Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Gróf Széchenyi Zsigmond halálának 50. évfordulójára emlékeztek
2017.04.24. 15:03
Gróf Széchenyi Zsigmond halálának 50. évfordulója alkalmából rendeztek megemlékezést Sárpentelén, a Szent Kereszt Felmagasztalása templom sírkertjében. A magyar vadászati kultúra kimagasló alakja kalandos élete során bejárta Afrikát, Indiát, Alaszkát és Európát. Vadászkönyvtára Magyarország legjelentősebb vadászati szakkönyvgyűjteménye, mely a Magyar Természettudományi Múzeumban tekinthető meg.
Gróf Széchenyi Zsigmond halálának 50. évfordulójára állított tölgyfa emlékkeresztet a Vadex Mezőföldi Zrt. a sárpentelei Szent Kereszt Felmagasztalása templom sírkertjében. A megemlékezés díszvendége Gróf Széchenyi Zsigmondné, Mangi néni volt. Hertelendy Margit, Mangi néni 1959-ben Keszthelyen kötött házasságot Gróf Széchenyi Zsigmonddal. A most 92 esztendős Mangi néni 27 évvel volt fiatalabb Széchenyi Zsigmondnál, életfeladatának a férje támogatását tartotta. Gépelte a kéziratokat, sokszor el is kellett dugnia a sokadik tisztázás után, mert a szerző-férj újra és újra belejavított.
Fazekas Sándor agrárminiszter és Bitay Márton Örs állami földprogramért felelős államtitkár nevében is köszöntötte a jelenlévőket Ugron Ákos Gábor állami földekért felelős helyettes államtitkár. Mint mondta egy "olyan keresztet avatunk, ma amilyet a bölcső fölé tesznek a családok, hogy útmutatóul szolgáljon. Gróf Széchenyi Zsigmond ilyen útmutatóval szolgál a vadásztársadalomnak."
Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke hozzátette: a jelenkor kötelessége az utókor számára megőrizni az emlékeket, majd pedig hangsúlyozta: Fejér megyeiként is büszkének kell lennünk Sárpentele szülöttére, akinek édesapját, Széchenyi Viktort sem szabad elfeledni,aki Fejér megye és Székesfehérvár főispánja volt. „Zsigmond személye maga a vadászat" – foglalta össze a közgyűlés elnöke, aki ezúton is hívott mindenkit április 25-ére a Fejér megyei levéltárba, ahol Széchenyiek Fejér megyében rendeznek fórumot.
Spányi Antal megyéspüspök áldását követően koszorúval emlékeztek a magyar vadászra tisztelői.
Az esemény L. Simon László országgyűlési képviselő szavaival ért véget:– Amikor valaki nekivág a Madarasi-Hargitának, hogy a magyarság számára kultikus hellyé vált hegycsúcsot megnézze, könnyen elhalad egy kő mellett, melyet ha gyalogosan tesz meg, akkor észrevesz egy bronztáblát is, melyet 2011-ben állítottak magyar vadászok Széchenyi Zsigmond 1941-es hargitai vadászatának 70. évfordulóján. Ennek egy sora van: „Mindegyik vadászzsákmány legszebbike az emlék" – emelte ki a képviselő, hozzátéve: aki végiggondolja e sorok jelentését, rájön arra, hogy a magyar irodalomtörtén egyik legfajsúlyosabb, vadászattal kapcsolatos életművével és egy jelentős személyiség gondolataival találkozott.
forrás:szekesfehervar.hu,Feol.hu,