MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Tisztelgés az államalapító emléke előtt
2011.08.17. 11:20

„Szent István alakja és tisztelete” címmel nyílt képeslapokból összeállított kiállítása a megyeszékhelyen, a Fekete Sas Patikamúzeumban. 



 
A tárlatot a zsúfolásig telt kiállító teremben Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg. Beszédében kiemelte, a képeslapot valamikor a 19. század 60-as éveiben találták ki, praktikusan abból a célból, hogy a kép hátoldalára írt üdvözlet pótolja a hosszabb levelet. Kifejezze a feladó szándékát, hogy a nyaralás, utazás állomásairól vagy a születés- és névnap alkalmából üdvözölje, köszöntse a címzettet. A célnak megfelelően a képes oldal városok híres épületeit, szobrait vagy virágbokréták színes változatait ábrázolta.
 
 
- Hogy a mai alkalommal kiállításra kerülő képeslapokon miért jelentek meg a különböző Szent István ábrázolások? – csak találgatni merem. Egy fehérvári képeslapról – feltehetően – nem maradhatott le Sidló Ferenc városképi jelentőségű lovas szobra, és az Istvánokat köszöntő névnapi üdvözleten is jelentőséggel bírt a nagy előd képmása. Azonban sokkal fontosabb, hogy a praktikus meggondolások mögött, milyen mélyen élt az emberek tudatában az államalapító szent király személyének, és életművének tisztelete. Viszontagságai között utána sóhajtott a nép „… hol vagy magyarok tündöklő csillaga… hol vagy István király…” Szentként tiszteljük Jobbját, koronáját. Művész alkotások és közkézen forgó képeslapok idézik alakját. Az 1000 éves időbeli távlat ellenére Szent István király társadalomformáló tevékenysége határozta meg – a múlt század közepéig szilárdan – az utóbbi 60 évben sajnos bomladozóban a magyar társadalom kereteit. Törvényei, Intelmei, még a róla szóló legendák is a „koronától” a családi tűzhelyig éreztették hatásukat. Az intézményes állam, a vármegyék megteremtőjeként, a keresztény egyház támaszaként biztosította a magyarság befogadását és helyét Európában, egyszersmind keresztény királyeszményt állítva utódai elé életével és művével.
 
Előrelátása mélyen átformálta a gazdasági termelés és a közösségi kapcsolatok világát is: a gazdaság szerkezetében a családi egységet, a társadalomban a páros családot helyezte a középpontba. Egy olyan időszakban, - amikor az élet számtalan területén, gazdaságban, társadalomban, családban, hitben és erkölcsökben válsággal kell szembenéznünk, és az értékrend felbomlásával számolva újra kell szervezni a magyar társadalom életének rendjét,- különösen időszerűnek érzem, hogy megidézzük és tudatosítsuk, akár egy képeslap kiállítással is, Szent István történelemformáló alakját és életművét – hangoztatta Vargha Tamás.
 
 
A tárlaton Steiner Józsefné nagyatádi magángyűjtő képeslapjai tekinthetők meg, aki több mint 50 ezer darabos gyűjteménnyel rendelkezik, s ebből látható 88 darab olyan képeslap, amelyeken az államalapító király alakja különböző formákban és élethelyzetekben jelenik meg.
 
A kiállítás október 2-ig látható.
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP