Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Hóman Bálint 125 éve
2010.11.25.
A háború előtti és alatti évtizedek, évek jelentős kultúrpolitikusa, történésze születésének 125. évfordulóján személyéről és nemzedékéről tartottak konferenciát a városházán.
A szervezők Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Fejér Megye Közgyűlése, a Kodolányi János Főiskola Hungarplógiai és Történeti Műhelye, a város levéltára, a megyei múzeumok igazgatósága valamint a Magyar Történelmi Társulat voltak.
A szervezők Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Fejér Megye Közgyűlése, a Kodolányi János Főiskola Hungarplógiai és Történeti Műhelye, a város levéltára, a megyei múzeumok igazgatósága valamint a Magyar Történelmi Társulat voltak.
A konferencia köszöntői közt jelentős tudományos, oktatási és kulturális intézmények képviselői mellett ott volt dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere és Vargha Tamás, a megyei közgyűlés elnöke is.
Vargha Tamás elmondta köszöntőjében, hogy Hóman Bálint hiteles megfestéséhez nem elég a fehér vagy a fekete szín. Vitathatatlan nagysága történetírásunknak, szakpolitikusi reformjai ma is hatnak, ugyanakkor egynémely tudósi tézisével vagy politikusi megnyilatkozásával kapcsolatban kritika is joggal illeti meg.
Idézte a Hóman fehérvári képviselőségét lelkesen üdvözlő „Fejérvármegyei és Székesfehérvári Múzeumegyesület Közlönyt” is, amely Hóman Bálint konzervatív értékrendje, nemzeti elkötelezettsége és történelmi elhivatottság tudata ismeretében remélt újabb forrásokat a megye és a város intézményei javára.
Valóban, az 1920-as évek második felében az állami költségvetés 9–10 százalékát, a '30-as években 11–13 százalékát kapta a kultusztárca, bár a gazdasági világválság Hóman lehetőségeit is visszafogta.
Hómannak elévülhetetlen érdemei voltak a nyolcosztályos általános iskolai és az egységes középiskolai rendszer kialakításában, vagy akár a „szegény sorsú”, de tehetséges fiatalok tanulmányi ösztöndíj rendszerének kifejlesztésében, kiterjesztésében is - folytatta -, szívügye volt a nemzet tárgyi és szellemi értékeinek, potenciáljának óvása, gyarapítása, ebben érdemei elvitathatatlanok.
Végezetül azt emelte ki Vargha Tamás, hogy a nemzete iránt elkötelezett, konzervatív, hívő gondolkodó szavai közül soknak az aktualitása ma is él. Ma is szükséges – a globalizált világ vitatható prioritásaival szemben – a nemzeti összetartozás erősítése, az erkölcs alapvető értékeinek tiszteletben tartása, és bele kellene nevelni minden felnövekvő ifjunkba a jellemszilárdságot és a kötelességtudatot is.
Tanulmányozni kell tehát Hóman Bálint életművét, írásait és munkásságát - fejezte be -, és hasznosítani kell belőle mindazt, ami korunkra is vonatkoztatható, de tanulni kell azokból a hibáiból is, melyeket pályája, élete során elkövetett, mi, Fejér megyeiek és fehérváriak pedig büszkén emlékezhetünk arra is, hogy értékes tevékenységének egy részét a mi országgyűlési képviselőnkként fejtette ki.