Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Ismét megnyílt az Osszárium
2011.08.17. 21:00
Fejér megye és Székesfehérvár önkormányzata együttműködése eredményeként megnyílt a székesfehérvári Romkertben lévő Osszárium.
Az egykori prépostsági Szűz Mária-egyház, népszerűbb és ismertebb nevén, a királyi bazilika területén a különböző korszakokban folytatott ásatások alkalmával megtalált embertani leleteket rejtő kamráról van szó.
Az egykori prépostsági Szűz Mária-egyház, népszerűbb és ismertebb nevén, a királyi bazilika területén a különböző korszakokban folytatott ásatások alkalmával megtalált embertani leleteket rejtő kamráról van szó.
1938-ban a nagy király halálának 900. évfordulóját nemzetünk és egész Európa nagy pompával ünnepelte. Sok fény vetült a szent városára és megyéjére, Székesfehérvárra és Fejér megyére. A megyeszékhelyet erre az évre tudatosan előkészített program keretében modern nagyvárossá fejlesztették, belvárosának mai képe jórészt ekkor alakult ki. Erre az alkalomra ásatásokat folytattak a prépostsági templom területén és kialakították a kedves, nyugodt hangulatú romkertet. Az ásatásokkor talált embertani leleteket közös sírba helyezték. Ezt az első közös csontkamrát, Osszáriumot 1938. augusztus 13-án Shvoy Lajos megyés püspök szentelte be. Ekkortól ezt a helyet elődeink csontjait rejtő sírként tiszteljük, köznapi kifejezéssel „királysírnak” is szokták nevezni.
A mai közös sírt 2000-ben készítették, Dr. Takács Nándor megyés püspök úr szentelte fel 2000. augusztus 4-én. Az Osszáriumban lezárt, számozott acélládákban a templom és a prépostság területén valaha talált az embertani leleteket őrizzük. A leletek tudományos, antropológiai feldolgozása Éry Kinga szerkesztésében 2008-ban jelent meg „A székesfehérvári királyi bazilika embertani leletei” címmel.
Ez a szabályozott és ellenőrzött klimatikus körülmények között kialakított modern, tudományos igényű helység ritkán nyílik meg a látogatók előtt: ritkán és csak különös alkalmakkor róhatjuk itt le tiszteletünket a megszentelt földben nyugvó történelmi személyek előtt.
Az Osszárium megnyitásán a megyei önkormányzatot Vargha Tamás elnök képviselte, aki elmondta, hogy ismét példaértékű a két önkormányzat összefogása, a Boldogasszony kiállítás, a Szent István alakjához kapcsolódó képeslapok kiállítása és az Osszárium mai megnyitása egy újabb lépés az augusztus 19-i közös nagy ünnepség, és a 20-i körmenet, az ünnepségek megkoronázása felé.