Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége tegnap Fejér megye polgármesterei számára tartott konzultációt, hogy - pártállástól függetlenül - megbeszélhessék a 2010-es költségvetésből eredő gondjaikat és lehetőségeiket.
A Megyeházán a délutáni órákban tartott összejövetel után dr. Gémesi György, az országos szövetség elnöke és Fenyves Péter, a megyei szervezet vezetője tartottak sajtótájékoztatót.
Gémesi György elmondta, hogy a napokban zajló országjárása során - változó településnevekkel - gyakorlatilag ugyanazokkal a gondokkal szembesül. A polgármesterek elkeseredettek, hiszen a kalkulációk szerint az önkormányzatok jövőre 250-300 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak, és ez beláthatatlan problémákat eredményezhet.
A hiány egy része az adóbevételek csökkenéséből ered, egyik helyen az iparűzési adó fogyása, másutt az idegenforgalmi adóé a nagyobb baj, de valahogy mindenkit érint a dolog.
Növekednek a kiadások is, komoly teher lesz például az önkormányzatokat, mint a legnagyobb munkáltatót sújtó rehabilitációs járulék, aminek a megfizetésére például úgy is kötelezhetnek intézményeket - tette hozzá Gémesi György -, hogy ott - mondjuk egy óvodában - fogyatékost előírás szerint nem is alkalmazhatnak. De jelentős plusz kiadás lehet az is, hogy bizonyos szolgáltatásokat - például az ÁNTSZ-től - már az önkormányzatok is csak pénzért kaphatnak meg.
A harmadik komoly érvágás az állami normatívák csökkentése, amely a visszavonások után is körülbelül 160 milliárd forint mínuszt hoz az önkormányzati feladatellátások során.
Mindezekkel párhozamosan - folytatta az elnök - fájdalmas, hogy az önkormányzatok szövetségét meg sem kereste, keresi a kormány tervei készítésekor, pedig a krízisalap felhasználásától az illetékbeszedés elvonásán, az Uniós pályázatok irreálisan hosszú lefutási idején, a parlagterületek és a használaton kívüli állami vagyonelemek hasznosításán át az egyes önkormányzatok működésében - például Budapestében - elérhető jelentős megtakarításokig számtalan észrevételük, javaslatuk lett volna és lenne ma is.
De az önkormányzatok megfelelő érdekérvényesítő képessége jelenleg nem biztosított, így kénytelene elszenvedni az elhibázott költségvetés hátrányait - fejezte be. Ennek sok helyütt nem lehet más következménye, mint a kényszerű takarékoskodás, a szolgáltatások szűkítése. Azt viszont minden állampolgárnak tudnia kell - tette hozzá -, hogy amikor az óvodák nem tudnak a kötelezőn túl is nyitva tartani a későig dolgozó szülők kedvére, vagy más megszokott szolgáltatásokat keresnek hiába az önkormányzati intézményekben, akkor nem a polgármesterek és más helyi vezetők hozzá nem értésével vagy oktalan szűkmarkúságával szembesülnek, hanem a kormányzati intézkedések következményeivel!
Az egész problémára sajnos mi sem találtunk ellenszert - tette mindehhez hozzá Fenyves Péter -, legfeljebb olyasmiben gondolkodhatunk, hogy egyéb kistérségi együttműködések után például már a szociális ellátás terén is társuljanak a települések...