MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Elhunyt Bejczy Antal fizikus, a NASA vezető kutatója, Fejér Megye Díszpolgára
2015.06.30. 14:48

Mély fájdalommal és megrendüléssel tudatjuk, hogy életének 86. évében elhunyt Bejczy Antal fizikus, az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA Jet Propulsion Laboratory magyar származású vezető kutatója, Fejér Megye Díszpolgára. 



Mély fájdalommal és megrendüléssel értesültünk, hogy életének 86. évében elhunyt Bejczy Antal fizikus, az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA Jet Propulsion Laboratory magyar származású vezető kutatója, a California Institute of Technology professzora, a Washington University in St. Louis professzora, a nemzetközi űrkutatás és robotika kiemelkedő személyisége, Fejér Megye Díszpolgára, az Óbudai Egyetem tiszteletbeli doktora, az egyetemi Robottechnikai Központjának névadója.
 
Ercsi község egyik pusztájáról származó tudós középiskolai tanulmányait Kalocsán a jezsuitáknál folytatta, melyet követően a Budapesti Villamos Forgógépgyárban szakmunkásként, majd diszpécserként dolgozott. Tanulmányokat folytatott a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnök Karán, míg 1956. november 4-e eseményei az ország elhagyására késztették. Magyarországról Ausztrián át Norvégiába emigrált, ahol 1957 őszén – norvég nyelvtudással − megkezdhette tanulmányait az Oslói Egyetem fizika szakán.
 
Az egyetemi diploma megszerzése után Bejczy Antal az atomreaktorok szakértőjeként még három évig tanított az egyetemen. 1963-ban az alkalmazott fizika doktorává avatták. 1966-ban – már norvég állampolgárként – NATO/Fulbright-ösztöndíjjal az Amerikai Egyesült Államokban tanult tovább a California Institute of Technology egyetemen. Kutatásai középpontjában a kibernetika állt.
 
1969-től nyugdíjazásáig, 32 éven át dolgozott a Kármán Tódor alapította világhírű kaliforniai NASA Jet Propulsion Laboratory kutatójaként. 1971-től a Jet Propulsion Laboratory kutatási fókuszába azon robotok fejlesztése állt, melyek képesek a Mars felületének feltárására. Robotintelligenciával kapcsolatos eredményei felkeltették a Johnson Space Center érdeklődését, és megbízást kapott az űrkompon használatos robotkéz technológiájának kidolgozására. Kifejlesztette többek között a Marsjáró, a Pathfinder űrjármű robot távirányítási technikáját is, elévülhetetlen érdemeket szerzett a telerobotikai rendszer kifejlesztése terén. Későbbiekben érdeklődése a robotika mozgásszervi rehabilitációban történő alkalmazása felé irányult.
 
Bejczy Antal professzor alapító elnöke volt a 350 ezer tagot számláló Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) keretén belül működő, mintegy 7 ezer tagot tömörítő Robotics and Automation Society-nak. A Society vezetésében 14 éven át vállalt feladatokat.
 
Bejczy Antalnak 6 szabadalmat és több mint 40 újítást köszönhetett az űrkutatás. Emellett 150 tudományos cikk szerzője, 10 szakmai könyv társszerzője, és több tucat tudományos konferencia előadója volt. Tudományos munkásságát számos magas rangú díjjal jutalmazták. Ezek közül is kiemelkedik az AIAA Space Automation and Robotics Award (2007) és IEEE Robotics and Automatics Sociaty Award (2009) szakmai díjak, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztje (2008), a Magyar Örökség díj (2010), illetve Óbudai Egyetem által adományozott Doctor Honoris Causa (2012) kitüntető cím.
 
A Fejér Megyei Önkormányzat 2006-ban Díszpolgári kitüntető címben részesítette.
 
Az Óbudai Egyetem saját halottjának tekinti. Halálával pótolhatatlan veszteség érte a hazai és nemzetközi mérnöktársadalmat, a nemzetközi űrkutatást és telerobotikát.
 
A kitűnő tudós, emlékét szívünkben örökre megőrizzük! Nyugodjon békében!
 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP