Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás

KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Geológus emlékpark az erdei iskolában
2010.04.23.

A szokatlan cím egy valóban különleges programnak egy csöppet sem átlagos helyen történt megvalósulását hirdeti.
A seregélyesi Pelikán-ház Erdei Iskola – a Dinnyési-fertő peremén – sok tekintetben kitűnik az erdei iskolák hálózatában is, és most – kőparkjára alapozva – az ország első Geológus Emlékparkját is létrehozta, de több más programot is útjára indítana…
Kis túlzással, a városban élő és tanuló gyermekek egy része valóban azt hiheti, hogy a kakaót a barna tehénből fejik, annyira kevés az élő kapcsolatuk a természettel. Sajnos a családok jelentős része nem ismeri programként a kirándulást, a természetben együtt tölteni egy-két hetet pedig sem kedvük, sem idejük, sem energiájuk, sem „tehetségük” nincsen. Mindezek okán gyermekek százezrei élnek és nevelkednek távol erdőtől, mezőtől, állatoktól, csillagoktól…
Az iskolának a keretből természetesen az oktatási projektek, a demonstrációk beindítására, támogatására is jutott. A projektorok, vetítők, laptopok mellett vettek például harminc kerékpárt és négy kenut is, amelyekkel a gyerekek eljuthatnak az új vagy felújított terepi eszközökhöz, mint például a madárfigyelő toronyhoz, a meteorológiai állomáshoz vagy éppen a tematikus földtani parkhoz…

Végezetül Sajtos János ismertette az erdei iskola történetét, céljait, terveit, vagyis azt, hogy a Geológus Emlékparkhoz egy tematikus kőpark, valamint egy tájegységi kőzetpark is csatlakozik majd, és hogy ezek kiépítése is elkezdődött már. Megjegyezte, hogy az alig száz embernek – és az iskolának - otthont adó Elzamajor egyszerre van „az isten háta mögött” és a természet csodáinak, izgalmas látnivalóinak kellős közepén is. A Pelikán-ház azon lesz, hogy ezeket a csodákat gyerekek ezrei, tízezrei ismerhessék meg.
Utoljára, de nem utolsósorban Futó János, a földtani társaság területi szervezetének elnöke mutatta be egy rövid séta alatt az emlékpark látnivalóit a közönségnek…
Az ünnepség során a kopjafáknál virágokat, a köponti emlékoszlopnál koszorúkat helyeztek el, illetve emlékfát ültettek a meghívottak. A Geológus Emlékpark kialakításához az iskolának az ELTE Kőzettani Tanszéke, a Magyar Állami Földtani Intézet és a Magyarhoni Földtani Társulat nyújtotta a legtöbb szakmai segítséget, így már egy füzetsorozatot is útjára bocsátottak, amely például Székesfehérváron és környékén kalauzolja az olvasót földtani kirándulásokra. További együttműködésükkel a Pelikán-ház a jövőben szeretné beindítani a „Védett földtani feltárások »örökbefogadási« akciója” projektet, illetve a „Földtani morfológiai mozgalmat” is – jelvénygyűjtéssel színesítve –, hogy ösztönözzék a geológiai értékek megóvását és a geotúra mozgalom fejlődését.