Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Emléktűz-gyújtással adóztak a Don-kanyarban hősi halált halt katonák emlékének
2016.01.13. 07:29
2016 január 12-én 22. alkalommal emlékeztek meg a magyar történelem egyik legnagyobb tragédiájáról Pákozd határában, a Don-kanyar kápolnánál. Az Urivi áttörés évfordulóján emléktűz-gyújtással, és a történelmi egyházak képviselőinek ökumenikus imádságos megemlékezésével tisztelegtek a második világháború magyar hősei előtt. Az urivi hídfőnél megindult támadásban közel 120 ezer magyar katona halt meg 73 évvel ezelőtt.
Idén már 22. alkalommal tartották meg Pákozdon a történelmi egyházak képviselőinek ökumenikus imádságos megemlékezésével egybekötött kegyeleti tűzgyújtást. A második világháborúban 1943. január 12-én, az urivi hídfőnél megindult támadásban elesett, közel 120 ezer magyar katona emléke előtt tisztelegtek ezzel. Pákozdon 1993-ban emeltek kápolnát és itt helyezték nyugalomra a Roszkino falu mellől hazaszállított ismeretlen katona földi maradványait, méltó emléket állítva a doni hősöknek. Az Urivi áttörés 73. évfordulóján a történelmi egyházak helyi vezetői, köztük Spányi Antal megyés püspök emlékezett a hősi halált halt katonákra. Az emlékezőket Vargha Tamás, országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntötte, majd Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet. Székesfehérvár Önkormányzatát Cser-Palkovics András polgármester képviselte a megemlékezésen.
Vargha Tamás, országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára Sefőző Simon "Feledésből az emlékmű" című verséből idézett, amely akkor íródott, amikor még "gigantikusra nőtt némaság" és megtagadás jutott osztályrészül a mártíroknak. Vargha Tamás felidézte, hogy évtizedekkel később egy fehérvári fiatalember, Bobory Zoltán elindult, hogy megkeresse a Don hőseit, a társakat és az emlékezőket. Kiemelte, hogy több mint két évtizeddel ezelőtt, 1993-ban a két kezükkel és a jóakaratú emberek támogatásával felépítették az Don-kanyar emlékkápolnát, amely gigantikus emléket állít azoknak a katonáknak és munkaszolgálatosoknak, akik 73 évvel ezelőtt életüket, egészségüket és jövőjüket áldozták a hazáért.
"Minden jelenlévő tudja, mit jelent ez a zarándokhely, tudja, hogy 136 ezer halott magyar katona és mártír emlékére épült a kápolna 1993-ban, elsőként az országban. Azóta is a legjelentősebb zarándokhelye azoknak, akik személyes kegyeleti, leliismereti, történelmi és nemzeti tudattal tartják fontosnak az emlékezést és emlékeztetést." - mondta beszédében Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. "Mi, Fejér megyeiek büszke tudattal mondhatjuk, hogy akik ezt a zarándokhelyet létrehozták számunkra, a legfontosabbat tették, megcselekedték amit a haza követelt. Ezért állhatunk itt ma is és teljesíthetjük kötelességünket: felhívni a figyelmet arra, hogy nem feledhetjük történelmünket, nem engedhetjük, hogy bármilyen okból meghamisítsák, vagy elhalgassák azt." - tette hozzá a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke.