MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A kommunista terror áldozataira emlékeztek
2011.02.25.

 „Vádoljuk őket, mert a lenini utat honfitársaink csontjaival kövezték ki.” – jelentette ki 2001. február 25-én, a Parlamentben elmondott beszédében Wittner Mária, egykori 56-os halálraítél.



 
Ezen a napon, február 25-én, a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapját tartjuk. Ebből az alkalomból Székesfehérváron, az 56-osok terén, a Fejér megye és Székesfehérvár önkormányzata közösen hajtott fejet az áldozatok előtt.
 
 
Elsőként Cser-Palkovics András polgármester szólt a XX. századi kommunista diktatúrák áldozatairól. Mint mondta, kötelessége a ma emberének, hogy azokra emlékezzen, akik életüket, vérüket, szabadságukat adták az elnyomó rendszer elleni küzdelemben, s ezáltal megásták a sírját a kommunizmusnak Európában.
- A történeti kutatás szerint százmilliókban mérhető az életáldozat egy kudarcba fulladt, bukott rendszer torz, kegyetlen, embertelen hatalmi gyakorlata következtében. Gondolatban fejet hajtunk a délvidéki népírtás, a Gulág jeltelen tömegsírjai, a börtön-temetők, a 301-es parcella és az emlékművekkel megjelölt sírokban örök álmot alvó áldozatok előtt. A terror áldozataira emlékezünk, akik életüket vesztették, és áldozatokra, akiknek lelke sérült, akiknek gerince tört a rettenetes kísértetjárás évszázadában. Nemzedékek életét, emberi méltóságát nyomorította, értékrendjét és értékeit semmisítette meg a kommunista ideológia. Dédapáink életét mérgezte 1919-ben az egyedül üdvözítőnek nyilvánított világlátás, Szamuely páncélvonata, és a Lenin-fiúk tombolása. Nagyapáink nemzedékét a háború után érte el a népboldogító eszme: a Szovjetunióból hazatért emigránsok és a társutasok szolgai hűséggel láttak munkához. Hiába ismerték már a szovjet gyakorlatból a gyanúsaknak, egyet nem értőknek, a nem elég lelkesen tapsolóknak, a gondolkodni merészelőknek létrehozott kényszermunkatelepeket, büntetőtáborokat, a koncepciós pereket! Mégis követték a példát, hazai cinkosaikkal együtt – emlékeztetett Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke.
 
 
 
Hangsúlyozta, gyorsan nyilvánvalóvá vált, a kommunizmust nem lehet másképp megvalósítani, mint korlátozni a szabad véleményalkotást, a terror eszközeivel az embertömegeket az infantilizmus állapotában kell tartani. Apáink nemzedékének erre a felismerésre adott válasza volt 1956, történelmünk talán legigazabb, legspontánabb forradalma. Amit természetesen levertek, természetesen a nagyvilág jóváhagyásával, és amit véres megtorlás követett…
- A Kádár korszakként emlegetett puhább diktatúra enyhített sorsunkon, félvén az újabb lázadástól. De ez is csak hatalmi eszköz volt, ha nem is sikertelen. Amikor a kommunizmus áldozataira, nemzedékek halottaira és megalázottjaira emlékezünk, számon kell tartanunk a ma élő nemzedékek életét, lelkét, szellemét romboló következményeket is – figyelmeztetett a megyei elnök.
 
 
A folytatásban a Ciszterci Szent István Gimnázium tanulói idézték fel a - ma is létező - kommunista diktatúra borzalmait, majd az önkormányzatok és a politikai-, társadalmi-, civil szervezetek megkoszorúzták a téren elhelyezett emléktáblát.
 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP