Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Elkészült a Történelmi Tabló
2012.08.19. 16:52
Újraéledt a Székesfehérvár történelmének főbb állomásait megörökítő történelmi tabló a Városháza nagytermében. A történelmi falfeliratokat szombaton a Királyi Napok programsorozata keretében avatták fel. Az ünnepségen a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Pleizer Lajos, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke vett részt.
Az avatóünnepségen Dr. CSer-Palkovics András polgármester köszöntötte a megjelenteket.
2013-ban emlékezik a város arra, hogy az Országgyűlés 1938. augusztus 18-án – államalapító királyunk halálának 900. évfordulójához kapcsolódóan – egy Székesfehérváron meghozott törvénnyel emelte az állami ünnepek rangjára Szent István ünnepét, tisztelegve városunk sok évszázados történelmi és közjogi szerepe előtt. 1938-ban, az ünnepi év alkalmából a közgyűlési terem pulpitussal szemközti falát Székesfehérvár jelentős történelmi eseményeinek leírásával díszítették – ahogy erről a „Székesfehérvár ünnepi éve - 1938” című könyv és több korabeli fénykép is tanúskodik. A szöveg a koronázóváros történelmét követi végig 900-tól egészen 1919-ig. A felirat időrendi sorrendben mintegy 60 évszámot és eseményt tartalmaz.
Az Emlékévre való felkészülés jegyében merült fel a falfeliratok újrafestésének ötlete. A korabeli dokumentáció alapján az önkormányzat falkutatást végeztetett, de sajnos az eredeti feliratok már megsemmisültek. Restaurálni tehát nem lehet a történelmi tablót. A mintegy 3600 betű és írásjel megfestése nem volt egyszerű feladat, mert olyan egyedi betűtípust használtak 1938-ban, amit a restaurátoroknak a fotók alapján kellet újra megszerkeszteniük. A munkálatok költségeit a Székesfehérvár Jövőjéért Egyesület vállalta. A tagok a kezdetek óta összegyűjtött tagdíjakat, azaz összesen 1.750.000 forintot ajánlottak fel. Az ezen túl felmerült kiadások fedezetét pedig a város önkormányzata biztosította.
A példás összefogás eredményeként a 2012-es Székesfehérvári Királyi Napok ünnepségsorozata keretében felavatták a történelmi falfeliratokat, melyeket az avatás esetéjén a nagyközönség is megtekinthet. Szeptemberben a Kulturális Örökség napjai keretében is megnyitják a Városháza nagytermét a látogatók előtt.
Az ünnepélyes avatásra érkezők közösen megnézték a „Fehéredő múlt – kereszttől a félholdig” című filmet is, amely szintén Székesfehérvár történelmének egy fontos időszakát dolgozza fel. A film Burján Zsigmond operatőr alkotása, amelyben Dr. Siklósi Gyula régész professzor munkásságán keresztül ismerhetjük meg a középkori város életét. A film nyilvános vetítésére 21.30 perctől a Városháza díszudvarán kerül sor.