Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Hagyomány, Érték, Minőség
2011.05.16. 15:43
A szokásosnál is ünnepibb volt az idei Megyenap, amelyet Fehérvárcsurgón, a Károlyi-kastélyban tartottak, hiszen elindult a Fejér Termék Program.
Szép számban gyülekeztek a meghívott vendégek és az érdeklődők a fehérvárcsurgói kastély parkjában, ahol elsőként az egykori főispáni dolgozószobákban vette kezdetét az ünnepi közgyűlés. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter is.
Az egybegyűlteket elsőként Károlyi György köszöntötte. Beszédében nagyapjára, Károlyi György főispánra emlékeztetett, aki ezekben a termekben dolgozott, innen irányította a vármegyét.
Ezt követően Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke osztotta meg a hallgatósággal ünnepi gondolatait.
- Fejér megye napja mindnyájunk számára ünnep. Velünk ünnepel a Mezőföld, a Sárrét, a Velencei-tó környéke és a Duna jobb partja, a Vértes, a Zámolyi- meg a Zsámbéki medence, az Etyeki dombság és az Északi-Bakony. Ezt a megyényi földet – csakúgy mint az országot – súlyos lépteivel évezredek óta tapossa a történelem. Ismerjük az ősember lábnyomát, a limest őrző római légiók útvonalát, a Fehérvárra menő hadi utat, hallhattuk a tankcsaták és a bombázó gépóriások dübörgését. De virág is nőtt a mezőkön, és a késő utódoknak világító lámpások is gyúltak ezen a földön. Őrizzük a rendületlen hazaszeretet parancsát ránk hagyó Vörösmarty Mihály szülőházát, Vajda János váli erdejét, a házat, ahol az Egri csillagok megálmodója, Gárdonyi Géza született, és a tájat, amely megihlette Csók Istvánt és Kokas Ignácot. Tanulsága és gazdag öröksége mindez a múltnak, kötelez és összeköt, közösséggé kovácsolja hagyományaival az itt élő népességet. A mértéket is ők szabják meg, amikor megyénk jövőjéről, feladatainkról tárgyalunk. Olyan mérce ez, aminél alább nem adhatjuk. „Jót s jól! – Ebben álla nagy titok” – adja meg Kazinczy a mit és a hogyan receptjét. Sokan dolgoznak e recept szerint a megyében, nekik ajánljuk fel termékeik és árucikkeik megjelölésére a Fejér Termék védjegyet. Azt az egyéni ízt, ízlést, formát és tartalmat jelöljük a védjeggyel, ami a vásárlónak garanciát jelent.
A megye gazdálkodóinak, vállalkozóinak pedig munkalehetőséget, megmaradást és helyben maradást biztosít.
Ha keressük, a múltbeli és a mostani törekvésekben is megtaláljuk a különböző tájegységeket összetartó erőt: meg kell teremtenünk a legkisebb falvakat is megtartó lehetőségeket. A hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásának sürgető kérdésére okos, de leginkább megvalósítható válaszokat kell adnunk. Ilyen válasz az önkormányzati gazdálkodás megszervezése. Ezáltal munkahelyek teremtődnek és ellátják a helyi iskolai, óvodai étkeztetést, a szociális otthonok konyháját. Ez is egy út a falusi közösségekből az elvándorlás helyett a megmaradást segítő, oktatási és szociális intézmények fenntartásához. A fiatalokról és a megfáradt öregekről való gondoskodással a helyi közösség önmagát erősíti, önmagát becsüli meg. Gyógyító munka ez: a hátrányos helyzetű térségekben a gazdálkodás megszervezésével az önkormányzatok újra indítják az életet. Megyénk sajátos termékei és árucikkei pedig a Fejér termék logóval ötvözik a helyi tradíciót a korszerű ismeretekkel, a korszerű technológiával. Az otthonos ízeket őrző élelmiszerek kelendőségét az alapanyagok minősége, az elkészítés gondossága, a közösség munkaszeretete és üzleti tisztessége garantálja. A Fejér megyei emberek kezdeményező készségét, ötletességét, munkaerejét nem hagyhatjuk parlagon. Az eredményesség alapja, a siker feltétele az értelmes cél, az előrelátó tervezés és összefogás a megvalósításban. Ehhez legyen mindnyájunkban elegendő erő, elszántság, segítő szándék és egymás iránti bizalom – fogalmazott ünnepi beszédében Vargha Tamás.
Navracsics Tibor, ünnepi beszédében a megyék szerepének erősítését hangsúlyozta. Az erős állam gerinceként jellemezte a megyéket, amelyek garanciát jelenthetnek a felemelkedésre. Szerinte, sokan vitatták a megyék szerepét és a régiókat erőltették, de a lakosság nem fogadta el mindezt. Éppen ezért vissza fogják állítani a megyék erős szerepét, amelyben Fejér megyének vezető szerep juthat.
Az ünnepi közgyűlés egyetlen napirendi pontját, a Fejér Termék Program elindítását egyhangúan megszavazták a jelenlévők. Az ünnepség részeként Vargha Tamás elismeréseket adott át. Először a lengyel-magyar barátság jegyében Janus Wójcik, Opole vajdaság marsalli hivatalának nemzetközi kapcsolatokért és promóciós ügyekért felelős osztályvezetője, valamint Mateusz Figiel sportért, kulturáért és turisztikáért felelős osztályvezető kapott elismerést. Majd Gulyás Antalné népi iparművész, Vay Krisztina festőművész és Lukács Balázs Györgyné foltvarró, Pudelka Istvánné óvodapedagógus és Pásztohy Domokos pedagógus, irodalmár kapott elismerést.
Ezt követően a főispáni terem szomszédságában nép- ipar és képzőművészeti valamint - képeslap kiállítás nyílt meg, amelyet Károlyi Angelica megnyitó beszéde után Vargha Tamás ekképp üdvözölt: - A Megyenap egyik központi célja Fejér megye népi művészetének, hagyományainak bemutatása. Az ünnepi naphoz méltó környezet a Károlyi kastély, amelynek visszanyert szépségét és eleganciáját asszonyi ízlés, az értékeket óvó szeretet, háziasszonyi gondosság őrzi. Ezt a figyelmet, gondoskodást és a betérők iránti vendégbarátságot köszönöm meg grófnénak, és kérem, legyen a továbbiakban is a megye művészi és emberi értékeinek támogatója – mondta a megyei elnök.
A kastély még két kiemelt rendezvénynek adott otthont a nap folyamán. Itt rendezték ugyanis az Új Széchenyi Terv konferenciát, ahol a közeljövő pályázati lehetőségeit ismertették, és itt zajlott a Fejér Termék konferencia is.
Vargha Tamás köszöntőjében így fogalmazott: - Nem tagadom szívügyem, hogy a megye termékeinek, árucikkeinek legjavát védjeggyel jelöljük. Az erkölcsi érték mellett, - ami remélhetőleg megjelenik a termelők, gyártók, előállítók büszkeségében és megbecsülésében,- másféle hasznát is remélem a Fejér termék bevezetésének. Ha sikerül a vásárlóközönség figyelmét a valóban kiváló termékekre irányítani, akkor remélhetjük a termelés, előállítás mennyiségének emelkedését, ebből következően a munkalehetőségek bővítésének, új munkahelyek létrehozásának igényét is. Egyszóval a megye gazdasági életében némi kedvező változás reményével ajánlom az Önök figyelmébe a Fejér termék védjegy bevezetését. Abban is bízom, hogy a termékek, árucikkek gazdag választékából néhány – egyedülállóan hazai ízével, hagyományaink tovább éltetésével – a hungaricum rangját is elnyerheti – emelte ki.
S, hogy szavai nem üres szólamok voltak csupán, azt jól jelzi a Megyenap látogatóinak száma, a kastélyparkban megrendezett Fejér Termék- és kézműves vásár színvonala, az ott kínált portékák sokszínűsége és minősége.
Ezt a sokszínűséget emelte még magasabb szintre a nagyszínpadon megrendezett Fejér megyei népzene és néptánc fesztivál, ahol több mint 80 produkciót láthatott a nagyérdemű a nap folyamán. - „Merjünk magyarok lenni zenében is„ – írta Kodály Zoltán 1945-ben. És feltette a kérdést: „Mi a magyar a zenében?” A nagy zeneszerző és zenepedagógus válaszát laikusként magamra nézve is érvényesnek érzem : „A nemzeti jelleget – ugyanis – könnyebb művészi alkotásokban megéreztetni, mint elemző szóval megközelíteni. Van azonban nekünk éppen a zenében egy szilárd pontunk. Ez a szilárd pont a népzene.” És a néptánc – teszem hozzá én, ismerve népzene és néptánc csoportjaink, együtteseink és szólistáink kiváló teljesítményét az élő hagyomány őrzésében és előadásában – eképp köszöntötte a résztvevőket és a nézőközönséget Vargha Tamás.
Volt még megyenapi posta, egészségügyi állapotfelmérés, tűzoltó bemutató és kispályás futballmérkőzések is, amelyet a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központban nevelkedő gyerekek alkotta csapat nyert meg. 16 órakor a megyei vezetés és az Opole vajdaságból érkezett vendégek Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövete, és Károlyi György köszöntője után megkoszorúzták a Szűz Mária szobrot, amelyet a II. világháború borzalmai elől menekülő lengyel katonák tiszteletére állítattak. A Megyenapot a Cimbali Band koncertje és tűzzsonglőrök bemutatója zárta.