Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Barátság a sport nyelvén
2012.03.24. 15:04
Pénteken, a Lengyel- magyar barátság napi programok Felcsúton focitornával, este a Sóstói Stadionban a magyar és a lengyel labdarúgás múltjáról és jövőjéről szóló futballfórummal folytatódtak.
A futballtorna ünnepélyes megnyitóján Pleizer Lajos, a Fejér Megyei közgyűlés alelnöke és Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere mondott köszöntő beszédet és üdvözölve a tornán részt vevő csapatokat és a megjelent lengyel és magyar vendégeket, vezetőket.
A délben kezdődő Magyar-Lengyel Barátság Napi Futball Kupán az Opole-vajdaság, a Partium FC Nagyvárad, a Vác LSE és a Puskás Akadémia korosztályos csapatai vettek részt.
A mérkőzés eredmények a következőképpen alakultak: a tornagyőztes a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia U19-es csapata. A legjobb felcsúti játékosnak járó elismerést Tóth Tibor kapta. Varga Károly vezetőedző együttese mögött a Vác, a Partium FC és a lengyel U18-as Opole végzett. Az egyszer negyven perces mérkőzések után minden edző megjelölte csapata legjobb játékosát: Varga Károly választása Tóth Tiborra esett, a legjobb lengyel az opolei Wojtiech Galkowski, a nagyváradiak embere Szeles Tibor, a váciaké pedig Németh Botond lett.
A díjakat dr. Dorkota Lajos, a Fejér Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, Pleizer Lajos alelnök, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Tessely Zoltán országgyűlési képviselő, Mészáros Lőrinc, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia elnöke, és Janus Karpinski Opole Külkapcsolatok Főosztály vezetője, Székesfehérvár tiszteletbeli polgára adták át, és gratuláltak a csapatoknak.
Maradva a futballnál, a mérkőzések után sportfórumon vettek részt lengyel vendégeink a Sóstói Stadionban.
A múltidézésen túl, számos hasznos és érdekes információ hangzott el és kritika fogalmazódott meg a futball jelenét és jövőjét illetően. Természetesen a nyári labdarúgó Európa-bajnokság is szóba került, melynek rendezésével kapcsolatban több kérdést is meg kellett fogalmazniuk lengyel partnereinknek. Este a Videoton FC stadionjában megrendezett fórumon Mészáros Attila ifjúsági tanácsnok a város nevében köszöntötte a vendégeket. A lengyel küldöttség tagjaként a fórum vendége volt Wojciech Tyc, aki a hetvenes években válogatott játékos volt, és nem először járt a fehérvári stadionban.
Mint mesélte, szinte megrohanták az emlékek, ahogy közeledett a pályához, amelyen 1972 nyarán egy barátságos tornán vett részt az Opole csapatával. A Videoton és a lengyel csapat mellett a Rába ETO és az NDK-beli Halle csapata szerepelt még az eseményen. "Nem tudom, mi lehetett a Videotonnal, de jól játszva 4-1-re legyőztük, aztán a döntőben vereséget szenvedtünk a Rába ETO-tól" - emlékezett vissza Wojciech Tyc, aki "magyar jártasságát" azzal is bizonyította, hogy tökéletesen ejtette ki Székesfehérvár nevét. "Azóta nagyot változott a világ, nálunk Opoléban sajnos szinte meg is szűnt a futball, míg a Videoton jelenleg profi, nagy klubot épít, amihez nagyon sok sikert kívánok. A két ország együtt tud működni a labdarúgásban, hiszen nekünk sok tapasztalatunk van az európai források lehetséges felhasználásáról, ugyanakkor a labdarúgás fejlesztésében a magyaroktól is tanulhatunk" - jelentette ki a nagy kedvvel, látható örömmel beszélő Tyc. Azt is elmondta, annak idején klubjában a három legjobb játékos (közte az ő) nevének kezdőbetűjét összeolvasva M.T.K.-nak nevezték magukat, ami büszkeség volt, hiszen a magyar klub akkoriban Európa-hírű volt.
Ez már persze a mai házigazda képviselőjének is szólt. Kovács Ferenc, a Videoton tiszteletbeli elnöke, az MTK egykori klasszis labdarúgója játékos- és edzői pályafutásából is több, a lengyel futballal kapcsolatos emléket őriz. Mint a fórumon elmondta, mindig jó volt a lengyelek ellen játszani, mert kulturált, szellemes, szép focit játszottak, nagy klasszisaik voltak. Vidám anekdotákban sem volt hiány, Feri bácsi mesélt arról a lengyelországi túráról, amelyen a csapat étkezésénél három féle levesből választhattak - majd nyelvi félreértés miatt megkapták ebédre mindhármat egyszerre. Felidézte, hogy a B-válogatott edzőjeként is játszott a lengyelek ellen. A nyári kontinenstorna kapcsán tiszteletét fejezte ki Lengyelország iránt, amiért ezt a hatalmas, nehéz de szép feladatot elvállalta.
Sok szó esett az EB-ről, Andrzej Bula parlameni képviselő, a kontinenstorna szervezőbizottságának tagja hatalmas számokat említett, amikor a költségekről beszélt. Négy lengyel város stadionjaiban lesz meccs, a varsói új nemzeti stadion 400 millió euróba került, a többire 200 milliót költöttek - de ezek is csak töredékei az összberuházásnak, amely autópályákat, repülőtereket, szállodai infrastruktúrát érint. Varsóban a reptér és a városközpont között metrót építettek... A megtérülés jelenleg még megjósolhatatlan, hiszen évek alatt mérhető majd, de Lengyelország fejlődéséhez egyértelműen hozzájárul a hatalmas esemény megrendezése.