Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A tegnapi közgyűlési döntéseket értékelte és a megyei önkormányzat sajátos helyzetét elemezte dr. Balogh Ibolya, a Közgyűlés elnöke mai sajtótájékoztatóján.
A Közgyűlésben annak ellenére folyik a munka és a tervezés, hogy a kormányzati ellenszél egyre jobban ellehetetleníti az önkormányzat tevékenységeit - kezdte a tájékoztatót az elnöknő - Amíg az állami normatívák és a saját bevételek engedtek némi mozgásteret, akár egy kis kreativitást is bele lehetett vinni a költségvetési koncepció vagy a konkrét számok megalkotásába, de ez ma már sajnos nem így van. Az illetékbeszedés elvonása, a normatívák csökkentése, a pályázható összegek esetlegessége - no meg az, hogy a megszerzésükhöz az önrészt is elő kell teremteni, és a pályázatírás, a különféle kiírások sem két fillérbe kerülnek - gyakorlatilag beszorították a megyei önkormányzatot. Csak a legszükségesebbre költhetünk, arra viszont muszáj, és még erre sincs elegendő pénzünk...
Mindezt részben törvénysértő intézkedésekkel, részben a törvény betűit ugyan betartva, de egyértelműen az önkormányzatok megfojtásának szándékával teszi a kormány - folytatta. - Mi másnak lehetne értékelni azt, hogy jövőre várhatóan, már az idei elégtelen juttatásoknál is évi hétszázmillió forinttal kevesebb jut a feladatellátásra?
Pedig a helyzet már ma is kritikus, a megye nem jutott hozzá ahhoz a remélt és várt egymilliárd forintos hitelhez sem, ami például a megyei levéltár nagyberuházásának második üteméhez vagy a sárbogárdi iskolafelújítás tervezett befejezéséhez feltétlenül kellett volna. Lassan egyszerűen nem marad más lehetőség, mint a megye vagyonának újabb darabjaitól válni meg - egy siófoki ingatlan és a Távirda utcai régi rendelő értékesítése lenne kézenfekvő -, az ilyen tervek megszellőztetését viszont azonnal óriási felháborodás és támadássorozat követi.
A másik lehetőség - a jelenlegi állás szerint - az ellátás színvonalának csökkentése lenne, akár a Szent György kórház esetében is. Más kórházak az országban már kénytelenek voltak meglépni ezt, lehet, hogy mi sem tehetünk mást. Azt mindenképpen el akarjuk kerülni, hogy munkahelyeket kelljen megszüntetni, de az lehet, hogy egyes intézményeinkben a hétnek csak kevesebb napján lehet majd igénybe venni a szolgáltatásokat.
Az is felmerült - folytatta dr. Balogh Ibolya -, hogy épp a kórház, vagy a megyei könyvtár, vagy más olyan intézmények esetében, amelyeknél a szolgáltatást igénybe vevők jelentős része nem a megye más részeiből, hanem pont fehérvárról érkezik, a város hozzájárulását kérjük a működéshez. Természetesen csupán az állami normán felüli részre, és létszámarányosan - ennek mértékét pontosan meg lehet állapítani -, de ennyi mindenképpen méltányos volna!
Szerencsére a jövő teendőit illetően a Közgyűlésben - lehet mondani - teljes az egység. Negyven képviselőből mindenki jelen volt, a 2010-es költségvetési koncepcióval kapcsolatban nem hangzott el ellenvélemény, és például pályázati szándékainkkal kapcsolatban is egyhangúan fogadták el a képviselők a határozatokat. Vannak területek, ahol semmiképpen nem akarunk engedni, nem romolhatnak például az oktatás vagy a gyermekvédelem, gyermekellátás feltételei sem, ez is szilárd elhatározásunk.
De szeretném megértetni mindenkivel, akit a megye feladatellátásai bármiképpen is érintenek, hogy lehetetlen helyzetben vagyunk, és olyan lépésekre kényszerülhetünk, amelyeket saját jószántunkból soha nem választanánk. Cinikus módon, nemtelen eszközökkel, tudatosan szorít sarokba bennünket a kormány, ráadásul úgy, hogy a bratyizás bűze messzire érződik. Hogy mást ne mondjak, míg az ellenzéki irányítású megyék az utóbbi három évben körülbelül egyformán 10-60 millió forinthoz jutottak az önkormányzati miniszter úgynevezett ÖNHIKI segélykeretéből, a kormánypárti Heves 350 millióhoz!