Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A kőoroszlán árnyékában
2010.07.16.
A 17. Gyalogezred emlékműve magasra emelkedik az elébe járuló fölé, ahogy az ezred katonái is emberfeletti tetteket hajtottak végre. Ezekre emlékeztek a Zichy ligetben.
A kegyetlen nap a megemlékezés műsorával és a beszédekkel a gyülekezőket a Tisztiklubba szorította vissza, a 17-eseknek az olasz fronton nem volt árnyékuk - jegyezte is meg Pénzes Mihály, Székesfehérvár alpolgármestere beszédjében. Kopár, köves tájon küzdöttek életre-halálra azokkal, akiknek énekeit esetleg éppen előző este tapsolták meg lelkesen, saját lövészárkaikban lapulva, méterekre csak az ellentől.
Új fajta háború volt ez, kegyetlenebb minden előzőnél, a 17-esek a remélt hónapok helyett négy évig voltak részesei az ökldöklésnek, míg 4600 elesett és tízezernél is több sebesült, fogoly lett a végeredmény. Doberdó fogalom lett, a kőoroszlán pedig így nemcsak az ezred hősiességére, hanem a béke fontosságára is emlékeztet minket - fejezte be.
Vargha Tamás országgyűlési képviselő az ezred példaadását emelte ki, hisz honvédjeink a legmostohább körülmények közt, a legnagyobb nyomás alatt sem hátráltak milliméternyit sem, és bár iszonyú árat fizettek érte, megállták a helyüket, teljesítették feladatukat. Az utánuk jövő összes nemzedéknek örök példát adtak ezzel helytállásból, a honvédeskű megtartásából.
Simon László megyei képviselő röviden ismertette a 17-esek útját, harcaikat, az emlékmű születését és történetét, majd azzal zárta beszédjét, hogy neki és a hozzá hasonlóan, Fehérvár és a honvédség történeti emlékeiért rajongóknak milyen nagyszerű érzés is a kőoroszlánt és környezetét megújulva, megszépülve látni. Mivel az utóbbiból - a dísznövények telepítéséből - ő is kivette a részét, különösen fáj neki az, hogy gátlástalan tolvajok nem átallanak még innen, a hősi emlékmű tövéből is tujákat kiásni, elvinni. Reméli - fejezte be -, hogy földi bűneik közé vastagon fogó tollal róják fel nekik!
Horváth Imre kanonok az ezred történetén gondolkodva keresett tanulságokat, végül arra jutott, hogy honvédjeink hihetetlen áldozatvállalásának és helytállásának Istenbe vetett hitük volt az alapja, és hogy ma is ez a hit, valamint a haza feltétlen szeretete az, ami a kiemelkedő tettekhez erőt adhat.
Böhm Martin egy katonai hagyományait nemzedékeken keresztül ápoló család 17 éves sarjaként beszélt végül arról, hogy neki, mint a modern kor fiának miért és mennyire fontos az a példa, amit már déd- és nagyszülei is elé állítottak...
A megemlékezést - melyet szavalatok és a Nőszirom énekkar katonadalai tettek hangulatosabbá - végül a helyszínen a díszőrség felállása, majd a kegyeleti koszorúknak és virágoknak a város és a megye fegyveres testületei, civil szervezetei, politikusai és más megjelentek általi elhelyezése zárta.