MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A világ kilátásai
2009.11.20.

Ma klímavédelmi konferenciát tartottak a Szent István Művelődési Házban, hogy felhívják a közvélemény figyelmét: sürgős cselekvés szükséges a lehetséges környezeti katasztrófák elkerüléséhez!



A Fejér Megyei Közgyűlés, a Székesfehérvári Egyházmegyei Hivatal, a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége és a Klímabarát Települések Szövetsége együttműködésével megrendezett tanácskozáson önkormányzati és egyházi vezetők, valamint a tudományág jeles ismerői tartottak előadásokat.


Megnyitó beszédében dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta azt, hogy a klasszikusan értelmezett fejlődés, mint fogalom, mára értelmét veszítette. A termelés és a felhasználás további növelése, a természeti környezet folyamatainak korlátozása, a bioszféra manipulálása egyszerűen nem vezethet máshoz, mint összeomláshoz, káoszhoz, katasztrófához...
Ebben a helyzetben a fenntarthatóság biztosítása a cél, olyan intézkedések meghozatala, amelyek a legkorszerűbb eszközök, elvek és a legnagyobb felelősség mellett a társadalmi szerveződés új struktúráját hozzák létre. "Az újfajta gondolkodás és újfajta eszközök még időben felgyorsíthatják azt a folyamatot, amely a fenntartható világ létrejöttéhez vezet, és így elkerülhetjük a legrosszabb forgatókönyv bekövetkeztét" - mondta. A megyei önkormányzat felelőssége ebben az, hogy intézményei környezetkímélő módon működjenek, munkatársai így gondolkodjanak, hogy rendeleteivel és rendezési, fejlesztési terveivel védje a természeti értékeket, hogy mindig rajta tartsa a szemét a környezet károsítóin.

A következő felszólaló, Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök azzal kezdte, hogy a hittel élő ember teljesen természetesen úgy gondolja, hogy az Isten által teremtett, és neki gondozásra átadott világot kötelessége jó állapotában megőrizni, és úgy adni át azt a gyermekeinek. Természetesen - folytatta - a hit nélkül élőkben is ugyanígy lehet felelősség és kötelességtudat ebben az ügyben. A katolikus egyház mindenestre kiadta nemrég a maga környezetvédelmi körlevelét, megfogalmazva a híveitől elvárt felelős gondolkodás alapvetéseit. A lakásainkba sajnálatos módon befurakodott válság is kellett ahhoz folytatta -, hogy talán alaposabban megfontoljuk, mennyi áramot használunk, mit, hogyan hasznosítunk, milyen élelmiszerből mennyit veszünk. Jó lenne, ha a kényszerű önmérsékletből később tudatos viselkedés válna. Végezetül elmondta, örül neki, hogy a megye, annak elnöke és alelnöke - összefogva az egyházzal is - nem csupán a kezét tördeli a környezet és a földi klíma válságának jeleit tapasztalva, hanem hangosan figyelmeztet, terveket készít, cselekvésre ösztönöz.

Dr. Szűcs Lajos, a MÖOSZ társelnöke, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke egy Churchill idézetet font megnyitójába, miszerint a hatalom ára a felelősség. Felelősek tehát azok, akiknek bármilyen hatalom is a kezében van azért, hogy milyen példát mutatnak, milyen magatartásokat, cselekedeteket támogatnak a környezet- és klímavédelem ügyében. Külön öröm számára - mondta -, hogy ez a konferencia itt Fejérben, az ezer éves megyében ült össze, mert ennek jelképes üzenete is van, a múlt, a jelen felelősségvállalása és a jövő kapcsolódnak így össze.

A megnyitókat követően a témában szakértő előadók prezentációit nézhették, hallgathatták meg a jelenlévők. Többek közt dr. Tiborcz Péter, a Fejér Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke beszélt arról, hogy a klímavédelemnek a munkahely teremtéstől a tudatos ökológiai szemléletváltoztatáson át a katasztrófavédelemig, az energia- és nemzetbiztonságig, az egészségügyig, a mezőgazdaságig és élelmiszeriparig, a területgazdálkodásig, a természetvédelemig, a vízgazdálkodásig vagy a közlekedésig számos területet kell áthatnia. Ebben a folyamatban az önkormányzatoknak - így a megyének is - az emberhez méltó fogyasztási szokások kialakulását, a klímabarát közlekedés, termelés, hulladékgazdálkodás, energia felhasználás és területgazdálkodás megteremtését kell minden eszközzel támogatnia.

- Izgalmas és érdekes volt a mai konferencia - értékelte a nap történéseit az felszólalók jelenlétében tartott sajtótájékoztatón dr. Tiborcz Péter, aki a szervezés motorja is volt. - Nem véletlenül választottuk a "Közösségek a teremtett világ védelméért" címet a tanácskozásra, hiszen meggyőződésünk, hogy a világot ebből az igen nagy bajból a közösségek ereje fogja kihúzni, legyen ez a közösség egy család, egy iskola, egy civil szervezet, egy felekezet vagy egy megye minden polgára. Közös elhatározás és közös cselekvés kell, példamutatás.
Közgyűlésünk igyekszik megtenni, amit lehetséges, éppen legutóbbi, november 19-ei közgyűlésünkön fogadta el a testület azt a másfélszáz oldalas klímavédelmi stratégiai anyagot, amit a jövőre nézve meghatározónak akarunk tekinteni. Természetesen - anyagi lehetőségeink függvényében - konkrét fejlesztésekkel és beruházásokkal is tenni akarunk a klímavédelem ügyében, de talán mindennél fontosabb lehet a tudatformálás. Ezért első lépésként már januárban be akarjuk indítani oktatási intézményeinkben a "Suli CO2ntroll" versenyt és mozgalmat, és elkészül a megye zöldenergia térképe is.
Sokak számára világos, hogy a klasszikus nyugati fogyasztáscentrikus társadalmi modell a Föld - és a rajta élő emberiség - jövőjét fenyegeti. Gyökeresen más, a fejlődés fogalmát másképp megfogalmazó programok, és azokat valóra váltó cselekedetek kellenek!
Reméljük, hogy a megye önkormányzata jó úton indult el, és akár jó és hasznosítható példát is tudunk mutatni a többi megyei önkormányzatnak.

Klímavédelem - Bencsik János előadása
Klímavédelem - Medgyesy Balázs táblázata

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP