Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Élő történelemkönyvként tárulnak fel a forradalom eseményei
2012.03.12. 09:24
Ismét közös ünnepre készül Fejér megye és Székesfehérvár. A március 15-i programokról Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere közös sajtótájékoztatón számolt be.
Óriási érdeklődés kísérte tavaly azt a március 15-i műsort, melynek keretében fiatal színjátszók Székesfehérvár belvárosában elevenítették fel az 1848-as forradalmi hangulatot. Új hagyományt teremt ezért közösen szervezett programjában a két önkormányzat és idén ismét a közönség bevonásával zajló műsorral készülnek a nemzeti ünnepre.
Szép hagyomány, hogy Fejér megye és Székesfehérvár Önkormányzata közösen ünnepel március 15-én. A nemzeti ünnepre szervezett program azonban tavaly teljesen megújult, az ART Kulturális Egyesület szervezésében több új elemmel és helyszínnel bővült. A kezdeményezés nagy sikert aratott, így idén ismét a fehérvári ifjak műsora várja majd a résztvevőket, akik Székesfehérvár belvárosában elevenítik fel az 1848-as forradalmi hangulatot.
Az ünnepi megemlékezések március 14-én megkezdődnek Székesfehérváron. A város több pontján szerveznek koszorúzásokat a fehérvári oktatási intézmények bevonásával. A nemzeti ünnepen, március 15-én 9 órakor a Megyeházán indul a program. A dísztermi ünnepségen kerül sor a Fejér Megyei Önkormányzat által adományozott elismerések átadására.
"A tavalyihoz hasonló programokkal várjuk idén is a résztvevőket. Ezen a napon, a megyei közgyűlés 9 órakor kezdődő ünnepi ülésén adjuk át a megyei díszpolgári kitüntető címet, valamint a megyei önkormányzat díjait, elismeréseit is az élet különböző területein kimagasló munkát végzők számára. A márciusi események hozták meg a magyar állam és a társadalom újjászületésének lehetőségét. Ezért azt szeretnénk, ha minél többen, a fiatalok és idősebbek is eljönnének, hogy átéljék és átérezzék a '48-49-es forradalom és szabadságharc hangulatát.” - mondta el Vargha Tamás. A Fejér Megyei Közgyűlés elnöke egy újdonságra is felhívta a figyelmet, hiszen idén a Városház téri József-napi vásárban Fejér Termékeket is kínálnak az azt készítő termelők és kézművesek. Ezzel is a helyi értékeket népszerűsítik és a helyi termelőket segítik. Végezetül arra kérte az ifjú nemzedéket, hozzák el magukkal szüleiket, nagyszüleiket, hogy közösen emlékezennek a március 15-i eseményekre, amelyet a fiatalok napjának, a magyar szabadság bölcsőjének nevezett.
A gyermekeknek lovasbemutatót szervez a Fehérvári Huszárok Egyesülete 9 órától a Petőfi tér melletti parkban, majd a huszárokkal közösen vonulhatnak a résztvevők a Városház térre, ahol Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzatának közös ünnepi műsorára sor kerül.
„Fontos a hagyományok megőrzése, de éppolyan fontos az is, hogy mi magunk is teremtsünk új hagyományokat közösségeinkben. A fiatalok lendületes március 15-i műsora tavaly magával ragadta a Városház térre kilátogatókat, így nem lehetett kérdéses, hogy idén is hasonló formában, mintegy megelevenedő történelemkönyvként tárjuk a résztvevők elé a 154 éve történteket.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere azt is kiemelte, hogy az ünnepek akkor jók, ha mindenki kicsit magáénak érzi azokat. A március 15-i műsorban több mint száz tehetséges helyi fiatal kelti életre az egykori márciusi ifjakat, így rajtuk keresztül többszáz fehérvári és Fejér megyei család közvetlenül is részese a programnak. Dr. Cser-Palkovics András emellett annak is örülne, ha minél több fiatalhoz jutna el a meghívásuk, hogy jöjjenek el a programokra és ismerjék meg a márciusi ifjak történetét.
Fél tizenegykor indul az 1848. március 15-i eseménysorozatot megelevenítő program, melyet Kozáry Ferenc rendezett. A Városház tér egészét, a teret határoló épületeket, sőt még a vállalkozó kedvű nézőket is bevonják majd lendületes előadásukba a fiatalok. Egy napra városunkba költözik a Pilvax kávéház, a Landerer nyomda, a Nemzeti Múzeum és az Orvostudományi Egyetem.
A műsort követően a Fehérvári Huszárok és a Helyőrségi Zenekar bevonul a Városház térre, majd ünnepi beszédet mond Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Ezután ünnepi felvonulás indul az Oskola utcán át a székesfehérvári 1848-as események központi helyszínére, a Fekete Sas Szállóhoz, ahol koszorúzásra kerül sor.
A Városház téren késő délutánig József-napi vásárt is tartanak, melynek keretében számos kézműves szakma képviselői kínálják majd portékáikat és a Fejér termék programban résztvevő gazdák és kézművesek is bemutatkoznak. Újdonság, hogy lesz „Március 15-próba” a kisgyerekeknek, akik 15 különböző játékos feladat megoldása után jutalmat kapnak.
Közös sajtótájékoztatóján Vargha Tamás és dr. Cser-Palkovics András mindenkit szeretettel meghívott a március 15-i ünnepi programokra!