Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Átadták a felújított Károlyi kastélyt
2011.09.24.
Másfél évtizednyi felújítás után KDOP pályázaton elnyert közel félmilliárd forintból újították fel a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyt. Ez alkalomból ünnepséget rendeztek, ahol vendégként Vargha Tamás a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke is köszöntötte a megjelenteket.
Pontot tettünk a felújítás végére - kezdte Károlyi György, a kastély építtetőjének ükunokája, az épületegyüttes megmentésén dolgozó alapítvány létrehozója köszöntőjét, a megszépült szárnyban rendezett átadási ünnepségen. Mindenkinek, aki segített, szeretném kifejezni hálás köszönetünket - mondta Károlyi György.
Vargha Tamás, a Fejér megyei közgyűlés elnöke arról beszélt, hogy nemcsak egy gyöngyszeme újult meg, hanem a megye kulturális életének is jelentős központja jött létre a kastély átadásával. Ma megint örömteli eseményt köszöntünk: egy ősi, történelmi család kastélya visszanyerve régi fényét, szépségét nemcsak turisztikai látványosságként – bár ebben a nemében is a megye egyik gyöngyszeme – hanem a művészet és a tudomány szolgálatában bölcs tanácskozások színhelyeként is gazdagítja kulturális örökségünket. A múlt építészeti, esztétikai értékei így vállnak részévé a jelennek, alapjává mindannak, amit a jövőben alkotni, teremteni akarunk-fogalmazott a megyei közgyűlési elnök. Végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik anyagi és szellemi erőfeszítésük árán lehetővé tették ezt az ünnepi órát: Fejér megye, de az egész ország gyarapodását a fehérvárcsurgói Károlyi- kastély megújulásával.
Az ünnepség végén Spányi Antal megyéspüspök megáldotta a kastélyt.
A fehérvárcsurgói Károlyi kastély rekonstrukciója több mint másfél évtizedig tartott, mostanára rendszeresen hangversenyeket és kiállításoknak ad otthont. A kastély könyvtárnak, konferenciatermeknek, a Károlyiak családtörténetéhez kötődő történelmi lakosztályoknak, valamint család- és kastélytörténeti kiállításnak ad helyet, a felújított épületet történelmi hitelességgel állították helyre.
A Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG) 1995-ben készítette el az épület és környezetének állagmegóvási programját. 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. Jelenleg a kastélyban működő kulturális találkozóközpont az Európai Kulturális Találkozóközpontok Hálózatának első magyar tagja.
A rekonstrukció keretében elkészült a kastély két különleges kovácsoltvas kapuja is. Az elmúlt években elsőként a kápolnát állították helyre, ahol a gyertyafényes koncerteket tartják, majd rendbe hozták a kastély északi és déli oldalszárnyát, a szökőkutas díszudvart, és folyamatosan újul meg az egykori főúri lakot körülvevő park.