MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A történelem mondott ítéletet
2009.10.23.

   Nemzeti ünnepünkön, október 23-án a Fejér Megyei Önkormányzat megemlékező, ünnepi ülésére jöttek el politikusok, képviselők, közéleti személyiségek, hivatali és intézményi vezetők, kitüntetettek és érdeklődők a Megyeháza dísztermébe, majd a Bazilika '56-os Emlékkeresztjénél vettek részt a forradalom és szabadságharc évfordulóján a közös megemlékezésen. 



   A Fejér Megyei Önkormányzat épületében az ünnepi esemény a Himnusz eléneklésével vette kezdetét (ebben a dunaújvárosi Viadana kamarakórus volt a megjelentek segítségére), majd Kozáry Ferenc színművész előadásában Csongor Rózsa: Döntsd e! című verse hangzott el.
   Ezután köszöntötték az elnökségben helyet foglaló dr. Balogh Ibolya közgyűlési elnököt, Warvasovszky Tihamér fehérvári polgármestert, Balsay Istvánt és dr. Tiborcz Pétert, a megyei közgyűlés alelnökeit, dr. Csapó Csilla és Pénzes Mihály városi alpolgármestereket, valamint dr. Varjú Mihály megye főjegyzőt és dr. Molnár Krisztián megyei aljegyzőt.
  Szintén megkülönböztetett tisztelettel köszöntötték Benkő Tibor altábornagyot, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnokát, dr. Simon László dandártábornokot, a megye rendőrfőkapitányát, Fülep Zoltán alezredest, a megye katasztrófavédelmi vezetőjét, dr. Gelencsér Józsefet, az Államigazgatási Hivatal vezetőjét, az állami hivatalok, a fegyveres és a rendvédelmi szervek megjelent vezetőit, képviselőit, továbbá a jelen lévő parlamenti, megyei és városi közgyűlési képviselőket, települési polgármestereket, az egyházak képviselőit és az odaítélt kitüntetések, elismerések várományosait.

   Ezután Márfi Eszter és Rónai Dániel, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói, valamint Kozáry Ferenc rövid, ünnepi műsora hangzott el, ami után dr. Balogh Ibolya mondott beszédet.

   -  A huszadik században kevés olyan időszaka volt nemzetünknek, amikor szabadon élhetett, amikor magyarként büszkén emelhette fel fejét. Ilyen ritka és kivételes pillanat volt 1956. – kezdte. A forradalom leveréséhez érve hangsúlyozta: Nagy Imre és mártírtársainak példája a szabadságharc leverését követően is ezreknek adott erőt a börtönévek elviseléséhez, a válogatott kegyetlenkedések eltűréséhez.
   Végül 1956 eredményeinek eltiprói felett az idő és a történelem mondott ítéletet. Három évtizeddel később, 1989-ben a forradalom – immár emberáldozat nélkül – diadalt aratott - folytatta -, de tartsuk szem előtt, hogy a rendszerváltozás óta eltelt két évtized csak az alapját adja kivívott szabadságunknak. Erre az alapra még fel kell építenünk azt a házat, amely aztán sok-sok éven, évszázadon át az otthonunk lehet.
   Az ember a tetteivel mérhető. Hazug volt-e és köpönyegforgató, vagy cselekedeteiben az ország sorsát becsülettel szívén viselő? Az elmúlt években mintha a letűnt korszak szelleme suhant volna át felettünk, azt látjuk, hogy a magyar családok elszegényednek, a hatalom képviselői pedig fényűző módon élnek. A kormányzat és holdudvara milliárdokkal képtelen elszámolni, miközben az önkormányzatok nyögnek a hitelek súlya alatt - hangzott el azután a beszédben.
   - De 1956-nak van még egy nagyon fontos üzenete - fejezte be -, ha közösen cselekszünk, képesek vagyunk egy szebb jövő felépítésére, melynek alappillérei az igazságosság, a biztonság, a bizalom, a gyengék segítése, és hogy ez a nemzet képes arra, hogy kezébe vegye a sorsát.

   Ezután Kodály Zoltán Esti dal c. műve csendült fel a kamarakórus előadásában (Kurucz Gergő vezényletével), amely után Fejér Megye Közgyűlése nevében a kimagasló munkát végző, elévülhetetlen érdemeket szerző polgároknak odaítélhető megyei díszpolgári címeket adott át a közgyűlés elnöke.
  Elsőként a magyar demokráciáért tett erőfeszítéseiért, kiemelkedő törvényhozói, tudományos, közgazdasági és kultúraközvetítő tevékenységéért dr. Horváth János úrnak (aki egyébként jelenleg az Országgyűlés legidősebb tagja), majd ezután - posztumusz kitüntetésként, hozzátartozójának - a hazáért és embertársaiért vállalt munkájáért, az üldöztetésben is példamutató tartásáért Tabódy István vezérezredesnek, bicskei plébánosnak, székesfehérvári kanonoknak.
  Dr. Balogh Ibolya ezután - dr. Simon László és Fülep Zoltán előterjesztései alapján - a Fejér Megyei Közgyűlés elnökének Dicséretében részesítette Aradiné Kiss Éva rendőr főtörzs zászlóst (Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság), Bak Róbert rendőr törzs zászlóst (Dunaújvárosi Rendőrkapitányság), Jeneiné Károly Alexa rendőr századost (Gárdonyi Rendőrkapitányság), Krausz Zsolt rendőr századost (Móri Rendőrkapitányság), Lukáts Andrásnét (Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság), Majer László rendőr őrnagyot (Sárbogárdi Rendőrkapitányság), Marics Andrásnét (Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság), Molnár József rendőr főtörzs zászlóst (Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság) és Nagy Lajos polgárvédelmi alezredest (Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság).

   A kitüntetések után a Szózat eléneklésével ért véget az esemény, majd a jelenlévők átmentek a Bazilikához, hogy részt vegyenek Székesfehérvár Megyei Jogú Város és Fejér Megye Önkormányzatának együttes ünnepségén.
   A tiszteletadás a Bazilikánál zászlók és katonák felsorakozásával kezdődött, majd dr. Szakály Sándor egyetemi tanár, történész mondott beszédet. Ebben kitért arra, hogy a felszabadulás utáni remény a demokratikus berendezkedésre már '47 augusztus 1-jével elveszett, ezután a néma tűrés időszaka kezdődött. Majd az '53-as berlini, később a poznani események csillantották fel ismét, míg aztán '56 október 21-22-én ismét az ifjak - mint 1848-ban - bontottak zászlót... A népfelkelés, majd forradalom, végül szabadságharc aztán elbukott. A nyugati hatalmak elárultak minket, némán tűrték eltiprásunkat. De - fejezte be - az, hogy ma bár viták közt, mégis szabadon élhetünk, '56 hőseinek köszönhető.

   A beszédet követően a Vörösmarty Színház művészeinek igazán remek, helyenként megindító műsorát nézhették, hallhatták a jelenlévők, majd a koszorúzásra került sor. A megye és a város vezetői mellett tiszteletüket tették a fegyveres és a rendvédelmi szervek parancsnokai, az egyházak, a pártok, a különféle egyesületek és szervezetek reprezentánsai is, végül a Szózat hangjaival zárult az ünnepség.


Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP