Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás

KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A Megyeházán gróf Károlyi József főispán emléktáblájánál emlékeztek koszorúzással a megye vezetői Trianon százéves évfordulóján
2020.06.04. 13:38

Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján, Trianon százéves évfordulójáról Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Dr. Simon László kormánymegbízott gróf Károlyi József főispán emléktáblájánál a tragédia felelevenítésével és koszorú elhelyezésével emlékeztek meg a Megyeháza első emeleti aulájában, kihangsúlyozva az akkori Fejér megyei események történelmi jelentőségét.
1919. február 3-án a Megyeházán gróf Károlyi József főispán előterjesztését tárgyalta meg és fogadta el Fejér Megye Törvényhatósági Bizottsága. Ebben olvasható, hogy „Fejér Vármegye közönsége a Törvényhatósági Bizottság útján múltjához híven, elszánva a jelenben és bízva a jövőben Berinkey Dénes kormányával szemben mélységes bizalmatlansággal viselkedik és erről úgy a kormányt, mint a törvényhatóságokat értesíti.” A határozatot teljes egyetértésben fogadta el az akkori megyegyűlés. Az esemény tiszteletére 1930-ban állítottak emléktáblát, amit az ’50-es években eltávolított az akkori hatalom és csak 2007-ben helyezte vissza ismét méltó helyére azt a Fejér Megyei Közgyűlés, a Megyeháza első emeleti aulájába.

Június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján, Trianon százéves évfordulójáról Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Dr. Simon László kormánymegbízott gróf Károlyi József főispán emléktáblájánál koszorú elhelyezésével emlékezett meg Hajnalné dr. Szecsődi Zsuzsanna, megyei aljegyző és a Fejér Megyei Kormányhivatal vezetőinek: Dr. Petrin László főigazgató és Dr. Tanárki Gábor igazgató jelenlétében a Megyeházán.

A koszorú elhelyezését követően a megye vezetői megemlékeztek a magyar nemzetet ért tragédiáról, felelevenítve és kihangsúlyozva az akkori Fejér megyei események történelmi jelentőségét.

„Fejér megye első és az egyetlen volt a megyék sorában, aki előre jelezte az országos döntéshozó irányába - a politikai kockázat veszélyét is felvállalva - azt a tragédiát, amely az egy évvel későbbi trianoni békekötéssel bekövetkezett. Az ország területi integritása és a magyarság védelme vonatkozásában egy becsületbeli kiállást fogalmazott meg az akkori döntéshozó. Sajnos azonban a megyék nem követték Fejér példáját, melynek az eredménye is meglett, az előre jelzett tragédia bekövetkezett. Ezért döntöttünk úgy kormánymegbízott úrral, hogy a mai gyásznapon, Trianon százéves évfordulóján, nemzetünk tragédiájának napján egy koszorú elhelyezésével tisztelgünk nagy elődeink előtt, akik sajnos nem kerültek meghallgatásra.” – hangsúlyozta Dr. Molnár Krisztián.

„Dolgunk és tisztünk minden évben ide eljönni és emlékezni. Ezen a napon emlékezünk a megyében az ország majd minden településén erre a tragikus száz évre, erre az időpontra, amikor is ez az ország területeinek a kétharmadát, lakosságának a felét elveszítette és egy nemzeti tragédiaként vonult be a történelembe ez a száz évvel ezelőtti időpont.” - fogalmazott bevezetőjében Dr. Simon László. „Azt gondolom, azzal, hogy emlékezünk, azokra az emberekre és kortársakra is visszagondolunk, akik sajnos megélték ezt a tragédiát. Az viszont büszkeség, hogy volt ebben az országban egy megye, egy megyei közgyűlés, amely gróf Károlyi József előterjesztésére elfogadott egy olyan döntést, amellyel kiállt a magyarságért, a területi integritásért és a közelgő katasztrófa, a tragédia előestéjén bátran kiállt és jelezte a megye minden lakosa nevében, hogy valóban magyarok vagyunk, együvé tartozunk és történjen bármi, a magyarságnak együtt kell maradnia. Immár azt mondhatjuk, határon innen és határon túl.”- hangsúlyozta a kormánymegbízott.
