Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Sikeres évet zártak a rendőrök
2011.02.18.
A tegnapi nap délelőttjén évet értékelt Fejér megye rendőr főkapitánya, Simon László dandártábornok a Megyeházán rendezett állománygyűlésen.
- Fejér megyében az elmúlt öt éves időszakot tekintve, csökkent a bűncselekmények száma, tavaly azonban emelkedést regisztráltunk. A megyében az utóbbi 10-15 évben átlag évi 17 ezer bűncselekmény vált ismertté, a 2010-es számok ilyen aspektusból nézve nem számítanak kiugróan magasnak. Az adatokból kitűnik, hogy a két megyei jogú város, Székesfehérvár és Dunaújváros dominanciája számottevő. A tízezer lakosra jutó bűncselekmények száma is ebben a két városban a legmagasabb, 518, illetve 517, Bicskén a legkevesebb a maga 201,7-es értékével – tájékoztatott Simon László.
A főkapitány a tájékoztatón elmondta, hogy érzékelhetően emelkedett az iskolai garázdaságok, rablások, egyéb jogsértések száma, ugyanakkor ezen a területen még így is jelentős látenciával számolnak. A rendőrség tovább szorgalmazza az iskolákban végzett megelőző munkát, ahol arra fogadókészség mutatkozik. Felszínre kell hozni a már folyamatban lévő cselekményeket és még időben megálljt kell parancsoljanak az egy-egy iskolán belül elharapódzó sorozatoknak. Össztársadalmi összefogást sürgetnek a hatóság, a pedagógusok, a szülők között. Az iskolák rendőreinek szánnak kiemelt feladatot ezen a téren. Ők meg tudják teremteni azt a bizalmi viszonyt rendőrség és pedagógusok, rendőrség és szülők, rendőrség és a fiatalok között, hogy a keletkezett problémákkal bátran forduljanak a rendőrséghez, kérjenek segítséget.
- A legsúlyosabb élet elleni bűncselekményi kategóriákban az emberölésben, illetve emberölés kísérletben és előkészületben elkövető 2010. évben nem maradt felderítetlen – folytatta a főkapitány. - A vagyon elleni bűncselekményeket leszámítva, a legnagyobb arányt a közrend elleni bűncselekmények képviselik. Ezen belül is a garázda jellegű jogsértések bírnak erőteljes növekménnyel. Ugyanakkor, mivel a közterületen elkövetett garázdaságok száma nem növekedett, elmondható, hogy a közterületek biztonsága ezen a téren nem romlott. A vagyon elleni bűncselekményi kategóriában növekedés látszik, így a betöréses lopások, lakásbetörések száma is emelkedett, ellenben az utóbbi öt évet tekintve a legtöbb betörőt, lakásbetörőt sikerült elfogniuk és eljárás alá vonniuk a megye rendőreinek. A visszaesők, a különösen visszaeső bűnelkövetők jelenléte meghatározó a megyében – említette meg Simon László.
Kiemelte, komoly erőt kell fordítani a jövőben is az idősek sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzésére, felderítésére. A rablások, személygépkocsi lopások és a már említett lakásbetörések felderítésében az országos átlagot meghaladó eredményt sikerült produkálniuk. Az elmúlt esztendőben 113 személygépkocsi lopás történt a megyében. Ez országosan is viszonylag alacsony szám. Köszönhető ez annak, hogy az autólopásra szakosodott elkövetői körök közül az elmúlt időszakban jó néhányat sikeresen felderítettek. Fejér megyében rájuk nézve „nagy a lebukás veszélye”, fogalmazott a dandártábornok.
Kábítószerbűnözés terén ezúttal is a terjesztőkkel, dealerekkel vették fel a harcot. A 203 megindított eljárással országos kitekintésben a 14. helyen áll Fejér megye. Megállapítható volt, hogy tovább csökkent a kábítószerfogyasztók átlag életkora, ami most a 14. életév környékére tehető. A folyamat megállítására újra kell gondolni a megelőzés stratégiáját. Közös társadalmi összefogást sürget a rendőrség ezen a területen is. A család szerepe erőteljesebb hangsúlyt kell kapjon. A megindított eljárások zömében a két nagyvároshoz köthetők, de egy-egy kisebb településen is hamar felütheti a fejét a terjesztés-fogyasztás, ha idejében nem avatkoznak be. Az elkövetők tartózkodási hely szerinti megoszlásából kitűnik, hogy jellemzően a helyben élő bűnelkövetőkkel akadt dolga a rendőröknek. Fejér megye azonban népszerű az átutazó, vagy a direkt elkövetési szándékkal érkezők számára is.
Eredményességi mutatóik közül kiemelkedik a garázdaságok körében elért teljesítményük. Öt éves időszakot tekintve a legjobbat hozták. Tízből hét rablás tettesét fogták el, így 70 százalékos eredményességet produkáltak. A közvéleményt és az állampolgárokat különösen irritáló rablásban, betöréses lopásban, lakásbetörésben országos átlagot meghaladó eredményt értek el. Összességében majd minden második nyomozást eredménnyel zártak és ez országosan is jó teljesítményt jelent.
- A közterületen több rendőr volt látható. Több rendőr több időt töltött közterületen. A legtöbb körzeti megbízott 2010-ben volt jelen az elmúlt tíz éves viszonylatban, annak köszönhetően, hogy az állomány tavaly 80 frissen végzett rendőrrel gyarapodott. Vélhetően a folyamat az állomány feltöltésére nem áll meg, 2011-ben további 80 végzős várható. Valamennyien közterületen látnak el szolgálatot. A megyének leginkább körzeti megbízottra, közlekedési járőrre, közrendvédelmis járőrre van szüksége. A 108 település mindegyike fedett a körzeti megbízotti hálózattal, ugyanakkor, ha a kapacitás engedi további erősítést kapna a terület. Ehhez partnerek a települési önkormányzatok. Lakhatási támogatással, lakással, egyéb eszközökkel szorgalmazzák a rendőrök letelepedését – hangsúlyozta a főkapitány.
Tovább sikerült csökkenteni az ittasan okozott balesetek arányát a sérüléssel végződő közlekedési balesetek között. A közlekedést amúgy egyértelmű sikerágazatként értékelte a főkapitány. Az Uniós elvárásokat is túlszárnyalva sikerült csökkenteni a halálos kimenetelű balesetek számát. A jövőben további csökkenést irányoztak elő. A leginkább balesetveszélyes időszaknak a 12.00 és 18.00 óra közötti időszak számított, ebben évek óta nincs változás.
A főkapitányság vezetése délután is folytatta az értékelést, ám ezúttal a Megyeháza dísztermében ünnepélyes állománygyűlés keretében. Az esemény témája szintén a megye rendőrsége elmúlt évi tevékenysége volt. Az állománygyűlésen a meghívottak és a berendelt állomány előtt Simon László hozzászólásában összegezte a megye eredményeit és az előttük álló feladatokat. Lasancz Zoltán rendőr ezredes, bűnügyi igazgató, valamint Vörös Ferenc rendőr ezredes, rendészeti igazgató szakterülete tevékenységét ismertette.
Valamennyi értékelésből kitűnt, hogy a megye rendőrsége legfőbb célkitűzése az állampolgárok valós biztonságérzetének növelése, az állampolgári jogok érvényesítése, reagáló képességük fenntartása, illetve a közterületi bűncselekmények visszaszorítása volt. Örvendetes tényként állapították meg, hogy mérséklődött a jól képzett, a bűnügyi területen nagy tapasztalattal rendelkező kollégák elvándorlása és a szakmai mérőszámok értékelése alapján a megye bűnügyi szervei feladataikat megfelelő színvonalon teljesítették 2010-ben.