MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A megyeszékhely több helyszínén 56-ra emlékezett a város diáksága
2016.10.23. 12:41

Hagyományosan, pénteken reggel az ’56-osok terén néma koszorúzással emlékeztek a tankkal hátbalőtt fehérvári fiatalokra. A jákysok az ünnepi műsort az eső miatt a tornateremben adták elő, a Széchenyiben az iskola 56-os emléktáblájánál koszorúztak, a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai pedig hagyományosan a Magyar Királynál tartották ünnepi műsorukat, de volt villámcsődület is a Városház téren, ahol a Székesfehérvári Szakképzési Centrum 11 tagiskolájának 1956 diákja vett részt. 



 
Lugossy Mária Munkácsy díjas szobrászművész emlékműve a Szabó Palotánál életüket vesztett 56-os fehérvári mártíroknak: Gumpl Józsefnek, Jóvári Imrének, Csanyi Évának, Bernáth Katalinnak, Versegi Jenő Bélának és Kardos Pálnak állít emléket. A parkot a forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójára újította fel a Városgondnokság.
 
A Szabó Palotánál (ma a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság épülete) egy visszaemlékezés szerint a tömeg a József Attila úton haladt, amikor az Államvédelmi Hatóság emberei két tüntetőt elfogtak, és az épületbe hurcolták őket. A tömeg azonnal visszafordult, és társaik szabadon bocsátását követelte. Az épületből könnygázgránátot dobtak közéjük, amelyet azonban visszahajítottak, ami az államvédelmis katonák között robbant fel. Az ÁVH-székházból ezután három hosszú géppisztolysorozatot adtak le és többen megsebesültek. A Pirosalma utca sarkán álló, az orosz lakók védelmére kirendelt orosz páncélkocsi ezt követően avatkozott be, és nyitott tüzet a tüntetőkre. A karhatalmisták géppisztolya elől menekülő tüntetőket az orosz páncélos tüze hátulról érte. A lövöldözés következtében hatan vesztették életüket. Az áldozatok valamennyien fiatalok, 19-22 évesek voltak.
A Hotel Magyar Király előtti téren délelőtt a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai, valamint a város és a megye tisztségviselői gyűltek össze megemlékezésre. A hatvan évvel ezelőtti történéseket a 11. B osztály előadásában, osztályfőnökük - Tóth Balázs - összeállításában hallgatták meg a jelenlévők. „Isten ujja akkor ránk mutatott” című műsorukban Karátson Gábor, Örkény István és a forradalomban 27 éves korában elhunyt költő és sportoló Gérecz Attila műveiből idéztek, és felcsendültek korabeli kortárs beszámolók is. A szereplők - formabontó szemszögből megközelítve az egykori eseményeket - igyekeztek azonosulni ’56 hőseivel. A műsorban az első napok lelkesedésétől a forradalom vérbe fojtásának napjáig követhették a nézők a forradalmárok gondolatait és tetteit. A műsor végén az iskola egykori diákjának, Vargha Bálintnak a megzenésített verse csendült fel.
Ezt követően koszorúzásokra került sor a Hotel Magyar Király épületének oldalán elhelyezett emléktáblánál.
 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester, míg a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba alelnök helyezett el koszorút. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlésének baloldali frakciója nevében Márton Zoltán és Földi Judit önkormányzati képviselők koszorúztak. Az ünnepségen pártok, civil egyesületek képviselői, valamint a rendezvény házigazdájaként jelen lévő iskola vezetői is lerótták kegyeletüket az 1956-os hősök emléktáblájánál.

A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Szakgimnáziuma és Szakközépiskola '56-os emléktáblájánál koszorút helyezett el Székesfehérvár nevében Deák Lajosné képviselő, Bartók Károly, Bartók József forradalmi hős öccse, a középiskola nevében Dominó Csaba igazgató, Poór Mária igazgatóhelyettes és Varga Eszter DÖK elnök, a Fehérvári Nyugdíjas Polgári Egyesület és a Vox Mirabilis Kamarakórus.
 
Az iskola tanulói megemlékezést tartottak a koszorúzást követően: versekkel, zenével, korabeli dokumentumok segítségével idézték fel 1956 történéseit, kiemelve a székesfehérvári eseményeket. Az ünnepi műsor felelevenítette a helyi középiskolások szerepét: mintegy 25-30-an diákgyűlést tartottak október 23-án a Hunyadi Mátyás Közgazdasági Technikumban, a Gépipari Technikum vezetősége pedig 18 pontos követeléssel csatlakozott az egyetemi ifjúság követeléseihez, felvonulást szerveztek a pártbizottság épülete elé, majd másnap a Belügyminisztérium Fejér megyei Főosztályának épülete előtt tüntettek. Az ünnepségen az iskola tanulói, tanárai, valamint a koszorúzáson tiszteletüket adók is részt vettek.
A Zsolt utcai Közösség Házban az 1956-os forradalom hőseire emlékeztek. A megjelenteket Deák Lajosné önkormányzati képviselő köszöntötte, aki az emlékezés fontosságát hangsúlyozta, hogy az utókor közösségei beszéljenek a forradalomról, a forradalom hőseiről. Bartók Károly, Bartók József testvéröccse és Dr. Nemes György, mint egykori orvostanhallgató, a forradalom résztvevője beszéltek az átélt eseményekről, valamint Zemlényi Katica, egyházközségi karitászvezető mesélte el édesapja történetét.
A résztvevők megtekinthették Bartók József egykori igazolványát, bizonyítványát és azt a kézzel írott levelet, amelyben a szülőket a 19 éves fiú haláláról értesítették. A Közösségi Házban a Hétvezér Általános Iskola 4. a osztályos tanulói adtak műsort Vízer Kinga tanító vezetésével.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP