Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Karácsonyi bevezetővel, de nem mindig békés hangulatú szócsatákkal kísérve, elfogadták a megye jövő évi költségvetését.
A Díszteremben a képviselőket többek közt az UNICEF akciójában kiosztott rongybabák várták helyeiken, hogy mindig emlékezzenek rá: döntéseikben a gyerekek érdekeit messzemenően szem előtt kell tartaniuk! Kapcsolódva ehhez, a megyei gyermekvédelmi és szociális ellátó helyek lakói - gyermekek és felnőttek - is műsort adtak.
Ezután Ecsődi László képviselő kért szót napirend előtt, és észrevételezte, hogy L. Simon László a Megyeházán minap tartott sajtótájékoztatóján politikai húrokat pengetett, többek közt az ő tevékenységét is érintve. Nem ide való az ilyesmi - mondta -, és számos ponton az elhangzottak sem felelnek meg a valóságnak, a nagypolitika elemezgetésének pedig főképp nem a Megyeháza lenne a helye, arra ott a parlament.
L. Simon László válaszában kijelentette, hogy amennyiben a nagypolitika döntései a megye intézményeinek működésére is kihatnak, igenis, itt is helye van az észrevételeknek. Márpedig a 2010-es költségvetés lehetetlen helyzetet teremt az önkormányzatoknál, ahogy azt sajtótájékoztatóján a vele együtt megjelent települési polgármesterek is elmondták, Ecsődi László pedig parlamenti képviselőként nem sok mindent tett, hogy ez ne így legyen.
A későbbiek során, főképp annál a napirendi pontnál, amely a megyének a kormányhoz eljuttatandó hivatalos tiltakozásáról szólt, folytatódott a vita, amelybe Horváth András MSZP-s és Antal Lajos Fideszes frakcióvezetők is bekapcsolódtak, de mások is hozzászóltak.
A vita lényege természetesen az volt, hogy a sok tekintetben elkeserítő megyei gazdasági helyzetet mi okozta, okozza. A baloldali képviselők szerint a többségi jobboldal rossz döntései és pazarlásai, a jobboldal szerint a katasztrofális gazdaságpolitika és az évek óta folyamatosan csökkenő állami normatívák melletti növekvő elvonások.
Ezt követően a bizottsági elnökök tették meg észrevételeiket a költségvetéssel kapcsolatban. Kevés javaslat hangzott el, ezek közül a leglényegesebb az volt - Borbély István egészségügyi bizottsági elnöktől -, hogy a bizonytalan finanszírozási helyzet miatt - esetleg vészforgatókönyv szerűen, elkülönítve bizonyos összeget - az egészségügyi ellátás zökkenőmentessége mindenképpen biztosítva legyen. Ehhez kapcsolódva javasolta azt, is, hogy kezdődjenek meg a tárgyalások a várossal a kórház működésének közös finanszírozásáról, mert - mint mondta - tudomása szerint Fehérvár az egyetlen megyeközpont, amelyik nem járul hozzá a városában lévő intézmény fenntartásához.
A Közgyűlés végül - a javaslatok befogadásával - elfogadta mind a 2010-es költségvetést, mind a napirend szerinti többi előterjesztést is.
Az ugyanekkor tartott közmeghallgatáson egy téma merült fel, a megszólaló a megyén átvezető, tervezett Nabucco gázvezeték miatt aggódott, kétségbe vonva, hogy megfelelően független és szakszerű környezeti tanulmányok készültek volna hozzá. Azt sem szeretné - mondta -, hogy esetleg a másodlagos károk (építési, szállítási stb.) okozzanak gondot az érintett településeknek. Felvetette, nem kellene-e inkább az alternatív energiatermelést jobban támogatni?
Részint dr. Balogh Ibolya elnök, részint Balsay István alelnök és Antal Lajos válaszolt neki. Elmondták, hogy a megye különös gondot fordít a környezet megóvására, erre külön programot is készített. A vezeték egyébként olyan uniós projekt, amiben döntési jogköre csupán az államnak van. Balsay István hozzátette, tudják, a védőövezet a Dunánál, a Velencei-tó körül illetve a víznyerő helyeken, és általában is, kényes kérdés, de a nyomvonal tervezett sávjában érintett települések (Adony, Székesfehérvár, Mór, Pusztavám...) vezetőivel egyeztetések kezdődtek, a pontos nyomvonalak pedig ennek függvényében is lesznek kijelölve.