Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Madarak és Fák Napja – május 10.
2010.05.07.
A természeti környezet egyre erőteljesebb kizsákmányolása, elszennyezése, kedvezőtlen átalakítása miatt drasztikus mértékben lecsökkent többek között a mezőgazdasági szempontból hasznos madarak száma, melynek hatására 1902-ben, Párizsban az európai országok egyezményt kötöttek a szárnyasok védelmének érdekében. Ugyanebben az évben, a világon először Magyarországon, Chernel István ornitológus szervezte meg a Madarak és Fák Napját.
A világnap megalapítását követő években ezen a napon az iskolák diákjai a természeti értékekkel ismerkedtek, fákat ültettek, tanulmányozták a különböző madárfajokat, madárfészkeket és odúkat építettek. Az ünnep a második világháború után háttérbe szorult, de az 1990-es évektől ismét előtérbe került.
Az természet védelméről szóló törvény szerint „minden év május 10-e a Madarak és Fák Napja, e nap megemlékezéseinek, rendezvényeinek a lakosság – különösen az ifjúság – természet védelme iránti elkötelezettségét kell szolgálnia.” (1996. évi LIII. törvény 64. § (3)
A Madarak és Fák Napja alkalmából mindenki figyelmébe szeretnénk ajánlani Hazánk ill. Fejér megye páratlan természeti értékei megismerésének és védelmének fontosságát, a sérülékeny élőhelyek, növény- és állatfajok és az egyre csökkenő kiterjedésű zöldfelületek megőrzésének, bővítésének kiemelt jelentőségét, ami mindannyiunk felelőssége!
Megyénk madárvilága rendkívül változatos, s a háborítatlan természeti területek fajgazdag madárállományának megfigyelése kivételes élményt nyújthat mindenki számára (megyénk tájvédelmi körzeteinek és természetvédelmi területeinek listája, rövid ismertetése megtalálható a honlapunk „feladatellátás/ környezetvédelem/ természetvédelmi területek” c. menüpont alatt.
A madárvédelemmel kapcsolatos főbb információk, országos rendezvények a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) www.mme.hu honlapján találhatók (többek között a Madárbarát kert, - iskola, - óvoda, - munkahely és - panel programokról).
Kapcsolódó Fejér megyei rendezvények (az MME szervezésében):
Fülemülék éjszakája rendezvények:
- 2010. május 15. 19:30, Székesfehérvár, Csitári-kút - a városi tó partján kerül megrendezésre a madármegfigyelő túra (információ: 30/267-21-79).
- 2010. Május 22. 17:00 Pátka Szűzvár - ismerkedés a fülemüle énekével (további információ: 70/296-4737)
Kapcsolódó Fejér megyei pályázati kiírás:
A Fejér Megyei Közgyűlés Önkormányzati, Vidékfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottsága által kiírt „Fejér megye biodiverzitása” című természetvédelmi kutatási pályázat keretében a megye iskoláit egy-egy terület növény- és állatvilágának felmérésére buzdítjuk. A pályázatcélja a természetismeret, természetvédelmi szemléletmód fejlesztése, a természettel való szoros és harmonikus kapcsolat kialakítása, a megye természeti értékeinek megismerése és oltalma, a védett és védelemre érdemes természeti területek biodiverzitásának felmérése, megőrzése, gyarapítása.
(A pályázat beküldési határideje 2010. május 12, további részletek a honlapunk „Öko Aktív 19 program/ aktuális környezetvédelmi pályázatok” menüpont alatt találhatók).