Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Polak, venger, dva bratanki…
2010.03.23.
A lengyelországi Opole vajdaság és Opole város küldöttségeit fogadta Fejér megye és Székesfehérvár ma, a Hiemer Házban, majd tartottak este közös Gálát a színházban.
A Házasságkötő teremben, sajtótájékoztató keretében köszöntötte az idei Lengyel-Magyar Barátság Napját dr. Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke, Teresa Karol, Opole Vajdaság Elnöki Hivatalának elnökhelyettese, Warvasovszky Tihamér Székesfehérvár MJV polgármestere és Janusz Karpinski Opole Városi Hivatalának Nemzetközi Irodavezetője.
A küldöttségek egy része már tegnap megérkezett, és a barátság napi rendezvények egy része is lezajlott már. Volt filmvetítés (a Katyn című Andrzej Wajda műé), költői felolvasóest és jazzkoncert is, de mára is maradt program, hiszen a színházban kiállítás nyílik Opoléról, illetve este műsoros gála köszönti a két nép barátságát.
Mint dr. Balogh Ibolya köszöntőjében elmondta, bár a kulturális bemutatkozás is igen jelentős a kapcsolatok szempontjából, a fő cél az, hogy az távlatibb célokat is szolgáljon. Ez a gondolat vezérelte Fejér megye Közgyűlését is, amikor elfogadta azt a tervet, amely 2009-től öt évre szabályozza az Opolei Vajdasággal kapcsolatos teendőket, azt, hogy mely területeken, milyen formában lenne kívánatos előrelépni. A lengyel és a magyar területek lehetséges szövetkezése a közös célokért, fontos! Fontos a tapasztalatok átadása, átvétele – például a területfejlesztés vagy a környezetvédelem terén -, a hivatalok és a döntéshozók együttműködése, uniós projektekben is. A cél az, hogy intézményeink, hivatalos és civil szervezeteink, nem utolsósorban pedig vállalataink, vállalkozóink és polgáraink közt mindenkinek hasznos, élő, napi kapcsolat létesüljön.
Remélem, a mostani szakmai találkozók is ezt szolgálják majd – fejezte be az elnökasszony -, ahogy azt is, hogy lengyel vendégeink jó emlékekkel telve térnek haza Fejér megyéből!
Ezt követően Warvasovszky Tihamér beszélt, felemlítve a két nemzet közös történelmének megannyi pontját, és visszaemlékezve Fehérvár és Opole messzire visszanyúló kapcsolatára, amelynek – a korábbi polgármesterek mellett is – már ő is aktív részese lehetett. Biztos benne – fejezte be -, hogy ezek a napok is tovább erősítik a barátságot és azt az érzést mindkét félben, hogy szükséges és értékes ez a kapcsolat a számukra.
Teresa Karol marsallhelyettes arról beszélt, hogy bár a városok közt valóban igen régi az ismeretség, a vajdaság és Fejér közt csupán tíz éves. Annál inkább is, mert maga a lengyel vajdasági rendszer sem több, mint húsz éve működik.
De ne csak a múlt, hanem a jövő is kössön össze minket – folytatta a marsallhelyettes asszony -, ezt szolgálják például a még ma megtartandó közös bizottsági ülések, amelyeken meghatározhatjuk, merre, hogyan fejlesszük tovább az együttműködéseket. Munkás nap van még előttünk – mondta -, ami sok hasznot hozhat.
Aztán hozzátette még, hogy eddigi itt tartózkodásuk alatt kitűnően és igazán otthon érezték magukat ebben a gyönyörű városban.
Végezetül Janusz Karpinski elmondta, hogy a két város kapcsolatát mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy az opolei városházán egy hatvan év után felújított terem mennyezetén négy felfestett címer is volt, illetve van, az egyik ezek közül Fehérváré. Opoléban szinte mindenki ismeri a város nevét, tud róla valamit, és sokak kapcsolata – az utóbbi időkben például sok sportolóé – élőnek, napinak mondható. Érdemes tehát a további együttműködésen dolgozni – fejezte be.
Legutoljára a megye és a vajdaság illetve a városok képviselői megajándékozták egymást, azután pedig megkezdődött a közös bizottsági munka.
Délben tradicionális lengyel fogásokkal közös ebéd, este pedig a Vörösmarty Színházban kiállítás és gálaműsor gazdagítja a barátság napi programokat. A lengyel küldöttség – hazafelé tartva – holnap még Móron lesz a megye vendége, hogy – ahogy Balogh Ibolya beszédében mondta - ne csak barátságunk, hanem a jó móri bor ízét is hazavihessék magukkal.
A Lengyel-Magyar Barátság Napja Vörösmarty Színházbeli eseményei - az Opolét bemutató kiállítás, illetve a színes gálaműsor - is igen sokakat vonzott, minden érdeklődő sajnos nem is fért be a nézőtérre.
Természetesen itt is hangzottak el beszédek, a megyei közgyűlés elnöke, dr. Balogh Ibolya például hangsúlyozta, hogy egyszerre protokolláris esemény és baráti összejövetel is a rendezvény, hiszen ha lengyel és magyar találkozik össze, az más, mint ha orosz, svéd vagy albán keresztezné az útjukat. Egymásba oltott királyi házaink, a másik csatáiban ontott vér, a kért és kapott segítség, menedék – sőt újabban a két nemzet genetikai anyagában talált markerek – alapozzák meg a baráti, sőt tán vérségi kötelék szorosságát.
Embernek, nemzetnek, kell a barát - folytatta -, akivel megoszthatja örömét, bánatát, akivel szövetkezhet, hogy mindketten elérhessék céljaikat! Ritka kincs, hogy két népben szíve erősebben dobban a másikért, becsüljük meg hát, mert ez a szövetség megnövelheti az erőnket. Lengyelnek és magyarnak ma nem a kardot, hanem egyéb eszközeit kell ügyesen forgatva harcba indulnia egymás oldalán, ha boldogulni akar.
A két nemzet barátságának napja is ezt a célt szolgálja, és ez a rendezvény is, ahogy önkormányzataink további munkája is oda vezethet majd, hogy polgáraink, egyesületeink és cégeink közt napi, élő, a közös érdekeken és a másik tiszteletén, szeretetén alapuló kapcsolat él majd - fejezte be.
Ezt követően a színpadot elfoglalták a művészek, hogy a nézők örömét és szórakozását szolgálják...
A Gálaest műsorában szerepelt a Primavera Vegyeskar (Szabó Adrienn karnaggyal), az Alba Regia Táncegyüttes (Majoros Andor és Majoros Róbert művészeti vezetőkkel), a Hermann László Ifjúsági Szimfonikus Zenekar (Major István vezetésével), de felléptek akrobatikus modern tánccal - a Pech tánccsoport -, az Opolei Állami Zeneiskola növendékeinek Take Style szaxofon kvartettjével, a Silezia népdalegyüttessel, valamint az Opole Studio Piosenki táncdalénekeseivel a lengyel delegáció tagjai is.