Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Szent István napi ünnepség Polgárdiban
2011.08.22.
Augusztus 20- án, Vargha Tamás országgyűlési képviselő, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet a Polgárdiban rendezett Szent István napi ünnepségen.
Az ünnepség részeként a Clara Voce Vegyeskar közreműködése mellett Nyikos László polgármester köszöntését követően az egyházak részvételével kenyérszentelés következett, majd Vargha Tamás országgyűlési képviselő, megyei közgyűlési elnök mondott beszédet.
…Mint ahogy „az új kenyér” vagy „az alkotmány” ünnepévé stilizált augusztus 20. mindig is Szent István napja maradt minden igaz magyar szívében- hangsúlyozta az elnök. Majd az uralkodó eszméinek, országot kormányzó erejét méltatta a fiához, Imréhez intézett Intelmekből idézve: ”…ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is.” Reménybeli utódát a hit megőrzésére, az egyház becsben tarására kéri, a trón támaszainak, főembereknek és vitézeknek tiszteletére inti, de nyomatékosan figyelmezteti, hogy „minden ember azonos állapotban születik, és hogy semmi sem emel fel, csakis az alázat, semmi sem taszít le, csakis a gőg és a gyűlölség.”Majd felhívta a figyelmet a mai, pénzközpontú világ okozta válságra, miszerint az abból való kilábalás érdekében, az összeomlást megelőzendő gazdaságban, társadalomban, intézmények rendszerében, alkalmasint még a családi viszonyokban is meg kell újulni. Nem lehet áthallás nélkül olvasni a királyi tanácsot: „hitvány ügyet…bírákhoz utasítsd, az ő megbizatásuk, hogy törvény szerint döntsenek…” – Vagy a vendégek befogadásáról és gyámolításáról rendelkező javaslatot, amiből csak azt szoktuk idézni, hogy „…az egynyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő” - de nem figyelünk az indoklásra, hogy a befogadottak hasznot hajtsanak, és mindaz, amit magukkal hoznak – nyelv, szokások meg a példa – díszíti az országot, és „a külföldieket elrettenti a pöffeszkedéstől.”- fogalmazott.
Végül egy 13.századi verses szövegből idézett, amely a keménykezű uralkodót ünnepli, aki nem kevésbé nyakas népének megszokott gazdasági,társadalmi rendjét és hiedelemvilágát szüntette meg,és új társadalmi viszonyokat, termelési rendet, új értékrendet vezetett be: „..e nyakas, délceg fajta /Kardos markú nemzetet /Nem más, csak egy magafajta /Harcos térítette meg…/ Magyaroknak prédikálni / Erős király küldetett…/”
Bár maga is jól tudta „…a szeretet gyakorlása vezet el a legfőbb boldogsághoz” – ám a legmagasabb ideálok felé törekvés önmagában nem elegendő egy társadalom átformálásához. Ehhez államférfiúi képességek kellenek. Szent István, mint államférfi egy évezredre szólót alkotott –ezzel a mondattal zárta gondolatait az elnök.
Az ünnepi alkalomból a polgármester díjat adott át.