Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Múzeumpedagógiai konferencia
2010.09.27.
Országos múzeumpedagógiai rendezvény színhelye ma a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága Csók István képtára és több más intézménye…
Ma, 10.15 órai kezdettel Országos Múzeumpedagógiai Évnyitót és ahhoz kapcsolódó szakmai rendezvényeket tart a szakma a képtárban, és műhelyfoglalkozásokat a megyei múzeum más kiállítóhelyein.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja (SZNM-MOKK Szentendre), együttműködésben a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Közgyűjteményi Főosztályával, most nyolcadik alkalommal rendezi meg a rendezvényt, amelynek ebben az évben – vidéken először! - a székesfehérvári Szent István Király Múzeum ad otthont. A megyét és a várost Törő Gábor, a megyei közgyűlés elnöki teendőkkel megbízott alelnöke, dr. Molnár Krisztián aljegyző, valamint Vargha Tamás országgyűlési képviselő reprezentálta.
Elsőként Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a NEFM Kulturális Államtitkárságának kultúráért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a konferencia résztvevőit. Mint mondta, fontosak a vidék múzeumai a kultúra ápolása szempontjából, és bízik benne, hogy az új oktatáspolitika is kellő súlyt ad majd a múzeumpedagógiai módszerek alkalmazásának. Így, elismerve a szakma minden, a múltban elért eredményét is, kitartást és erőt kíván a további munkához, a konferenciának pedig jó kedvet, eredményességet.
Őt követően Vargha Tamás országgyűlési képviselő mondott köszöntőt. Mint mondta, kultúránk szempontjából meghatározó az a tevékenység, amiről a mai konferencia szól, hiszen annak jelen állapota és jövőjének kilátásai is mind azon múlnak, hogy mennyire lelkiismeretesen gyűjtöttük emlékeinket, ápoltuk hagyományainkat, és adtuk át mindezt az utánunk jövő nemzedékeknek.
A jelenlegi kormány a hagyományok és a kulturális örökség más javainak ápolását igen fontosnak tartja – folytatta -, ugyanakkor az, hogy elvárások is megfogalmazódnak az intézmények irányába, teljesen természetes. A múzeumoknak tért kell nyerniük a nemzet kulturális életében, és nagyobb súlyt szerezniük a felnövekvő nemzedékek nevelésében.
Számos új fogalommal és technikával kell a ma múzeumi munkatársainak és a pedagógusoknak megismerkedniük és megbarátkozniuk, de ez kell ahhoz, hogy a gyerekek és az ifjak élménynek, ne pedig tehernek érezzék a múlt emlékeinek megismerését.
Nyitottságot várnak el hát a szakemberektől fejezte be -, készséget az önképzésre, a fejlődésre. Azt, hogy akarják megteremteni és akarják működtetni a XXI. századi magyar, értékőrző és -közvetítő múzeumokat, gyűjteményeket, egyéb hagyományőrző helyeket.
Ennek szellemében kívánt a résztvevőknek jó munkát.
Harmadikként dr. Demeter Zsófia, a megyei múzeumi igazgatóság vezetője beszélt. Rövidre fogva mondandóját örömét fejezte ki, hogy vidéken először Fejér láthatja vendégül az évnyitót, és hogy ilyen nagy, nem is remélt számban érkeztek jelentkezések, amiket végül sajnos limitálni is kellett. Minden kollégájának jó és hasznos tanácskozást, műhelymunkát kívánt, és javasolta, járják körbe a megyei múzeum igazán könnyen elérhető, összes objektumát.
A szakmai konferencia előadásait megelőzően még átadták a „Múzeumpedagógiai kezdeményezések” és a „Múzeumpedagógiai kiadványok” 2010-es Nívódíjait (egyenként 800 ezer forint jár velük a nyertes intézményeknek), majd kezdetét vette a munka…
(A nívódíj összege díjazottakként 800 000 forint, ezt a két kategóriában két-két nyertes kaphatja meg. Nekik ezt egy újabb múzeumi közművelődési program elindítására vagy egy múzeumpedagógiai kiadvány megjelentetésére kell fordítaniuk.
Idén a múzeumpedagógiai kiadványok kategóriában a Damjanich János Múzeum (Szolnok) a "Szolnoki Kép-Tár-Mutató" című társasjátékért és a Gödöllői Királyi Kastély a "Herceg Egérváry Elemér naplója" című művekért kapott Nívódíjat, múzeumpedagógiai kezdeményezés kategóriában pedig a Tatabányai Múzeum Iskolamúzeuma "Időutazás" című drámafoglalkozása és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (Budapest) "Íjtól a géppuskáig - A lőfegyverek története" című foglalkozássorozata.)