Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
"Az 1848-49-es szabadságharcot azért szeretjük olyan egyetértéssel, mert meg tudjuk idézni belőle a közös hitet; nincs semmi más történelmünkben, amely ennyire egyértelműen és egyöntetűen része mindannyiunk hagyományainak" - mondta Orbán Viktor, korábbi miniszterelnök kedden, amikor a Szent István Király Múzeumban megnyitotta az "Ilyen tavasz csak egy volt életemben" című történelmi kiállítást.
A múzeum épülete előtt a Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred katonazenekara és a helyi hagyományőrző huszárok fogadták a tárlatra érkezőket, akik a történelmi zászlókat követve vonultak fel a kiállítóterembe. Ott Dobák Géza, Hermann Róbert és Máday Norbert magángyűjtők, valamint a Fejér Megyei Levéltár és a múzeum gyűjteményéből válogatott dokumentumok, litográfiák, tárgyak, fegyverek idézték fel a dicsőséges szabadságharc országos eseményeit, s mutatták be a győzelemtől a bukásig terjedő helyi történések emlékeit.
A zsúfolásig megtelt teremben Orbán Viktor hangsúlyozta: az 1848-as tavasz forradalmi eseményei után egyetlen nyár alatt erős, jó törvényekkel megalapozott, korszerű állam alapjait rakták le, s ilyen rövid időn belül sikerült gyökeresen új, s minden korábbinál jobb irányba kormányozni hazánk szekerét. Szavai szerint egyetlen más ünnephez sem kötődik annyi érzelem, annyi történet, mint 1848-49-hez.
Orbán Viktor "régi vágású vendégként" ajándékot is hozott, egy korabeli dokumentummal, Klapka György által 1949. szeptember 16-án a "felsőbb jóváhagyás reményében" aláírt, s a kiállításon Demeter Zsófia múzeumigazgatónak "megőrzésre átadott" kinevezési okmánnyal járult hozzá a tárlat anyagához. Mint mondta, a dokumentum kedves a szívének, mert azt jelzi, hogy aláírója még a válságos helyzetben is bízott abban, hogy meglesz a kinevezéshez a felsőbb jóváhagyás, s mert bizonysága annak, hogy államalkotó nép vagyunk, s ösztönös érzékünk van az alkotmányossághoz.
A kiállítás szakmai megnyitóját Hermann Róbert hadtörténész mondta el, majd köszöntötte a látogatókat dr. Balogh Ibolya a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Simicskó István, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának elnöke, valamint Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke.
Dr, Balogh Ibolya örömét és büszkeségét fejezte ki, hogy a megyei múzeumunkban köszönthetjük az 1848-49-es forradalom és szabadságharc legfényesebb időszakáról képet adó vándorkiállítást. "Arra a történelmi időszakra tekintünk itt vissza," - mondta - "amikor a nemzet megpróbált felülemelkedni nehézségein, és igyekezett a haladás élvonalába lépni. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc nemzeti identitásunk meghatározó eleme, olyan sorsforduló, melyhez addig csak az államalapítás volt mérhető". Kiemelte, hogy megyénkben zajlott a szabadságharc első, pákozdi csatája, majd néhány hónappal később a nagy véráldozattal járó móri csata is. Székesfehérvár azon kevés város közé tartozott, amelynek polgárai fellázadtak a megszálló osztrák csapatok ellen. A kiállítás mindezen harcok hőseire is emlékeztetnek.
A mintegy 120 tárgyat, dokumentumot bemutató kiállítás november 15-ig látható.