MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A víz ölelését enyhíteni kell!
2011.01.13.

 
Egyre kritikusabb a belvízhelyzet elsősorban Fejér megye déli részén...



 
Ezzel kapcsolatban tartott tájékoztatót a Sáregrest és Cecét összekötő 61-es út, Nádor-csatorna felett átívelő hídjánál Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Dorkota Lajos a Fejér Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, Csonki István a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője, Bárdos Zoltán, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, valamint Varga Gábor országgyűlési képviselő, Cece polgármestere.
 
 
 
 
- Szeptember óta gyűlik a víz Cece határában, a novemberi esőzések csak rontottak a helyzeten. Szerencsére, egyelőre csak a külterületeken okoz gondokat, bár ez annak is köszönhető, hogy a belterületeken majdnem teljes egészében elkészült a vízelvezető árkok rekonstrukciója. Ahol most állunk, 10-15 éve nem volt víz. A gazdáknak már most hatalmasak a káraik, hisz földjeik megközelíthetetlenek, a termés elborította a víz, és vetni sem tudnak majd – értékelt Varga Gábor.
Megemlítette, hogy a Séd-Nádor-Gaja rendezési terve hosszú évek óta kész, de az előző ciklusokban egyre távolodott a megvalósítás, ma már nincs is napirenden. Szerinte, volt egy jól előkészített lehetőség, de eddig nem éltek vele, holott csak komplex vízgazdálkodási rendszer kiépítésével lehetne megelőzni a hasonló eseteket.
Szavait megerősítette Csonki István is, aki kiemelte, 2005-ben született meg az említett vízrendszer rehabilitációs programja. Ez a tervezet táj- és vízrendezést tartalmazott, kiemelten foglalkozott a Nádor-csatornával, ahol a teljes szakasz felújítása, tározókapacitás bővítés valósult volna meg. Az akkoriban 11 milliárdos projektből egyedül a Malom-csatorna rendezése indul el idén.
- Pedig a további munkákra is szükség lesz, hiszen ide folyik minden víz a Bakonyból, a Velencei-tóból és fehérvárcsurgói tározóból is. A szaktárca teljes mértékben a megvalósítás mellett állt ki, ami bíztató a jövőre nézve. További pozitív jel, hogy idén lehetőség mutatkozik arra, hogy preventív védekezést végezzünk gépi kotrással nem csak az állami vízfolyásokon, hanem minden vízen. Emellett január végétől 29 embert alkalmazhatunk közmunkaprogram keretében ebben a körzetben, akiknek egyetlen feladata lesz: a vízrendszerek karbantartása, javítása – tudatta Csonki István.
Vargha Tamás a megelőzés fontosságára hívta fel a figyelmet és jelezte, éppen ennek érdekében hívta össze a Fejér Megyei Védelmi Bizottság tájékoztatóját január elején. A Helyi Védelmi Bizottságoknak is fel kell készülniük, hogy elkerülhetőek legyenek a nagyobb bajok. Kijelentette, készen állnak a tavaszi feladatokra, de nem csak nekik kötelességük készülni, hanem minden magyar állampolgárnak. Ennek kapcsán egy engedély nélkül betemetett vízelvezető árkot és annak hatását említette meg.
Dorkota Lajos elmondta, le fogják porolni a 2005-ös terveket, hiszen az elmúlt években nem történt semmi, pedig olcsóbb lett volna a megelőzés, mint a védekezés. Hozzátette, a kormányhivatalnak nem feladata a belvíz elleni védekezés, mégis minden erejükkel segítenek. Hangsúlyozta, a kormány éppen most tárgyal a kárenyhítési alapról. Az idei 4,4 milliárdos keretet tízmilliárdra tervezik emelni.
 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP