MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Elindult a "Fejér értékek iránytűje" program
2015.03.06. 20:15

A Fejér Megyei Értéktár népszerűsítése és a megyei márka létrehozása céljából indított „Fejér értékek iránytűje” című projekt megvalósításának megkezdését ünnepelték nagyszabású projektindító rendezvénnyel 2015. március 6-án, pénteken Pusztaszabolcson. A több elemből álló, színes programokat a Fejér Megyei Értéktár Bizottság tagjai által a Földművelésügyi Minisztériumtól elnyert tízmillió forintos pályázati forrásból valósítja meg a Fejér Megyei Önkormányzat.



 
A pusztaszabolcsi projektindító rendezvény hivatalos megnyitóját a Művelődési Házban rendezték. A nagyszabású rendezvényt a megye közéleti személyiségei és díszvendégek jelenlétében Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg. Az elnök megnyitó beszédében hangsúlyozta: nemcsak hungarikumokra, hanem helyi és megyei értékekre is szükség van. Célunk egy olyan egységes, alulról építkező megyei értéktár létrehozása, amely az egyes települések értékeiből indul ki. E célok eléréséhez a Földművelésügyi Minisztérium 10 milliós támogatása nagy segítséget nyújt. A helyi értékek felkutatása, megismertetése összekovácsolhatja egy adott település lakóit, erősítheti identitásukat, lokálpatriotizmusukat, valamint nemzettudatukat. Ez az értékteremtő munka viszont csak a települések aktív együttműködésével lehet eredményes. A nyitórendezvény mellett a projekt keretében hivatalos honlap, illetve a Fejér Megyei Értéktár népszerűsítésére szolgáló imázsfilm készül, de bemutatókat is szerveznek az egyes települések helyi értékeinek bemutatására. -mondta el Dr. Molnár Krisztián.
 
 
Az ünnepség díszvendége L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára ünnepi beszédében hangsúlyozta a kormány elkötelezettségét a vidék kultúrájának ápolása és fejlesztése iránt. L. Simon László szerint a jövőben kialakuló Fejér megyei brand piacilag is értelmezhető dolgot jelent majd, csakúgy, mint a 2010-ben elindított Fejér Termék program, amely azóta gyűjti a térség sajátos, egyedi élelmiszereit.
 
 
V. Németh Zsolt a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért-, agrárfejlesztésért- és hungarikumokért felelős államtitkára kiemelte, hogy 45 lajstromba vett nemzeti kincs van, amelyek a hungarikum törvény szerint definiálhatók, ám a helyi értékek bemutatásához a törvény önmagában nem elegendő. Úgy vélte, a helyi és megyei értékek értelme a valódi környezetükben, az élő közösségekben mutatkozik meg.
 
 
A folytatásban Balog Gábor, a Fejér Megyei Értéktár Bizottság elnöke, a megyei közgyűlés tagja bemutatta a "Fejér értékek iránytűje" programot.
Majd a pusztaszabolcsi értéktőrök mutatták be kisfilm kiséretében értékőrző munkájukat.
 
A rendezvényen a Páva díjas Alba Regia Néptáncegyüttes köszöntötte műsorával a vendégeket. A táncegyüttes a Bizottság döntése alapján a Fejér Megyei Értéktárat gazdagítja.
 
 
A projektindító ünnepség emblematikus helyszínen, a Fejér Megyei Értéktárba bekerült  Hagyományok Házában rendezett kiállításmegnyitóval folytatódott.
 
 
A Fejér Megyei Értékekeket a  Fejér Megyei Levéltár anyagaiból bemutató kiállítást Csányi Kálmán, Pusztaszabolcs polgármestere nyitotta meg, aki köszönetet mondott a Hagyományőrző Alapítvány tagjainak és az értékőröknek kiemelkedő értékteremtő munkájukért, Pusztaszabolcs hagyományainak megőrzésért.
 
 
 
A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény (Htv.) értelmében a nemzeti értékek megóvandó értékek, azok azonosításában, rendszerezésében, adataik nyilvántartásba vételében és folyamatos frissítésében, gondozásában – többek között - a megyei önkormányzatok közreműködhetnek.
 
Fejér megyében ezt a törvényben rögzített feladatot a Fejér Megyei Értéktár Bizottság látja el. Szervezi a megye területén azonosított települési és tájegységi értéktárak adatainak összesítését, gondoskodik a még nem azonosított, de a megye területén fellelhető nemzeti értékek azonosításáról és dokumentálásáról.
 
A Földművelésügyi Minisztérium fenti tárgyban 2014. novemberében pályázatot hirdetett a megyei értéktár bizottságok támogatásával kapcsolatos projekt kidolgozására. A Fejér Megyei Értéktár Bizottság elkészítette a „Fejér Értékek Iránytűje” program pályázatát, melyet a Földművelésügyi Minisztérium támogatásra alkalmasnak ítélt.

A Fejér Megyei Önkormányzat tíz millió forintos támogatásban részesült, melyet a megyei értéktár népszerűsítéséhez, a megyei márka kialakításához, a „Fejér értékek iránytűje” program megvalósításához.
 
A Fejér Megyei Értéktár Bizottság kiemelten fontosnak tartja a megye 108 településén a lakosság települési identitásának hangsúlyozását, közösségeik megerősítését és formálását, és annak elősegítését, hogy az ott élők a településeken maradva erősítsék a lokálpatriotizmusukat is.
 
A „FEJÉR ÉRTÉKEK IRÁNYTŰ” programjai
- Projektindító rendezvény
- Fejér Megyei Értéktár sajtókapcsolatainak kialakítása, működtetése
- „Fejér Megyei Érték” brand műhelymunka
- Fejér Megyei Ifjúsági Értékőr Hálózat fejlesztése
- Fejér Megyei Értékek Szakmai Konferencia és Értéknap
- Fejér megye nép- és iparművésze 2015.
- A Fejér Megyei Értéktár népszerűsítésére szolgáló imázsfilm elkészítése, bemutatóinak szervezése
- Projektzáró rendezvény
 

 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP