Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Pénzintézetváltás, hitel, finanszírozás...
2010.05.27.
A mai, soron kívüli közgyűlés döntései közül főképp a gazdasági jelentőségűeket elemezte dr. Balogh Ibolya, sajtótájékoztatóján.
- Ezen a nyárelőn nem volt lehetőségünk az ilyenkor várható „lazításra” - kezdte az elnök asszony -, hiszen bár eljött a kormányváltás, az nem volt prognosztizálható, hogy a tegnapi napok gondjai mára megoldódnak.
Pénz tehát ma sincs még több, mint tegnap, de az intézményeket működtetni kell, a béreket, az önrészeket biztosítani. Jó ideje látszott, hogy a kormányzati elvonások ide vezetnek, ezért már tavaly igyekeztünk elérni számlavezető bankunknál – az OTP-nél -, hogy 700 milliós folyószámla hitelkeretünket 1,550 milliárdra növelje, illetve a munkabérek kifizetéséhez egy 300 milliós hitelkeretet biztosítson.
Mindez elkerülhetetlen volt, mert semmilyen takarékossági intézkedéssel nem lehetett már kompenzálni azt a különbséget, ami a kötelező feladatellátás költségei és az állami forrásbiztosítás, illetve egyéb bevételek közt mutatkozott. És akkor a folyamatban lévő beruházások, fejlesztések finanszírozásáról vagy a pályázatok kötelező önrészeiről még nem is beszéltünk. A sárbogárdi rendelő, a Szent György kórház sürgősségi fejlesztésének infrastrukturális biztosítása, az intézmény informatikai fejlesztése, a 8 milliárdos pályázati fejlesztés önkormányzatot terhelő kötelezettségei, az onkológiai központ pályázatára szánt önrész mind ilyen. De a Tác-Gorsium feltárásához és fejlesztéséhez felhasználható 1 milliárdhoz is hozzá kell tenni, vagy a Nemzeti Emlékhely tervezett megvalósításához is...
Mivel az OTP plusz igényeinkhez nem volt partner, a váltás szükségszerű igénye a K&H Bankhoz vezetett minket.
Tőlük három fő célunkhoz – az intézmények működtetéséhez, a munkabér kifizetésekhez és az önrészekhez – egy olyan csomagajánlatot kaptunk, amelyben a kedvező feltételű, 2,660 milliárdos kötvénykibocsátásból 1,500 milliárd jut a folyamatban lévő beruházások finanszírozására, 660 millió az OTP kötvényeinek visszaváltására, ügyeink rendezésére, 500 millió pedig az önkormányzat gazdálkodásának szerkezeti átalakítására. Ez utóbbi azt szolgálja, hogy az új kormánynak az önkormányzatok gazdálkodását szabályozó, törvényekbe még nem foglalt, de már körvonalazódó elképzeléseihez a megye alkalmazkodni tudjon.
Mindezeken felül a K&H ingyenesen vezeti az önkormányzat folyószámláját, így sem a kötvénykibocsátáshoz, sem az utóbbihoz nem volt szükséges közbeszerzés kiírása. A működéshez szükséges áthidaló hitelkerethez – ami 1,600 milliárd forint folyószámla hitelt és 200 millió forint munkabér hitelkeretet takar – viszont már meg kell tennünk ezt.
A bank természetesen igényt tart ingatlanfedezetre, körülbelül 1 milliárdnyi értékben, ehhez az önkormányzat a VVSI területét, illetve a soponyai kastély melletti, volt gyermekotthoni területet tudja felajánlani. Ez tehát nem eladás, hanem ingatlanfedezet! Mindezeken felül a Közgyűlés a forgalomképes ingatlani körbe emelte két sárosdi, volt gyermekotthoni épületünket, továbbá a fehérvári Malom utcai ingatlant.
Úgy gondoljuk, hogy ezekkel a lépésekkel meg tudjuk oldani feladataink ellátását az átmeneti időszakban, és felkészülünk az új idők kihívásaira is. Hogy aztán méltóbb módon, reális keretek közt működjünk, hogy kihasználhassuk majdani lehetőségeinket, figyelni kell az új kormány rendeleteit, intézkedéseit, és megragadni a jelentkező alkalmakat – fejezte be a megyei közgyűlés elnöke.