Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Fájdalom és tisztelet - 1956
2010.10.22.
Már ma számos helyen ünnepségeket tartottak az 1956-os forradalom tiszteletére, a sort reggel 9 órakor a Püspökség imádságos megemlékezése kezdte a Bazilika 1956-os Emlékkeresztjénél...
A Bazilika falánál összegyűltek elsőként Balsay Istvánt, volt fehérvári polgármestert és megyei alelnököt hallgathatták meg.
A Bazilika falánál összegyűltek elsőként Balsay Istvánt, volt fehérvári polgármestert és megyei alelnököt hallgathatták meg.
(Tekintse meg ELSŐ FOTÓGALÉRIÁNKAT!)
"Keresztény hitünket megerősíteni, a magyar forradalom és szabadságharcba vetett hitünket megerősíteni, imádkozni, emlékezni és emlékeztetni jöttünk - mondta. - Boldog vagyok, hogy megadta a sors, hogy a gyermekfejjel átélt, 54 évvel ezelőtti emlékeket itt, az emberi szenvedést a számomra a legszebben, leghitelesebben kifejező 56-os emlékmű előtt felidézhetem".
Ezt követően megjelenítette egy 9 éves gyerek kitörölhetetlen benyomásait a városház előtti tüntetésről, melyen több mint tizenötször énekelték el a „boldogasszony anyánk” himnuszt, az „Asszonytüntetésről” a később kidobott hős-katona emlékműnél, a posta, a városháza, a Velence Szálló szétlőtt homlokzatáról, a pártház vörös csillagának letépéséről.
Ezt követően idézett Shvoy Lajos megyéspüspök emlékirataiból és más írásos tanúságtételekből, melyekből megismerhettük az 1956-os forradalom és szabadságharc székesfehérvári történéseit, hőseinek, áldozatainak cselekedeteit.
Emlékezzünk és emlékeztessünk az önfeláldozásra - mondta -, a bátorságra, hűségre, hősiességre, az áldozatkészségre. Emlékezzünk azokra az emberekre, akik elismerést, megbecsülést és dicsőséget szereztek a magyar névnek, Olyan dicsőséget, amely nem enyészik el, amíg magyarul mondják a Miatyánkat a Földön.
Hitet kell tennünk! A vérfolyam nem alvadhat az emlékezetben. Nem engedhetjük, hogy az emberek szívéből mára kikopjon ’56 emléke - folytatta. Nem hagyhatjuk, hogy október 23. és november 4. eszméi, gondolatai szürke történelmi tananyaggá váljanak, vissza kell adnunk ’56-ot a fiataloknak, mert 1848-at is inkább a fiatalok érezték legelőször magukénak, vissza kell adnunk mindenkinek, akinek legalábbis a szíve fiatal. Mert ismét fel kell emelni az országot!
Hitünket megvallva vállalnunk kell Székesfehérváron, Fejér megyében, az ismét felemelkedésre és néha csodára váró Magyarországon, az átalakuló Európában, hogy méltók legyünk a forradalom és szabadságharc eszméihez. Ezért imádkozunk alázattal, megújuló hittel, dacos akarattal, hordozva láthatatlan lobogóinkat! - fejezte be.
Őt követően Spányi Antal megyéspüspök, Berze János református és Bencze András evangélikus lelkészek mondtak imádságot, könyörgést, kérve, hogy '56 áldozatai nyerjék el mind túlvilági jutalmukat, az élők pedig merítsenek erőt az eltávozottak cselekedeteiből, és éljenek, tevékenykedjenek azok emlékéhez méltón.
A megemlékezést ének és hangszeres zene színesítette, tette emelkedetté, majd a város és a megye vallási és világi vezető, továbbá a különféle szervezetek képviselői, végül magánszemélyek helyezték el koszorúikat, virágjaikat az Emlékkeresztnél.
10 órakor az '56-osok tere emlékművénél, valamint a Szabó Palota falánál tartottak megemlékezést a Be4lvárosi I. István Középiskola Jáky József Tagintézménye diákjainak közreműködésével, itt a megyét Törő Gábor alelnök képviselte.
11 órakor két megemlékezés is volt, az egyik a Tóvárosi Általános Iskola ünnepsége volt, szintén az Emlékkeresztnél - Pleizer Lajos közgyűlési alelnök részvételével -, a másik a Ciszterci Szent István Gimnázium műsora a Magyar Király Szálló falán lévő emléktáblánál.
A diákok mindkét helyen rendkívül színvonalas műsorral emlékeztek meg '56-ról, a Magyar Király Szálló eseményeiről megtekintheti MÁSODIK FOTÓGALÉRIÁNKAT is.