanárokat is szeretnék arra ösztönözni, hogy érdemes a környezetért tenni, mert a környezetünk kincs! - hangsúlyozta. E program keretében feladatunk többek között a testvérmegyékkel való kapcsolatfelvétel, hogy a jó gyakorlatokat minél szélesebb körben megismerhessük. Biztos vagyok abban, hogy a Fejér megyei programokról szép és gazdag élményekkel térhetünk haza Opoleba- tette hozzá a főosztályvezető.
 
A köszöntők után prezentációkat tartottak Fejér megye helyzete a Biodiverzitás területén témában. Elsőként a Fejér megyében megvalósuló kerékpárút fejlesztésekről Kígyóssy Gábor a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal vezető tervezője tartott előadást. Igari Antal a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal főépítésze a „Kastélykertek rekonstrukciója, a kastélyok mellett lévő növények gyűjteményének megőrzése, a történeti kertek védelme és helyreállítása címmel prezentált. Fejér megye vízgazdálkodását és természetvédelmét Kovács Zoltán, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóság természetvédelmi őrkerület-vezetője mutatta be a csoportnak.
 
Az opolei küldöttség programjai délután Fehérvárcsurgón folytatódnak, ahol a Károlyi-kastély és kastélypark rekonstrukciót mutatja be Szabó Szabolcs, a Károlyi József Alapítvány kulturális munkatársa fogadta a vendégeket.
 
 
Fehérvárcsurgó alpolgármesterével, Rigó Józsefnével közös koszorúzáson vettek részt a lengyelek a Szűz Mária szobornál, amelyet a II. világháború borzalmai elől menekülő lengyel katonák tiszteletére állítattak.
 
Szerdán a csoport Dél-Fejérben, Sáregres- Rétimajorban, Halországban tesz látogatást. Itt megismerkednek az Aranyponty Zrt tevékenységével, és megtekintik a Halászati múzeumot. Délután Dégre látogatnak, ahol a Dégi kastélyt és parkot, mint védett természetvédelmi területet tekintik meg. Csütörtökön, a Katyńi mészárlás áldozatainak emléket állító „Katyn kereszt” –nél tesznek látogatást Székesfehérváron, a délutánt pedig a Velencei-tó körüli kirándulással töltik. Megtekintik a Pákozd-Sukorói Arborétumban: a Tájmúzeumot és Halászati kiállítást, a Kilátóból a Velencei-tavat, és tanösvényt, valamint tó körül kiépült kerékpárút fejlesztéseket.
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP