Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Zöldgazdaságra építenék a jövőt
2011.07.03. 20:21
A Megyeháza Dísztermében tartotta legutóbbi ülését a Dél-Fejér megyei kistérségek összefogása révén megalapított Ország Szíve Klaszter.
Az eseményen részt vett Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára is.
- Nagyon fontosnak tartom, hogy amit nagyapáinktól örökül kaptunk, jelesül a Földet, azt magunk is ráhagyjuk gyerekeinkre, unokáinkra. Persze, az egyáltalán nem mindegy, mindezt hogyan tesszük. Igenis meg kell művelnünk, hasznosítanunk kell, de csakis úgy tehetjük, hogy azzal értéket állítunk elő. Az Ország Szíve Klaszter a zöldgazdaságra esküdött fel, amely pontosan ezen célok mentén létezhet. A kezdeményezés jól illeszkedik a Fejér Termék programunkhoz is, úgyhogy maximálisan támogatjuk Fejér megye déli részeinek törekvését – mondta köszöntőjében Vargha Tamás.
Varga Gábor országgyűlési képviselő, Cece polgármestere, egyben a klaszter elnöke közölte, nem csak három, Dél-Fejér megyei kistérség, hanem gazdasági társaságok és nonprofit szervezetek is tagjai a klaszternek. Nyílt szervezetként bárki csatlakozhat hozzájuk. Céljuk, hogy a zöldgazdaság révén munkahelyeket teremtsenek és csökkentsék energetikai kiadásaikat. Elmondta, hamarosan pályázati lehetőség nyílik, amelynek révén a klaszter munkaszervezetét lehetne létrehozni, hogy aztán újabb sikeres pályázatokkal a fent említett célokat tényleg meg tudják valósítani.
- Elsődleges feladatunk most, hogy végére érjünk a Nemzeti Energiastratégia megalkotásának. Napokon belül a kormány elé kerül ez a 2030-ig szóló átfogó stratégia. Elfogadása esetén ősszel az országgyűlés is megtárgyalhatja. Ezután a meglévő pályázatokat a stratégiához fogjuk igazítani annak érdekében, hogy ne szétaprózott pályázati források legyenek, hanem hatékony, a helyi közösségeket segítő, a foglalkoztatást javító lehetőségek – hangsúlyozta Bencsik János.
Az államtitkár a nap folyamán a Videoton cégcsoport vezetőivel is tárgyalt. Áttekintették, hogy a nagy múltú, gépgyártással és elektronikai termékek előállításával foglalkozó cég miként kapcsolódhat be a zöldgazdaság fejlesztésébe, illetve az energetikai gépgyártásba. Kiemelte, vannak olyan részterületek már ma is, amelyek alkalmassá teszik a Videotont a decentralizált energiatermeléshez szükséges technikai berendezések gyártására. Többek között a biogáz termelés és - hasznosítás területén rendelkeznek olyan szakmakultúrával, hogy az országszerte induló fejlesztésekben részt vegyenek.
Az Ország Szíve Klaszterről szólva elmondta, figyelmet érdemel, mert az önkormányzati társulások eddigi szokásaitól eltérően nem elsődlegesen a pályázati források után kutatnak, hanem a helyi erőforrások feltérképezését végzik el. Felmérik, helyben milyen természeti erőforrások állnak rendelkezésre, abból ésszerűen a jelenlegi technológiákkal milyen haszonra lehet szert tenni, s azt igazítják a helyi közösségek igényeihez.
- Annál rosszabb, ostobább dolog nincs, mint ami az ország számtalan helyén eddig történt: uniós forrásokból, végig nem gondolt fejlesztéseket hajtottak végre. Mára bebizonyosodott, hogy 15-20 kilométeres körzetből nem lehet biztosítani a megújulónak hitt beruházásokhoz az alapanyagot, hanem 50-80 kilométerről kell odaszállítani, amely már a fenntarthatósági kritériumoknak nem felel meg. Itt fordítva történik minden, az adottságok számbavétele után a kapacitást a rendelkezésre álló erőforrásokhoz és igényekhez igazítják. Amennyiben a jó gondolatból jó stratégia születik, a kormány támogatni fogja – jelentette ki Bencsik János.