Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Szent Istvánra emlékeztek
2011.08.20. 10:03
Fejér Megye és Székesfehérvár Önkormányzatának közös programjai, amelyek kapcsolódnak a Szent István napi ünnepséghez, pénteken a Nemzeti Emlékhelynél folytatódtak.
Az ünnepség alkalmából a helyszínen Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet.
- Megszentelt helyen állunk, az ősi bazilika romjai között, az államalapító szent király kőkoporsója előtt. Annak ünnepét üljük, aki honfoglaló, kalandozó, félnomád népét erős kézzel bekormányozta a keresztény Európába. Időben majd ezer év választ el bennünket a szent király korától, ám művének szilárd alapjait megmaradásunk, mai európai jelenlétünk is igazolja. Bár volt idő, mikor neve elől törölték a szentet, elsőségét azonban akkor sem lehetett vitatni. Mint ahogy „az új kenyér” vagy „az alkotmány” ünnepévé stilizált augusztus 20-adika mindig is Szent István napja maradt minden igaz magyar szívében.
Mi tette kívánatossá évszázadok múltán is uralkodó eszméit, országot kormányzó erejét? Választ kapunk fiához, Imréhez intézett Intelmekből. A mű, a történettudomány szerint, személyes instrukciói alapján tíz regulába foglalva tartalmazza uralkodása tanulságait, tanácsait, parancsait, ajánlásait. Nézzünk bele ebbe a királytükörbe, belőle visszanéz a keresztény magyar állam kiépítője, az Árpád-ház első szentje, aki vallotta:”…ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is.” Reménybeli utódát hát a hit megőrzésére, az egyház becsben tarására kéri, a trón támaszainak, főembereknek és vitézeknek tiszteletére inti, de nyomatékosan figyelmezteti, hogy „minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.”
Olyan időket élünk, amikor a pénzközpontú világ válságából való kilábalás érdekében, az összeomlást megelőzendő gazdaságban, társadalomban, intézmények rendszerében, alkalmasint még a családi viszonyokban is meg kell újulni. Nem lehet áthallás nélkül olvasni a királyi tanácsot: „hitvány ügyet…bírákhoz utasítsd, az ő megbizatásuk, hogy törvény szerint döntsenek…” – Vagy a vendégek befogadásáról és gyámolításáról rendelkező javaslatot, amiből csak azt szoktuk idézni, hogy „…az egynyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő” - de nem figyelünk az indoklásra, hogy a befogadottak hasznot hajtsanak, és mindaz, amit magukkal hoznak – nyelv, szokások meg a példa – díszíti az országot, és „a külföldieket elrettenti a pöffeszkedéstől.”
Szomorú emlékem a múlt heti Magyar Nemzet magazinjának címlapja, melyen egy szlovák asszony takarja az arcát maga eszkábálta transzparensével, s rajta a felirat: „Magyarok, menjetek el Szlovákiából! Szent István gyilkos volt.” Hogy óv a király a gőg, a gyűlölség, a pöffeszkedés mérgétől! Nem történelmi öröksége – e minden magyarnak a szülőföld? Bizonyára nem véletlen, hogy a hatalom gyakorlására fiát felkészítő uralkodó az erények gyakorlására buzdít: csak az erős, irgalmas, türelmes, mértékletes, becsületes, szemérmes és szelíd férfiú méltó a trónra. A király, aki apa is, jól tudja”…az atyák azért atyák, hogy fiaikat gyámolítsák” ám elvárja : „a fiak pedig azért fiak, hogy szüleiknek szót fogadjanak.” A királyi parancs lám a társadalom gyökeréig, a legkisebb közösségig hatol.
És végül a kormányzati munkáról. A hatalomgyakorlás minőségére és korlátaira utaló példázatot rejtenek a kérdések és az egyértelmű rövid válasz: „ Mely görög kormányozta a latinokat görög módra, avagy mely latin kormányozta a görögöket latin módra? Semelyik.” Ma úgy mondanánk, a nemzeti sajátosságok tiszteletben tartásáról szól a tanítás. Vajh, ha ismernék a médiatörvény vagy alkotmányozásunk bősz kritikusai Szent István Intelmeit!
Egy 13.századi verses szöveg a keménykezű uralkodót ünnepli, aki nem kevésbé nyakas népének megszokott gazdasági,társadalmi rendjét és hiedelemvilágát szüntette meg,és új társadalmi viszonyokat, termelési rendet, új értékrendet vezetett be: „..e nyakas, délceg fajta /Kardos markú nemzetet /Nem más, csak egy magafajta /Harcos térítette meg…/ Magyaroknak prédikálni / Erős király küldetett…/”
Bár maga is jól tudta „…a szeretet gyakorlása vezet el a legfőbb boldogsághoz” – ám a legmagasabb ideálok felé törekvés önmagában nem elegendő egy társadalom átformálásához. Ehhez államférfiúi képességek kellenek. Szent István, mint államférfi egy évezredre szólót alkotott – hangsúlyozta beszédében Vargha Tamás.
Ezt követően Szent István szarkofágjánál helyezték el a résztvevők a megemlékezés virágait, tisztelegve az államalapító király emléke előtt. Majd a Helyőrségi Zenekar vezetésével közösen sétáltak át a résztvevők a Szent István térre, ahol együttes ünnepi közgyűlést tartottak most először szabadtéren, Szent István szobránál.
Az ünnepi közgyűlésen Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket.
- Szent István királyunk alakja ezer év távlatából is erővel és hittel töltheti el a ma emberét is! Nem adta fel az álmát, nem alkudott meg kevesebbel, mint egy sikeres nemzet megteremtésével, megújításával! Kedves barátaim, új korok új csatáit vívjuk ma! Megújulásért, piacokért, foglalkoztatásért, emberibb életért folyik a harc, és vért ugyan nem ontanak benne, de boldogulásunk - gyermekeink és unokáink jövője - múlik az eredményen. Székesfehérvárt ősi jogon és az újabb idők jogán is kiemelt szerep illeti ebben a küzdelemben – jelentette ki.
Az emlékállításból a város is kiveszi a részét, hiszen Székesfehérvár önkormányzata – 1038-ra és 1938-ra emlékezve – a 975. és a 75. évforduló megünnepléséhez 2013-at emlékévvé nyilvánította. „Azt akarjuk és minden erőnkkel azon leszünk, hogy 2013. felidézze 1938. építő-szépítő idejét és azt a szellemet, melyben városunk minden polgára örömteli dolgának érezte részt venni a közös munkában!” A polgármester a rövid idő alatt elvégzendő sok nemes feladathoz kérte mindenki segítségét.
Az ünnepi közgyűlésen került sor a város által adományozott kitüntetések átadására, amikkel az élet különböző területén Székesfehérvárért sokat tett polgárok munkáját ismeri el.Majd ezt követően Vargha Tamás megyei elnök, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Balogh Ibolya a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója közösen helyezett el koszorút Szent István szobránál.
Az ünnepi fogadáson dr. Cser-Palkovics András polgármester olvasta fel Orbán Viktor miniszterelnök levelét, majd Vargha Tamás megyei közgyűlési elnök köszöntötte a kitüntetetteket.