Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Palástszentelés
2010.08.16.
2010. augusztus 15-étől, 979 évvel az ajándékozás után, újra van Fehérváron koronázási palást – még ha nem is az eredeti, csupán utánzata annak... +VIDEO
A jelenleg a Nemzeti Múzeumban őrzött eredeti koronázási palástot 1031. augusztus 15-én Szent István királyunk és Gizella királynénk a székesfehérvári Koronázó Templomnak ajándékozta! Ennek ellenére e szakrális kincset ma Fehérvártól távol őrzik és mutatják be, ezért érezte a III. Béla Lovagrend feladatának egy kézzel festett utánzat elkészíttetését, felszenteltetését és a megajándékozott városban való, méltó elhelyezését. A 15-i esemény - egyházi segédlettel - ezt az igyekezetet koronázta meg.
A vasárnapi harangszóra korabeli, vitézi ruhába öltözött ifjak és a középkor hölgyeinek ruházatát viselő lányok sorfala állta körül a kék-arany festésű koronázási palást utánzatot. A Romkertben, a valamikori Koronázási Templom megmaradt falai, a királyaink sírjait jelölő kőlapok közt, virágágy fölött feszítették ki a kelmét, míg a köszöntő, üdvözlő beszédek elhangzottak, illetve Horváth Imre kanonok megszentelte a palástot.
Dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke elsősorban azt emelte ki beszédjében, hogy bár az eredeti hatalmi jelképek, rekvizitumok értéke – mind anyagi, mind történeti, mind szakrális értelemben – felbecsülhetetlen, tévúton jár az, aki az ehhez hasonló utánzatok jelentőségét lebecsüli. „...Jelképeink erejét, gondolkodásunkat formáló hatását nem az anyaguk adja, legyen bár az a legértékesebb is. Hanem azok, akik tetteikkel felsorakoznak mögöttük. És bizony, bár minden tiszteletem elporladt uralkodóinké is, most mégis azoknak örülök, akik kortársaink, és akiket mégis megérintett e tárgyak szelleme! - mondta az elnök asszony. - Legyen szó erdélyi fafaragóról vagy nagyvárosi, lovagruhába bújó diákról, felnőttről, vagy bárki másról, aki őket pártolja, támogatja, örül a szívem, hogy élnek ilyen emberek! Mert ők mutatják fel azt a folytonosságot, ami régmúlt korokat, vitathatatlan értékeket köt össze a jelennel, és igyekszik bevilágítani utunkat a jövőbe...”
Őt követte dr. Demeter Zsófia, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője, aki a palást születését, történetét, hányattatásait beszélte el, sok érdekességet osztva meg hallgatóival.
Végezetül Horváth Imre kanonok szólt, aki – Balogh Ibolyához hasonlóan – a tárgyban megmutatkozó szellemiséget, és annak a ma emberére gyakorolt hatását emelte ki, majd megszentelte az aranyló palástot.
Ezt követően a palást hordozói – egyházi vezetéssel – a Romkertből a Belvároson keresztül a székesegyházba vitték a palástot, ahol azt átadták az egyház gondozásába.
Az eseményt megelőző napon egy másik, Szent Istvánhoz köthető eseményre, az ország és a korona 1038. augusztus 14-i, Máriának történő felajánlására is emlékeztek a bazilikában. Spányi Antal megyéspüspök ez alkalomból hagyományaink tiszteletére, magyarságunk büszke vállalására, a nemzeti célok melletti kiállásra biztatott mindenkit.
A Duna TV beszámolója
Amennyiben e sorok alatt Ön nem látja a közvetlenül indítható VIDEÓT,
KATTINTSON IDE, és megnézheti a Duna TV oldalán!