Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Kokárdánk színeiről...
2010.03.16.
Többen jelezték egyik cikkünk címképét látva, hogy azon a kokárda színei fordítva szerepelnek. Nem biztos, hogy így van...
A mársius 15. közös programjait ismertető anyag elején látható kokárdát a Vajdasági Magyar Cserkésszövetség honlapjáról emeltük le, éppen a helyes színhasználatot szemléltetve.
A mársius 15. közös programjait ismertető anyag elején látható kokárdát a Vajdasági Magyar Cserkésszövetség honlapjáról emeltük le, éppen a helyes színhasználatot szemléltetve.
Bár igazán autentikus tudományos vagy heraldikai forrást nem találtunk, számos más hivatkozást - ilyent, olyant - viszont igen, arra nézve, hogy a kokárda színeit belülről kifele alkotják a zászló színei, mégpedig fentről lefelé, illetve - függőleges csíkozás esetén - balról jobbra haladva olvasva azokat. Vagyis, a helyesen megformázott magyar kokárda belül piros, középen fehér, kívül zöld. Ha csak meghajlítjuk, redőzzük a szalagot, akkor is a pirosnak kell belülre kerülni, a szárai pedig így, kívülről befelé piros-fehér-zöldek lesznek.
Ahogy tudni, a márciusi ifjak még a jót hordták, és a huszárok öltözetén is ez a sorrend jelent meg (ahogy pont a Fehérvári Huszárok honlapján látható csákórózsánál is tapasztalhatjuk), de hamarosan a másik változat is elterjedt. Akkor ezt a kérdést nem szabályozta senki és semmi különösebb szigorúsággal, és volt, akinek a kívül piros változat tetszett jobban (például Szenderey Júliának is, aki szintén ilyent készített az ő Sándorának), aztán meg hazatértek az addig az olasz fronton harcoló katonák, magukkal hozva az ottani kokárdát, így teljes lett a zűrzavar. Ami ma is tart.
Milyen bokrétát is hordanak akkor ma a legtöbben, szabályos magyar kokárdának vélve azt? Hát, szigorúan nézve olaszt. Ezt bizonyíthatja például az olasz légierő felségjelzése is, ami az ő nemzeti színeik szerint szabályos, ugyanakkor a mi helytelenül varrott kokárdánkat mutatja. Vagy mexikóit. Tekintve, hogy nekik is függőleges csíkozású, zöld-fehér-piros a zászlójuk, azaz belül zöld, kívül piros kokárda lenne abból is. Esetleg iránit, ahol a zászló vízszintes, zöld-fehér-piros csíkozású.
Ám úgy gondoljuk, a kokárda színsorrendje (bár jó lenne, ha egyértelműen elterjedne, melyik a helyes) másodlagos ezen a napon. Sőt, az egész évben az. A lényeg, hogy a szív, ami fölé kitűzték, ezért a népért dobogjon.