Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Első alkalommal rendeztek Fejér Megyei Értéknapot a megyeszékhelyen
2015.09.14. 07:56
Vásárváros és színes programok várták a Belvárosba látogatókat vasárnap az első ízben megrendezett Fejér Megyei Értéknapon. A megyéből a székesfehérvári őstermelők, valamint 15 vidéki település mutatkozott be. A hagyományteremtő kezdeményezés résztvevőit és a kilátogató vendégeket dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötték. Az Értéknapon a Barátság moziban először vetítették a megye értékeit bemutató imázsfilmet, valamint a Városház téren átadták a szombati lecsófesztivál győztesének járó díjat.
Vásárváros lett a Belváros vasárnap az első Fejér Megyei Értéknapon: színes programok várták az érdeklődőket és a megye 15 településéről – Aba, Alap, Csókakő, Kulcs, Moha, Mór, Nagylók, Pátka, Pusztaszabolcs, Sárbogárd, Sárkeresztúr, Sárosd, Seregélyes, Szabadbattyán és Tác – érkezett, valamint székesfehérvári őstermelők mutatkoztak be kiállító- és vásáros sátrakkal a Városház téren.
Az ünnepélyes megnyitón az Alba Regia Táncegyüttes Junior csoportja Jobbágytelki, majd Bodrogközi táncok című koreográfiájával teremtett vidám, fergeteges hangulatot.
A hagyományteremtő rendezvény résztvevőit elsőként dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte: „A megyei értékek megőrzéséhez nagy segítség számunkra az a kezdeményezés, hogy a tradicionális lecsófesztivál részeként Megyei Értéknapot szervezzünk a Városház téren. Így a településekkel és az ott lakókkal még szorosabb kapcsolat alakulhat ki. Köszönöm a város vezetésének ezt az indítványt, és remélem, hogy ez a rendezvény évről évre helyet kap majd Fehérváron, így a megyei és a városi Értéktár is évről évre bővül majd.” A közgyűlés elnöke arról az értékgyűjtő tevékenységről is szólt, ami a megyében elindult: a Fejér Megyei Önkormányzat kulturális, építészeti, környezeti vagy hagyományokhoz, szokásokhoz köthető értékek gyűjtését, azok rendszerezését és közvetítését vállalta fel. Ezt a tevékenységet Vargha Tamás államtitkár és Törő Gábor országgyűlési képviselő közgyűlési elnökként indította el, elsőként a Fejér Termék Programmal. Az értékgyűjtő munka egy pályázatnak köszönhetően magasabb szinten folytatódik, a Földművelésügyi Minisztérium 10 millió forintos támogatásával; ezt a munkát jeleníti meg az Értéknapon bemutatott Fejér Értékek Iránytűje című imázsfilm Balog Gábor rendezésében, amit az érdeklődők a Barátság moziban nézhettek meg a nap folyamán. A Fejér Megyei Értéktár Bizottság gyűjti össze és zsűrizi, rendszerezi a megyei értékeket, amely az országos és a hungarikum értéktár részét fogja képezni. Dr. Molnár Krisztián megköszönte Balog Gábornak, Juhász Zsófiának, dr. Demeter Zsófiának, dr. Lukács Lászlónak és Balogh Zoltánnak a Bizottságban végzett munkáját, akik a minőségi értékek kiválogatásán dolgoznak.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében elmondta, hogy az Értéktár létrehozását fontos kezdeményezésnek tartja: „Ránk, magyarokra jellemző, hogy az értékeinkkel nem vagyunk tisztában, vagy nem helyezzük ezeket a megfelelő helyre, és sokszor alulértékeljük magunkat. Alulértékeljük a múltunkat, a jelenünket, a jövőbeli lehetőségeinket, pedig van mire büszkének lennünk a megyében, az egyes településeken és Székesfehérváron. A történelmi fővárosnak érdemes fölvállalni a büszkeséget, és meg kell mutatni a nagyvilágnak – és időről időre saját magunknak és a fiataljainknak is.” A polgármester kitért arra, hogy az Értéknap közelebb hozza a megye településeit a megyeszékhelyhez. Mint elmondta, Székesfehérvár városának, közösségének fejlődését meghatározza, hogyan fejlődnek a települések; a települések fejlődésének pedig a megyeközpont fejlődése a záloga. Ez a kölcsönhatás és összefogás mutatkozik meg a Fejér Megyei Értéknap rendezvényén is. A lecsófesztivál közösségépítő hagyománya is érték a város számára, ezért kapcsolódik jól az Értéknap programjaihoz.
A köszöntők után került sor a „Lecsókirálynő” címmel járó díj átadására, amit a Culinary Team csapata nyert 2015-ben. A kupát dr. Cser-Palkovics András polgármester és Polgár János, a zsűri elnöke adták át. A csapat tagjai, Huszár Viktória, Huszár Szilvia, Polgár Petra, Tóth Dorottya és Lecs Péter elmondták, hogy mint baráti társaság gyűltek össze a közös főzésre. Mindannyian fehérváriak, de az egyetemi évek alatt vidékre, külföldre szóródtak szét, a fesztivál viszont jó alkalomnak ígérkezett egy közös összejövetelre, találkozásra – és ez így is lett. A lecsójuk hagyományos recept alapján készült: 3 kg paprikából, 2kg paradicsomból és 2 kg hagymából, egy kis sóval ízlés szerint és egy kis cukorral az ízek kedvéért, amiből a pikáns lecsókolbász és a szalonna sem hiányzott. Közös szlogenjük: „Fehérvári jóindulat és baráti szeretet” – a Culinary szerint ez volt a legfontosabb.
A hagyományteremtő esemény a megyében lévő értékekre helyezi a hangsúlyt, a megyei települések a jellemző helyi sajátosságokkal érkeztek, az egyes standoknál a kereskedők, kézművesek portékáit lehetett megtekinteni, megvásárolni. A mohaiak sátránál a Tikverőzés hagyományát mutatták be, a gyerekek maszkot is készíthettek. Pátkáról a tavasszal átadott Gyűjteményes Házból hoztak ízelítőt, a helyi értékekről és szokásokról, tárgyakról, emlékekről. Szabadbattyánból két fegyverkovács érkezett, az 1500-1600-as évek céhes viseletében. A fegyverekről és az elkészítésükről Németh János és ifj. Németh János beszélt az érdeklődőknek: pisztolyokat, puskákat, kardokat és lándzsákat hoztak – a hagyományőrzők „a bugyli bicskától a muskétáig” foglalkoznak fegyverkovácsolással.
Az abai Attila Király Gimnázium sátránál a diákok munkáit állították ki, mondta el Szilasy György igazgató: batikokat, nemez tárgyakat, kézműves tárgyakat csodálhattak meg az arra járók. Fehér Csaba ötvösmester, a gimnázium tanára egy másik kiállítóról azt mesélte, hogy egyik régi tanítványa, Steixner István bőrműves lett: a magyar népművészet formakincsét használja, azt kelta, viking, avar, akkád motívumokkal vegyítve. Kulcs sátránál a Kulcsi Kézműves Kemencés Egyesület nyári alkotótáborának munkáit állították ki, mondta el Molnárné Lukács Anita. Kvircedli nyomófákat és macskapracli ütőfákat készített és mutatott be Fógel Feri és Sárics Gyuláné a seregélyesi sátornál, ahol az érdeklődők a finom sváb sütemények receptjét is megismerhették. Tácról csuhéból készült népi játékokat, babákat, lovacskákat és különböző állatfigurákat hozott Gelencsér Julianna népi játék készítő. A Sárosdi Kézműves Egyesület standjánál Kertész János adott ízelítőt a kosárfonás hagyományából.
Népi hangszereket hoztak Sárbogárdról: körtemuzsikákat, csiripolókat és különböző pásztorfurulyákat, bodzasípokat állított ki Huszár Károly és Viasz Zoltán. A Nagylókról érkezők zöldségféléket, sajtokat, házi krumplis pitét, paprikás csigát és arany érmes házi bort kínáltak, a valamint a helyi dalárdákról, az Iringó túráról és a helyi halásztóról mesélt az érdeklődőknek Bakonyi József. Az alapi sátornál az önkormányzat kertészetéből hoztak kóstolót: eperlekvárt, narancsos csokoládés céklalekvárt, svéd uborkát és csalamádét kínált Takács Józsefné Erika. A Vásárvárosban ott volt a Móri Írók, Képzőművészek Szövetsége és Szarka Pál fafaragó Mórról, valamint Sárkeresztúr, Csókakőről az Egyetemes Kultúráért Egyesület és a székesfehérvári őstermelők Jancsárkert Piaca.
A délutáni órákban a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar koncertje, táncház a Kákics Együttessel, majd a Shortstory zenekar koncertje kínált programot az első ízben megrendezett Fejér Megyei Értéknapon.