Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
- Azért írtam ezt a könyvet, hogy elmondjam az embereknek, hogy az élet szép. Csak vegyék észre - gróf Nádasdy Borbála e szavakkal kezdte a válaszát a kérdésre, amely azt firtatta, hogy mi késztette könyve megírására. S aki elolvassa a "Zagolni szabad és "A szabadság zaga" című köteteket, az valóban rácsodálkozik a "paprika-temperamentumú" fiatal lány s majdan asszony mindenen átsugárzó életszeretetére.
Augusztus 14-én a nádasdladányi Nádasdy-kastélyban találkozott a szerző olvasóival, ahol Dr. Varga Kálmán, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága igazgatójának bevezetője után Kassai István zongoraművész játékával és a helyi nyugdíjas klub műsorával köszöntötték a szervezők gróf Nádasdy Borbálát és közönségét.
A nádasdladányi kastélyt, Borbála asszony kedvenc őse, gróf Nádasdy Ferenc építtette 1873-ban. Különös tiszteletét iránta azzal indokolta, hogy művelt arisztokrata lévén, Ferenc még 1857-ben irodalmi díjat létesített, megalapította az első Nádasdy Alapítványt, Arany János ennek a pályázatára írta meg híres eposzát, a Buda halálát.
Gróf Nádasdy Borbála Cservenka Judit újságíró kérdéseire válaszolva mesélt emlékeiről, felidézve könyvének pillanatfelvételeit. Hiszen az emlékidézés pillanatfelvételek sorával zajlik. Emlékmozaikok sorából kapunk képet a korról, egy kíváncsi gyermek majd egy saját útját, független szabadságát kereső fiatal nő látásmódján keresztül. A két kötet nem nagy ívű epikus tablója a II. világháborútól a 70-es éve elejéig nyúló korszaknak. A szerző remek szerkesztési módot talált az emlékek felfűzésére. Köznapi természetességgel sorjázó történetei, a pontos, részletező megfigyeléseket rögzítő egyszerű fogalmazásmódja, szinte zavarba ejtő őszintesége, a humorral elegyes fájdalom, mellyel a tragikus történelem egyéni konzekvenciáit feltárja, olyan atmoszférát teremt, mely rabul ejti az olvasót.
A Nádasdy-család a magyar arisztokrácia egyik legnevezetesebb famíliája volt, amely történelmünk során gyakran játszott rendkívül fontos szerepet, és évszázadokon keresztül, különösen a 16-18. században, sok értékkel gazdagította Magyarországot. A kései utód élete a jog- és birtokfosztás, a megbélyegzés, az emigráció volt, a női sors megalázottságaival, fájdalmaival, örömeivel tetézve. Emberi tartása, nyitottsága, kedvessége és életigenlése ma is töretlen.
Ezen a délutánon mintegy háromszázan zsúfolódtunk a kastély nagyszalonjába és szomszédos termeibe, s a szerző még öreg estébe nyúlóan is mosolyogva, őszinte érdeklődéssel fordult olvasóihoz, s dedikálta könyveit: "Sok szeretettel: Nádasdy Borbála".
D. Barabás Mária
Műemlékek Nemzeti Gondnoksága