MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Hősök Napja - háborúban elesett katonáinkra emlékeztek
2015.05.29. 14:57

Több helyszínen tartottak koszorúzást pénteken a Hősök Napja alkalmából, a háborúkban elesett katonák emléke előtt tisztelegve. Néma koszorúzással emlékeztek többek között az Izraelita temetőben, a Hosszútemetőben, a Szentlélek katonatemetőben és a Repülős és Ejtőernyős emlékműnél is. Az emlékező eseményeken díszőrök és a Helyőrségi Zenekar működött közre.



A háborúkban elesett katonákra emlékezik az ország május utolsó napjaiban. Fehérváron is koszorúkat helyeztek el a katonai emlékműveknél nemzeti hőseink előtt tisztelegvén.A Székesfehérvár Önkormányzata által szervezett program megvalósításában az MH Összhaderőnemi Parancsnoksága is közreműködött.
A háborúban elesett katonákra való emlékezés alkalmából néma koszorúzásra került sor az Izraelita temetőben, a Hosszútemetőben, a Szentlélek katonatemetőben és a Repülős és Ejtőernyős emlékműnél is. A Hosszútemetőben Pour Gyula százados síremlékénél koszorúztak. Pour Gyula, a székesfehérvári 17-es Magyar Királyi Honvéd Gyalogezred legnépszerűbb, legendás hírű zászlóaljparancsnoka volt. A százados és további két tisztjének, valamint harmincnégy katonájának az életét 1916. szeptember 17-én Kostanjevica közelében egy dolinában oltották ki a becsapódó olasz nehéz gránátok. Ugyanekkor megsebesült még egy tiszt és hatvanöt honvéd is. A parancsnokot először San Daniel-ben (szlovén kisváros, ma Stanjel) temették el sok társával együtt, de hamvait nem sokkal ezután exhumálták, és 1916. októberében Székesfehérváron, a Hosszú temetőben helyezték örök nyugalomra. Pour Gyulát mind a város, mind a 17-es ezred saját halottjának tekintette. A sírhelyet a város biztosította.
A síremlék fő alkotása egy katona domborműként való megformálása, ez mellett a bal felső sarokban a parancsnokot ábrázoló kisebb domborművet láthatunk. Sajnos egyelőre nem sikerült kiderítenem az alkotó kilétét. A 17-es gyalogezred soraiban szolgált Bory Jenő (1879-1959), és Földes Szabó János (1883-1924) szobrász, elképzelhető, hogy egyikőjük alkotása a síremlék. A feltételezésem azért esett a 17. honvéd gyalogezred két szobrász katonájára, mivel eredendően a 17-eseknek a Zichy ligetben felállított emlékművének elkészítésére is Földes Szabó Jánost kérte fel a honvédelmi minisztérium, a helyet ott is a város biztosította, de magára az emlékmű költségeire adakozásból gyűjtötték össze az összeget. Földes Szabó János azonban 1924-ben elhunyt, mielőtt az emlékmű elkészülhetett volna. Ennél a domborműnél azonban valószínűsíthető, hogy ő volt a szobrász.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP