MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Cél a mesterfogások elsajátítása
2011.06.14. 10:44

A készülő új közoktatási törvény, de a kormány által megfogalmazott 75 %-os foglalkoztatottság elérése okán is fontos téma a szakképzés. Tóth Erika, a Fejér TISZK Társulási Tanács elnöke nyilatkozott. 



 
- Gyakran halljuk azt, hogy Magyarországon szakmunkáshiány van. Meghatározó ebben az általánosan jellemző demográfiai visszaesés, a kétkezi munka leértékelődése és az ezer sebből vérző szakképzési rendszer. A különböző foglalkoztatási statisztikák szerint alaphelyzet az, hogy 100 fő szakképzésbe beiskolázott tanuló közül 30 lemorzsolódik. Jellemző, hogy 70 végzett szakembernek mindössze egyharmada, azaz 21 fő helyezkedik el 9 hónapon belül a saját szakmájában – kezdte az elemzést Tóth Erika. - A szakképzés során megszerzett tudást, a gyakorlatban kell és lehet bizonyítani. A munkaerőpiac azt várja el, hogy a kőműves fel tudja húzni a falat, a pék meg tudja sütni a kenyeret. Ezért a szakképzés átalakításának egyik prioritásaként a gyakorlatorientált szakmai oktatás kap különös hangsúlyt. A gyakorlati óraszámok tervezett növelésével a tanműhelyi „védett” környezeten túl, a vállalkozások műhelyeinek valóságában is jut megfelelő idő az ismeretek, a „mesterfogások” elsajátítására. A cégek részvétele a szakmát tanulók képzésében jó befektetés lehet, ha nem úgy tekintik, hogy két évig van egy ingyen inasuk, hanem úgy, hogy két év után lesz egy jó munkatársuk. A szaktárgyak oktatása persze csak a megfelelő szintű, széles és stabil közismereti képzésre alapozva lehet csak eredményes – jelentette ki a társulási elnök.
Hozzáfűzte, a sikeres szakemberképzés a beiskolázásnál kezdődik. Ehhez illetve a szakmaválasztás befolyásolásához elengedhetetlen a munkaerő-piac jellemzőinek előrejelzése. A megfelelő adatokra, elemzésekre támaszkodó munkaerő-piaci trendek felvázolásával, a hiányszakmák népszerűsítésével a kívánatos mederbe lehet terelni a pályaválasztási döntéseket. A társadalom valamennyi szereplője számára alapvető érdek, hogy ott, olyan létszámban, olyan szakmában, olyan tartalommal legyen szakképzés, ahogy a gazdaság azt igényli.
- Alapvetően a szakképző intézmények és a gazdaság szereplői együttműködésének segítésére jöttek létre néhány évvel ezelőtt a Térségi Integrált Szakképzési Központok, röviden a TISZK-ek. Országosan összesen 84 TISZK működik, mely 598 szakképző intézményt tömörít, benne 267 ezer tanulóval. Az elmúlt időszakban lezajlott pályázati tevékenység révén, a TISZK-ek jelentős eszközfejlesztési és épület felújítási forráshoz jutottak. A most készülő szakképzési koncepció a TISZK-ek átalakításának lehetséges modelljeit is tartalmazza, azzal a céllal, hogy költség-hatékonyabb, kisebb adminisztrációs kötelezettségű és a gazdaság szereplőivel eredményesebb együttműködést megvalósító képzőközpontokká váljanak – mondta el Tóth Erika.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP