Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A turisztikai fogadóközpontját fejlesztik a fehérvárcsurgói Károlyi kastélynak
2013.08.02. 11:31
Közel 170 millió forintból valósítja meg a vagyonkezelő a fehérvárcsurgói Károlyi kastély turisztikai fogadóközpontjának fejlesztését. A beruházás célja a térség turisztikai vonzerejének emelése, új szolgáltatások bevezetése valamint a vendégfogadás korszerűsítése.
Csütörtökön a projektnyitó rendezvényen, a helyszínen adott tájékoztatást Marjay Gyula, a Magyar Vagyonkezelő Zrt. főigazgatója a megvalósuló beruházásról. Az eseményen részt vett Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő, Schmidtné Cser Viktória, a település polgármestere, a pályázat közreműködő szervezete képviseletében Molnár Tamás a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója, valamint Báger Gusztáv, a Károlyi József Alapítvány elnöke.
Csütörtökön a projektnyitó rendezvényen, a helyszínen adott tájékoztatást Marjay Gyula, a Magyar Vagyonkezelő Zrt. főigazgatója a megvalósuló beruházásról. Az eseményen részt vett Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő, Schmidtné Cser Viktória, a település polgármestere, a pályázat közreműködő szervezete képviseletében Molnár Tamás a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója, valamint Báger Gusztáv, a Károlyi József Alapítvány elnöke.
A Közép-Dunántúl Régió Székesfehérvár körüli „kastélygyűrűjének“ egyik legfontosabb eleme a fehérvárcsurgói Károlyi kastély. A 2011-ben felújított kastélyépület az Európai Kulturális Találkozó Központok hálózatába tagozódott be. E hálózat tagjai változatos és komplex funkciókkal ruházzák fel az adott műemléket. A Kulturális Találkozó Központok Nemzetközi Chartáját a francia Művelődési Minisztérium 1992-ben hagyta jóvá, nemzetközi kiterjedése az Európa Tanács támogatását élvezi. Ritka lehetőség, hogy a korábbi történeti együttes szinte teljes egészében megmaradt, a kastély és a park műemléki együttese jórészt érintetlen. Felújítása, helyreállítása után méltón reprezentálhatja a hazai kastélyépítészet európai színvonalát. Jelenleg a kastélyban ötnyelvű (angol, német, francia, olasz, magyar) idegenvezetéssel mutatják be a kastély látogatható részeit, valamint beltéri kiállítások, koncertek, szabadtéri hangversenyek, szemináriumok, kollokviumok, továbbképzések, családi rendezvények (pl.: esküvők), üzleti találkozók, céges rendezvények, csapatépítő tréningek, civil szervezetek, helyi és megyei önkormányzatok összejövetelei valósulnak meg. A kiállítások közül kiemelkedik az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napok, mely 2005-ben indult el.
A régióban a fehérvárcsurgói Károlyi kastély olyan, a régió arculatát meghatározó turisztikai célpont, ami miatt az ide látogató turisták nemcsak kulturális örökségként, de turisztikai kiindulópontnak is tekintik a kastélyt. A kastély-együttes épületeinek komplex hasznosítása – a terület nagyságára és a funkciók sokaságára való tekintettel – igényel egy olyan fogadó helyszínt, ahol a kastély-együttesről, valamint a környék látnivalóiról, programjairól az összes szükséges információt az ide látogató megkapja, ahonnan a kastély és parkjának megtekintése elindulhat, ahol a rendezvényekre vonatkozó tudnivalók is megtalálhatók. A kertbemutatás még hiányzó kiállítóhelyszíne is a tervezett fogadóközpontban kap helyet. Hiánypótló a fogadóépület – főleg diákok, kirándulók és családok részére kialakítandó – büfé funkciója, hiszen a kastélyépületben lévő magasabb szolgáltatási színvonalú étterem és kávézó mellett ezen elem más célcsoportok kiszolgálását is megvalósítja.
A Károlyi kastélyhoz kapcsolódó mosóház épület hasznosításának tervezése és megvalósítása két ütemben történik. A koncepció alapelve az, hogy olyan funkciót kapjon az épület, mely egyrészről szellemiségében igazodik az Európai Kulturális Találkozó Központhoz, mint alapfunkcióhoz, másrészről olyan plusz értéket teremtsen, mellyel szolgálja, kiegészíti, illetve színesíti a kastélyegyüttes kultúrában, turizmusban betöltött szerepét.
A fogadóközpont a turisztikai szezonon kívül is igénybe vehető a szolgáltatásokat nyújt 12 hónapon keresztül állandó és időszaki kiállítások, Turisztikai információs központ, Kerékpárkölcsönző, büfé, oktatási és erdei iskola helyszín, különleges program látássérültek számára.